Szakcikkek

Napraforgótarló? Érdemes belenézni!

Agrofórum Online

Első hallásra talán furcsa lehet a gondolat, mert ugyan miért lenne érdemes járnunk egyet a már betakarított napraforgótáblán? Pedig sok érdekes, egyben értékes tapasztalatot szerezhetünk ilyen módon.

Több kérdésre is kaphatunk ilyen módon választ, pl. hogyan sikerült a gyomirtásunk, volt-e viharkárunk, megdőlt-e az állományunk, döntött-e ki sorokat a hidaspermetezőnk stb? Persze, ezek jó része a kombájn fülkéjéből is látható, amikor vágjuk a táblát, de mindent onnan sem láthatunk. Ez pedig a növényállományunk gombabetegségekkel való fertőződése. Amennyiben nem szárzúzós a vágóasztalunk, akkor általában marad annyi szármaradvány, amiből egyes betegségekre tudunk következtetni. Természetesen az sem hátrány, ha a területen nem glifozáttal, hanem dikváttal történt az állományszárítás, mert főként ez utóbbinál maradnak meg a kórokozók egyértelmű tünetei.

1. kép Száradó, hamuszürke szárkorhadás által megfertőzött tő
2. kép Hamuszürke szárkorhadás mikroszkleróciumai miatt szürke bélállomány

Ha rászánjuk magunkat egy ilyen sétára, szemünkkel először a száraz töveket keressük. Egy olyan forró és aszályos évjáratban, mint az idei is volt, szinte biztosan a hamuszürke szárkorhadás által megbetegített tövek lesznek túlsúlyban. Ez már a talajszinttől induló száradási tünetekben mutatkozik meg (1. kép). Ha az ilyen szárakat megvágjuk, szürke bélszövetet fogunk találni, amely a kórokozó apró, fekete mikroszkleróciumai miatt „mákos” benyomást kelt (2. kép). Tudni kell, hogy akkor sem szabad rosszul elvégzett gombaölő kezelésre, netán rossz hatékonyságú fungicidre gondolnunk, ha sok ilyen tövet találunk, ugyanis az ilyen készítménynek alig van hatásuk ez ellen a kórokozó ellen. Viszont, ha kevés ilyen tövet találnánk, jegyezzük meg jól a termesztett fajta nevét, mert jelenleg a fajtaellenállóság tűnik az egyetlen igazán hatékony fegyvernek e kórokozóval szemben. Ha rátalálunk egy ilyenre, érdemes a továbbiakban is ezzel próbálkoznunk.

3. kép Fehérpenészes szár- és tányérrothadás által megbetegített tő

Szintén száradó tövek formájában találhatunk rá a fehérpenészes szár- és tányérrothadás kórokozója által megbetegített tövekre. Ezek a nyomok kizárólag a primer, azaz talajból történő fertőzésre utalhatnak, a másodlagos szár- és a tányérfertőzés nyomait a betakarítás megsemmisíti. Azonban ez is lehetőséget ad arra, hogy képet kapjunk a terület fertőzöttségéről. A kórokozó által megbetegített tövek sokszor egészen fakó színűek (3. kép), némelyiken barnás színű, kissé koncentrikus mintázatot fogunk találni (4. kép).

4. kép Az enyhe, kissé koncentrikus mintázat a fehérpenészes fertőzés jellegzetes tünete
5. kép A fehérpenészes szár- és tányérrothadás szkleróciumai a szár belsejében

Ha ilyen szárat látunk, le sem kell hajolnunk, hogy közelebbről megnézzük, biztosak lehetünk abban, hogy fehérpenész betegítette meg. Szétvágva ezeket, a kórokozó fekete, különböző méretű és formájú szkleróciumaira fogunk rátalálni (5. kép), amelyek hosszú évekre biztosítják, hogy a területre kerülő fogékony növények megfertőződhessenek. Az elvégzett növényvédelmi munkánkat a beteg tövek száma nem minősíti, ugyanis a primer, talajból való tőfertőzés ellen igazán hatékonyan, állománykezeléssel nehéz védekeznünk.

6.-7. kép Szárfoltbetegség tünetei a napraforgószáron

A talajszinttől már magasabban és a még zöld szárrészeken kell keresnünk a napraforgó „szárfoltbetegségeinek” tüneteit, barna, fekete, különböző méretű és alakú foltokat (6.-7. kép). Ezek alatt a betegségek alatt a fómás szárfoltosság kórokozóját, valamint egyes alternáriás megbetegedéseket kell érteni. A nem túl meleg, csapadékos évjáratokban ezek a folttünetek nagyon sok száron megfigyelhetők, különösen azokon a területeken, ahol a fungicides állománykezelés elmaradt, vagy rossz hatékonyságú volt.

A fentiek közül leginkább a fehérpenészes tüneteket érdemes keresnünk, a fertőzött növények száma ad némi támpontot arra nézve, hogy milyen a terület fertőződése. Ennek megítélésére különösen a nem túl meleg és száraz évjáratok után van jó lehetőségünk. Ezt a tapasztalatot pedig a következő repce-, vagy szójavetés tervezésekor hasznosíthatjuk, mivel a fehérpenész ezeket a növényeinket is képes akár járványszerűen is megbetegíteni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Akár már drónnal is!

2025. április 28. 16:10

A kukorica mikotoxin-fertőzése csökkenthető a rovarkártevők elleni védekezéssel.

Fertőz a rozsda: kritikus időszak a tüskétlen szedernek

2025. április 28. 08:10

A szeder sárgarozsdája most fertőz a leginkább – időben végzett, felszívódó szeres permetezéssel a termés is megmenthető.

Hatékony kukorica-gyomirtás minden körülmények között

2025. április 27. 13:10

Az elmúlt évek időjárási anomáliái folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.

Szeszélyes április: új lendületet kaptak a kórokozók és kártevők

2025. április 27. 08:10

Az áprilisi esők és meleg kedveztek a kórokozóknak – több kultúrában sürgőssé vált a növényvédelmi beavatkozás.

Fellélegezhetnek Békésben: a napraforgó és a kukorica hozama is tisztességes lett

2023. október 4. 17:10

Rekordtermés is születhetett volna idén napraforgóból és kukoricából, de Békésben alighanem az átlagos hozammal is elégedettek a gazdák. Már csak a felvásárlási ár csüggesztő.

Egy napraforgó élete – 83 nap 1 percben

2024. július 3. 13:10

A napraforgóról készült videó akár a növény fejlődési fázisait is demonstrálhatja, de csupán látványnak sem utolsó.

Tud róla, hogy a magas olajsavas napraforgó egyre többet ér?

2025. február 11. 11:10

A SAATEN-UNION a piac és a termelők jól értelmezhető igényeit figyelembe véve megbízható hibrideket – SOPHIA CL (HO) és a DUET CL (HO) – kínál a magas olajsavas szegmensben.

Növényvédelmi előrejelzés: a hőség a kártevőknek kedvez

2018. augusztus 8. 06:21

A sok évre visszatekintő meteorológiai statisztikák alapján a július a legmelegebb hónap. Erre cáfolt rá az augusztus első dekádjára jellemző hőséghullám. A nappali legmagasabb hőmérséklet az utóbbi napokban 30 0C- alatt ritkán járt, az éjszaka pedig nem csökkent 20 0C alá. A hőséget csak ritkán enyhítették záporok, zivatarok.