Az éghajlatváltozás bizonyul a legfenyegetőbb körülménynek az európai burgonyatermesztésre nézve - az ADAPT project felmérése alapján.
Az EUROPATAT – amely az ADAPT (Accelerated Development of multiple-stress tolerAnt PoTato) kutatási projekt részét képezi – célja olyan multirezisztens és stressztoleráns burgonyafajták gyorsított nemesítése, amelyek képesek ellenállni a klímaváltozás okozta jövőbeni környezeti kihívásoknak. A projekt 2020 júliusában vette kezdetét, és az Európai Unió Horizon 2020 kutatási és innovációs program 5 millió eurós támogatása segítségével valósul meg az elkövetkezendő 3 évet is beleszámítva.
A kutatói, nemesítői és ipari szegmens figyelmének jelentős részét leköti a burgonyatermelők igényeinek kielégítése. Az ADAPT egy online felmérés segítségével szerzett információt arról, hogy milyen tapasztalatok övezik a burgonyatermesztést, milyen meglátások kerültek napvilágra a klímaváltozás hatásai tekintetében.
A kérdőív 10 nyelven került kidolgozásra és a 2020 decembere és 2021 áprilisa közötti időszakban került kitöltésre. Az Osztrák Élelmezésbiztonsági és Egészségügyi Ügynökség (AGES), mint a közvélemény-kutatás szervezője, 553 választ kapott (főleg Ausztria, Hollandia, Németország, Franciaország, Svájc, Szlovénia, Belgium, Lengyelország, Spanyolország és az Egyesült Királyság területéről).
A válaszadások alapján kiderült, hogy az agrárszakemberek 90%-a a klímaváltozás okozta változó környezeti körülményeket jelölte meg, mint a termelést hátráltató tényezőket az elmúlt 10 év során. Mi több, a termelők 50%-a úgy nyilatkozott, hogy a burgonyatermelés folytatása kapcsán hezitál, hiszen megtérülés tekintetében deficites jelleget kezd ölteni a növény termesztése. A megkérdezettek 80%-a a hőséget és szárazságot jelölte meg a termelést leginkább veszélyeztető tényezőként. A gazdák 50%-a vélekedik úgy, hogy a klímaváltozás hatására megjelenő kártevők és kórokozók jelentős, kedvezőtlen hatást gyakorolnak, míg 40% a heves esőzések hatását is hangsúlyozta.