Itt a legnagyobb jelentősége a növénymaradványoknak van, mert ezekhez a növény a talajból már 1x felvette a szükséges szervetlen makro-, mezo- és mikroelemeket, melyekből és a levegőből megkötött szén-dioxidból állított elő szerves anyagot.
Ha VISSZAKEVERJÜK a talajba, akkor a szemterméssel kivont tápelemek kivételével mindent visszajuttatunk, amit a növény onnan felhasznált.
A kukorica betakarítása után közel 10-15 tonna gyökér és szár marad vissza, ennek a tápelemtartalma hektáronként (Tóth és Kismányoky, 2012.):
100-130 kg N, 50-70 kg P2O5 és 80-170 kg K2O.
AMI HÁNY FORINTOT IS ÉR MA LISTAÁRON?????
MI A MEGOLDÁS?
Az AGRO.bio javaslata a szerves anyag gazdálkodásához a CELL® használata, amelynek segítségével gyorsítjuk a növényi maradványok elbontását, és javítjuk azok hasznosulását.
Mindez megfelelő agrotechnikával és a CELL®használatával 70-80%-ban már az utónövény számára felvehetővé tehető. Az így biztosított tápelemek hasznosulása pedig nagyságrendekkel jobb, mint az egy adagban kiadott nagy mennyiségű műtrágyáké.
Ha a CELL® cellulózbontóval gyorsan jelentősen lecsökkentjük a kukoricaszár mennyiségét a talajban, akkor kisebb lesz a rajtuk megtalálható növényi kórokozók élettere és áttelelési esélye, illetve a jövőben segítséget nyújt majd a különböző penészgombák (Fusarium sp., Aspergillus sp.) kártételének mérsékléséhez, így nő a növényvédelem hatékonysága és javul az utóvetemény egészségi állapota.
Felhasználási javaslat: A CELL® cellulózbontó oltóanyagot (1 l/ha) közvetlenül az egyenletes apróságúra felaprított szármaradványokra kell permetezni, majd azonnal a talajba BE kell dolgozni.
A szervesanyag-gazdálkodás a hosszútávú jövedelmező termelés alapja!
Daoda Zoltán
szakmai igazgató
AGRO.bio Hungary Kft.