Növénytermesztés
Fizetett tartalom

A víz a legfontosabb tápanyag

Yara Hungária

A növénytermesztés bármely részével – termeléssel, szaktanácsadással – foglalkozók már hetek óta aggodalommal nyitják meg a meteorológiai honlapokat esőfelhők kutatása reményében. A májusi eső valóban aranyat fog érni, mert a gabonák, repcék esetében a szárazság miatt komoly termésveszteségek következhetnek be, az elvetett tavaszi növények pedig a porban várják a kelesztő égi áldást.

Sajnos a szárazság kezdete egybe esett a gabonák, repcék egyik legérzékenyebb fenológiájával: a bokrosodás végére – szárbaindulás kezdetére, repcénél a késői rozettás állapotra. Sokszor az erős szél is tovább szárította a felső talajrétegeket. A hajnali alacsony, majd a napközbeni meleg hirtelen váltakozása, illetve a napokig tartó légköri aszály is káros hatással volt a növényekre. Az ország több részén komoly fagykárral is számolni kellett.

A növények többféleképpen reagálnak/tak ezekre a stresszhelyzetekre. A növények gázcseréje, és a fotoszintézishez szükséges szén-dioxid felvétel nagy része a gázcserenyílásokon keresztül zajlik. Szárazság esetén a párolgás mérséklésére a gázcserenyílások bezáródnak, a fotoszintézis csökken. A fiatal, fejlődő levelek fotoszintézise olyan kicsi, hogy a légzéshez és a szintetikus folyamatokhoz szükséges asszimilátákat a kifejlett levelektől vonják el, ezért gyengébb tápanyagellátás esetén különösen szembetűnő a makroelemek hiánya. Szinte egyszerre jelentkezett nitrogén-, foszfor- és káliumhiány.

A szárazság fokozódásával a mikroelemfelvétel is gátolt, így sok helyről kaptunk fotókat réz, mangán, bór és cinkhiányokról. A másik növényi válasz a gyors generatív fejlődési szakaszba fordulás, a gyors kalászhányás, repcénél az intenzív szárképzés, virágzás.

A mindkét növény legnagyobb vízfogyasztása a szárbaindulás idején van. A műtrágyákkal – különösen káliummal, foszforral – való ellátottság esetenként 25-30 %-kal csökkenti a vízfelhasználást. A tápanyaggal rosszul ellátott növények kevesebb szárazanyagot termelnek, ugyanakkor több vizet fogyasztanak. A rosszul táplált növény pazarolja a vizet.

Még nem késő a növényeket kondicionálni, az aktuális kalász- és becővédelemmel egymenetben tápanyagot kijuttatni! Ehhez ajánlom figyelmükbe a YaraVita Universal Bio nevű termékünket. Ez a lombtrágyánk az esszenciális makroelemek mellett mikroelem kiegészítést is tartalmaz és kiválóan alkalmas arra, hogy a növények számára segítséget nyújtson a kritikus időszak átvészeléséhez. Dózisa 5 l/ha.

A tápanyagutánpótlásnál nemcsak a mit és hogyan kérdése fontos. Lényeges az időzítés. Ilyen szempontból – ha előre tekintünk – a tavaszi növényeknél is a folyamatos tápanyagellátás biztosítsa a cél. Napraforgónál, kukoricánál, szójánál is kihagyhatatlan lépés az „immunerősítés”. Ehhez javasoljuk a növények 4-8 leveles állapotában napraforgónál és szójánál a YaraVita Brassitrel Pro-t, kukoricánál a YaraVita Zeatrel lombtrágyánkat 3-5 l/ha dózisban.

És a címre visszatérve: Az utóbbi időben a Liebig hordó dongái közül gyakran a vízé a legrövidebb. Természetesen csak bizonyos mértékig, de a helyesen megválasztott tápanyagutánpótlással jelentősen csökkenthetjük a vízhiány okozta stresszt növényeinknél.

Ha még többet szeretne megtudni a szárazság stresszről, tekintse meg online előadásunkat a következő linken: Szárazság okozta stresszhelyzet kezelése kalászosoknál és repcénél

További hasznos információkat talál a www.yara.hu honlapunkon, szaktanácsért keresse bátran a Yara szakembereit.

Tóth Milena szaktanácsadó
Yara Hungária Kft.
+36 30 883 0731

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Öt hetes csúcson a szójabab kurzusa

2021. február 24. 10:18

Jó napot zártak az agrárpiacok. Chicagóban a szójabab 1,5 százalékkal, a kukorica 0,6 százalékkal, a búza 0,1 százalékkal, a repce pedig 3,5 százalékkal drágult. Európában a malmi búza, a kukorica és a repce is drágult, azonban a takarmánybúza vesztett értékéből.

Stresszhatásoknak ellenálló hibridek

2021. június 19. 07:36

A legújabb RAPOOL-repcegeneráció a génjeiben hordozza a termésstabilitást.

„Ha Väderstad, akkor nincs megoldhatatlan helyzet” - Battonyán még chiamagot is vetett a Rapid

2022. március 3. 09:56

Ha a Väderstad gyártana ekét, abból is a svédet választaná. Véleménye szerint a Tempo vetőgép ott kezdődik, ahol az összes többi vetőnek vége, legyen szó minőségről, tőtávról, mélységtartásról. Fosztó Timotity Gábor 15 éve még azt sem tudta, hogy az őszi búzát ősszel vetik, mára viszont a Battonya környékén gazdálkodók adnak a szavára. 300 hektáron termel, 20 hektáron biogazdálkodik is Békés megyében. Vetett már chiamagot, a máriatövis pedig állandó növényük. Február legelején egy esős, saras napon kerestem fel, hogy a Väderstad gépeiről beszélgessünk.

Az olajipari növények 2017. évi vetőmag-szaporítási tapasztalatai

2018. december 29. 10:33

Az elmúlt évet jónak értékelhetjük a napraforgó és a repce szaporításai számára, míg a szója vetőmag-előállítása szempontjából bekövetkezett az a visszaesés, ami szakmailag várható volt. Az olajos növények hazai vetőmag-előállításában a napraforgó és a káposztarepce vetőmagtermesztése növekedett, míg a szója szaporítása iránti kedv tovább csökkent.