Növénytermesztés

A precíziós növénynemesítés termelői megítélése Magyarországon

Agrofórum Online

A növényfajták és hibridek mindig is az emberiség egyik legfontosabb erőforrását képezték. Nemcsak az élelem és a takarmányok, hanem egy sor egyéb fontos anyag, úgymint az olajok, a növényi rostok, a belőlük származó energia, valamint a ház- és hajóépítésre használt faanyag is növényi eredetű.

A növénytermesztés, majd azzal egyetemben a növénynemesítés csaknem tízezer évvel ezelőtti kezdete a modern civilizáció születésével esik egybe. Az ősi mezőgazdasági termelők felismerték a legfontosabb tulajdonságokat a szántóföldjükön lévő növények között, a legjobb tulajdonságokat mutató növényeket kiválogatták és azok magvait használták fel vetéshez.

A korai növénynemesítési eljárások eredményei voltak a legszembetűnőbbek. A termesztett formák annyira feltűnően különböznek a meglévő, vadon élő rokonoktól, hogy még az őseiket is nehéz azonosítani.

Ezeket a figyelemre méltó átalakulásokat a korai növénynemesítők nagyon rövid idő alatt végrehajtották evolúciós szempontból, és a változás sebessége valószínűleg nagyobb volt, mint bármely más evolúciós esemény esetében.

Napjainkban az európai és globális szintű kihívások árnyékában a növénynemesítés, annak módszerei is mindinkább felértékelődnek. A világ gyarapodó népességének élelemre van szüksége. Az egyre növekvő élelmiszer- és takarmányigényt úgy kell jó minőségben, biztonságosan kielégíteni, hogy a fosszilis energiahordozókat megújuló energiaforrásokkal váltsuk ki. Tehát az ezeken alapuló, fenntartható mezőgazdaságba való átmenet éppoly elkerülhetetlen, mint amilyen kívánatos.

A tudományos és technikai haladásnak különösen a precíziós nemesítés révén szerepet kell játszania a fenti átmenet megvalósításában, olyan kényszerítő körülmények mellett, mint a megművelhető területek korlátozott nagysága, a klímaváltozás, az újabb és újabb idegenhonos és inváziós kórokozók, valamint kártevők megjelenése.

A precíziós nemesítéssel kizárólag a természetben előforduló, hasznos tulajdonságokat használnak fel a nemesítők.

Ezáltal a növénynemesítési eljárás évekkel lerövidíthető, pontosítható, miközben növelhető a mezőgazdaság termelékenysége. Emellett csökkenthető a műtrágya-, a növényvédőszer-, valamint a vízfelhasználás is.

Évi 800 milliárd euró

Európa tudományos és technikai fejlettsége is nagymértékben meghatározza majd legfontosabb iparágainak versenyképességét. Vonatkozik ez az agrár-élelmiszeriparra is, amely évi 800 milliárd eurós értékével az EU meghatározó iparága, de természetesen igaz ez a vegyipar és az energiaszektor esetében is.

Európai Uniós tagságával, de egyébiránt is, Magyarország számára a mezőgazdasági helyzetéből kifolyólag (5 millió hektáros mezőgazdasági művelt terület, 200 ezer gazdaság) kikerülhetetlen, hogy definiálja helyzetét és szerepét egy versenyképes, független és fenntartható növényi biotechnológia alapú európai gazdaságban.

Minden késlekedés a lehetőségek felmérésében, a célok megfogalmazásában, vagy akár a tevékenységi területek közötti prioritások kijelölésében súlyos gazdasági és társadalmi következményekkel járhat.

GMO-mentes stratégia

2006-ban az akkori öt parlamenti párt egymással egyetértve fogalmazta meg Magyarország GMO-mentes stratégiáját, és az annak megvalósításához és fenntartásához kapcsolódó feladatok sorát. Azóta ez a stratégia nem változott, és 2012. január 1-jétől a hatályos új Alaptörvény is célként tűzi ki Magyarország genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdaságának biztosítását.

Az EU precíziós növények és azokból származtatott termékek rendelettervezetét 2004. februárjában az Európai Parlament elfogadta, s a szavazást áprilisban megerősítette. Hosszútávon a magyar gazdák versenyképességét sokban meghatározza az, hogy Magyarország milyen állásfoglalást fog képviselni az egyes növénytermesztési rendszerek alkalmazásával, elsősorban a precíziós növénynemesítés tárgyiasult kutatási termékeinek használatával kapcsolatban az Európai Tanácsban.

A következőkben ismertetett felmérés a termelői igények feltárását tűzte ki célul, a precíziós növénynemesítéssel létrehozott fajták, hibridek megítélést illetően. Piackutatás alapján mértük fel a termelők informálódási, szabályozás-ismereti, a technológia előnyeinek és hátrányainak megítélését, valamint a precíziós növénynemesített fajták, hibridek használati hajlandóságát, s állapítottuk meg, hogy az igények milyen tulajdonságú biológiai alapokra irányulnak.

Ábrahám Zsófia okl. agrármérnök, vetőmaggazdálkodási szakmérnök

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. februári számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Tévedés, hogy a mechanikai gyomirtás csak a permetszerek elhagyását jelenti

2023. szeptember 15. 09:10

A mechanikai gyomirtás nem csupán abban különbözik a kémiai növényvédelemtől, hogy (legalább részben) elhagyjuk a permetszerek használatát, hanem mást, ennél sokkal többet jelent. De pontosan mit is?

Precízebbek a cseh farmok

2019. április 29. 11:33

A cseh kutatók évtizedek óta együttműködnek a nagy mezőgazdasági gépgyártókkal és a gazdálkodókkal és számos olyan megoldást hoztak létre, mint a különféle érzékelők, talajszondák és munkaalgoritmusok, amelyek segítenek fenntartani vagy javítani a talajminőséget.

Precíziós gazdálkodás nélkül nem megy!

2020. február 11. 11:02

A termelési, a feldolgozási és az értékesítési lánc digitalizációjával egy paradicsomról is lehet majd tudni, hogy hol, hogyan termesztették, hogyan jutott el a fogyasztóhoz.

Hibridekre szabott vetés és műtrágyázás

2019. december 23. 10:47

Kísérleteink eredményeit és kollégáink magas szintű szaktudását felhasználva igyekszünk megfelelő információval ellátni minden kedves partnerünket, aki a teljes vetésforgóját a SAATEN-UNION egyedülálló vetőmagkínálatával szeretné megtervezni.