18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Növénytermesztés

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

Agrofórum Online

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit. Mindemellett a világpolitikai és világpiaci folyamatok gyökeres változása is hatással volt a vetőmag-előállításokra.

2024-ben minden idők legmelegebb és legaszályosabb nyara volt Magyarországon. A vetéstől kezdődően, szinte a betakarításig nagy különbség alakult ki a dunántúli és az alföldi legfontosabb búzatermő területek csapadékmennyiségében.

A Dunántúl nagy részén jelentősen több eső esett, mint a Dunától keletre eső országrészben. A száraz és meleg időjárás következtében a gabonafélék fenológiai fázisa, mintegy 2 héttel korábbra tolódott, így a gabonafélék betakarítása korábban kezdődött az elmúlt évekhez képest.

A vetőmag minőségében (csírázóképesség, fuzárium-fertőzöttség) komoly problémák nem mutatkoztak, azonban az időjárási tényezők hatására alacsonyabb ezermagtömegű és kisebb magméretű terméssel kellett számolni.

Vetőmag-előállító területek

Az őszi búza vetőmag-előállító terület nagysága a 2023. évi rekordnak számító mérettől (31.255 ha) jelentősen elmaradt. A vetőmag-szaporító területe 2024-ben csak 25.922 ha lett, de így is meghaladta az elmúlt 5 év átlagát.

Az őszi árpa vetőmag-szaporító területe a 2023-as évi 12.565 ha-hoz képest 2024-ben 7974 ha-ra csökkent, a tavaszi árpa esetében ugyanakkor növekedett (1067 ha). Az őszi tritikálé szaporító területe viszont némi visszaesést mutatott (2417 ha).

Tartós pozitív tendencia a 2024. évben csak az őszi durum búza (2162 ha), illetve a tavaszi kalászosok vetőmag-szaporító területeinek alakulásában volt megfigyelhető.

A homoki zab vetőmag-előállító területe látványos növekedést ért el 2024-ben (6009 ha). 

Fajták száma a szaporításokban

Bár az elmúlt években a fajták számának folyamatos növekedése volt megfigyelhető a legjelentősebb kalászos fajok hazai vetőmag-szaporításaiban, 2024-ben ez a folyamat azonban megtorpant . A magyar termelők közel 20 éve nemcsak a Nemzeti Fajtajegyzékről választhatnak fajtát, hanem az Európai Fajtakatalógusból is.

Őszi búza esetében például 2024-ben összesen 194 fajtát szaporítottak hazánkban, ezeknek azonban alig több mint 25%-a volt hazai származású, míg háromnegyedén külföldi nemesítésű fajtát választottak a termelők. A szaporító terület nagyságának vonatkozásában már kissé kedvezőbb a helyzet, a magyar fajták területi részaránya megközelítette a 43%-ot, de itt is egyértelmű csökkenés tapasztalható a korábbi évekhez képest.

2024-ben – immáron kilencedik éve – a hazai fajták aránya a szaporító területre vetítve kisebb volt, mint a külföldi nemesítésű fajtáké!

Magyar Márta

Nébih, MGEI, Vetőmag Felügyeleti Osztály, Budapest

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. EXTRA 109. Gyomirtás, gabonatermesztés számában olvasható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

UMBERTO KWS – A jövő piacvezető hibridje

2019. július 17. 06:33

Az UMBERTO KWS a magyar repcetermesztés egyik legkiforrottabb hibridje. Több éves kísérleti munka és tesztelést követően került a hazai repce piac élére.

A Talentis Agro Csoport számít a fiatal agrárszakemberekre

2019. május 10. 04:37

A Talentis Agro Vállalatcsoport minden meghatározó szántóföldi növénykultúra termesztésében jelen van, kiemelt célként tekintenek a precíziós gazdálkodás kínálta lehetőségekre.

Pattogatni való kukorica: nem csak finom, de jó üzlet is

2020. január 7. 11:47

A Győr melletti Kránicz tanya a székhelye annak az a Agrogenius Kft-nek, amelyet Kránicz Tamás és Krániczné Mayer Erika alapított tizenöt évvel ezelőtt. A cég mára már nemcsak európai, hanem ázsiai exportra is termel, illetve szerződött partnereikkel termeltet pattogatni való kukoricát. Mindezt olyan sikerrel teszik, hogy szinte már nem is tudják a rendeléseket kielégíteni, további beszállítókra lenne szükségük… Krániczné Mayer Erikával, a cég vezetőjével beszélgettünk.

XVIII. Kalászos Gabona Fórum Visegrádon

2018. szeptember 18. 17:01

Őszi árpából szinte biztos, hogy vetőmaghiányra kell számítani, tritikálénál valószínűsíthető, hogy el fog fogyni a szaporítóanyag, míg őszi búzánál a szakmailag elfogadható 40%-os (vagy a fölötti) felújítási arányhoz biztosított a fémzárolt vetőmag.