Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Cél a 6 tonna – Maximalizáljuk a hektáronkénti jövedelmet napraforgóban!

Syngenta Kft.

A Syngenta Kft. 2019 őszén hirdette meg a „Cél a 6 tonna” kísérleti programsorozatát azon termelők körében, akik gazdaságukban napraforgó termesztéssel foglalkoznak. Tekintettel arra, hogy a Syngenta Kft. Magyarországon a napraforgó vetőmag értékesítés területén meghatározó szerepet tölt, be fontosnak tartja, hogy a magas genetikai értéken túl hozzáadott szakmai információt is biztosítson mindazon termelők számára, akik ezt a jelentős profitabilitással bíró növényt még eredményesebben szeretnék termeszteni.

Program célja, hogy a kísérlethez csatlakozó partnergazdaságokban minden részletre kiterjedő termesztéstechnológiai ajánlatot alakítson ki hibrid és termőhely specifikusan, a maximális hozam elérése érdekében.

Ez a program a piacon egyedülálló kezdeményezésnek számít, hiszen ennyire átfogó, minden részletre kiterjedő szakmai vállalás korábban nem volt. Valljuk, hogy a precizitás és az alapos technológiai szemlélet hozhat tartós sikert. Ezen vizsgálatokból nyert tapasztalat segíthet, hogy ezt a hazánkban oly népszerű növényt, és a hibridekben rejlő potenciált egyre több termőhelyen és évjáratban stabilan ki tudjuk aknázni.

A 2020-as év tavaszán a programban 13 partnergazdaság vesz részt (nagyüzemi parcellaméret).

A kísérleti programban való részvételnek a termelői elkötelezettségen túl infrastrukturális feltételei voltak, melyek közt az egyik legfontosabb, hogy a gazdaság rendelkezzen a precíziós gazdálkodás megvalósításához szükséges teljes eszközháttérrel a tápanyag utánpótlástól a betakarításig. A precíziós gazdálkodás fogalma nem új keletű hazánkban, sokan sokféleképp értelmezik. A precíziós gazdálkodást tekintve a Syngenta Kft. számára a legfontosabb szempont a munkafolyamatok pontosabb kivitelezése és az azokhoz kapcsolódó információ kinyerése, amely lehetőséget biztosít a szakmai következtetések, valamint a fejlődést segítő új koncepciók kialakítására.

A napraforgó hazánk kedvelt szántóföldi növénye, de népszerűsége ellenére sok fehér folt van még a termesztéstechnológiát tekintve, amiben a hagyomány nagyobb szerepet tölt be, mint a tudományos megközelítés. Ezeket az ok – okozati összefüggéseket kutatva indult útjára ez a több éves kísérlet sorozat.

A szakmai koncepció kialakítása során technológiai sarokpontokra van szükség, hiszen eltérő adottságokkal rendelkező termőhelyeken kerültek beállításra a kísérletek.

Ezen sarokpontok a következők voltak:

  • Elővetemény és gyomirtási technológia főnövényre gyakorolt utóhatásainak figyelembe vétele
  • A napraforgó tápanyag utánpótlása hibridek tulajdonságainak ismeretében
  • Talajművelés helyszíni felülvizsgálata (lazultság, tömörödöttség) – hogyan tovább tavasszal?
  • Vetésminőségre vonatkozó iránymutatás vetőmag- vetőgép-talaj egymásra gyakorolt hatása, beállítási javaslat a vetőmag paramétereinek ismeretében.

Teljes körű növényvédelmi javaslat hely specifikusan, időzítésre a termőhelyi és klimatikus viszonyokra vonatkoztatva.

Digitális szakmai támogatás a teljes vegetáció során adat felvételezéssel, kiértékeléssel azonos szempontrendszerben.

Számos kihívással tarkított termelési évben végeztük a feladatokat. A betakarítások befejeződtek, és a hozamtérképek már feldolgozás alatt állnak. Számos összefüggés igazolódni látszik, és az évközben végzett monitoring, valamint a betakarítási eredmények ismeretében számos előre mutató szakmai következetéssel tudunk hozzájárulni a program és a termelők szakmai fejlődéséhez, melyeket egy cikksorozat keretében osztunk majd meg a termelőkkel.

Barta László
Contivo szaktanácsadó
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

Első lépések a magasabb napraforgó termések felé vezető úton

2021. január 27. 12:50

Már a hibrid választásnál tehetünk azért, hogy maximalizáljuk a napraforgó termésünket. A sikeres napraforgó termesztés egyik legfontosabb eleme a hibrid választás. Az ökológiai tényezők bonyolult rendszere határozza meg, hogy egy hibrid - állomány szinten - a tenyészidőszak során, mennyit tud realizálni a genetikai terméspotenciáljából.

Az azoxi erejével a kalászos lombvédelemhez

2023. február 27. 15:41

Az eddigi enyhe téli időjárás sajnos segített a kórokozóknak az áttelelésben, és ha nem érkezik tartósan hideg korán, számíthatunk a gomba-kórokozók járványszintű megjelenésére.

Újdonság a Syngenta őszi búza fajtakínálatában 2023-tól – fókuszban a termésbiztonság és stabilitás

2023. július 3. 06:34

Bár az idei kalászos szezont tekintve nem lehet okunk panaszra téli feltöltőcsapadék és tavaszi indító esők okán, már már ideális feltételek között fejlődhettek eddig az állományok. Inkább az enyhe tél okozta levélbetegségek és kártevő nyomás, illetve a bedőlő terményárak okozhatnak nyugtalanságot a gazdáknak.

Káposztafélék fajtaválasztásának lehetőségei a korlátozódó kémiai növényvédelem mellett - A káposztafélék magyarországi helyzete

2022. január 27. 08:43

A káposztafélék jelenleg hazánkban a nagyobb felületen termesztett zöldségfélék közé tartoznak, összes termesztőfelületük az utóbbi években 4000 ha körül mozog. Ennek közel 50%-át teszi ki a fejeskáposzta, a sorban őt követi a kelkáposzta, a karfiol, a karalábé és a vöröskáposzta, majd jelentősen kisebb felülettel az egyéb fajok, ilyen a brokkoli és a kínai kel, melyekkel kapcsolatos termesztési kedve évről évre nő.