Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Cél a 6 tonna – Maximalizáljuk a hektáronkénti jövedelmet napraforgóban!

Syngenta Kft.

A Syngenta Kft. 2019 őszén hirdette meg a „Cél a 6 tonna” kísérleti programsorozatát azon termelők körében, akik gazdaságukban napraforgó termesztéssel foglalkoznak. Tekintettel arra, hogy a Syngenta Kft. Magyarországon a napraforgó vetőmag értékesítés területén meghatározó szerepet tölt, be fontosnak tartja, hogy a magas genetikai értéken túl hozzáadott szakmai információt is biztosítson mindazon termelők számára, akik ezt a jelentős profitabilitással bíró növényt még eredményesebben szeretnék termeszteni.

Program célja, hogy a kísérlethez csatlakozó partnergazdaságokban minden részletre kiterjedő termesztéstechnológiai ajánlatot alakítson ki hibrid és termőhely specifikusan, a maximális hozam elérése érdekében.

Ez a program a piacon egyedülálló kezdeményezésnek számít, hiszen ennyire átfogó, minden részletre kiterjedő szakmai vállalás korábban nem volt. Valljuk, hogy a precizitás és az alapos technológiai szemlélet hozhat tartós sikert. Ezen vizsgálatokból nyert tapasztalat segíthet, hogy ezt a hazánkban oly népszerű növényt, és a hibridekben rejlő potenciált egyre több termőhelyen és évjáratban stabilan ki tudjuk aknázni.

A 2020-as év tavaszán a programban 13 partnergazdaság vesz részt (nagyüzemi parcellaméret).

A kísérleti programban való részvételnek a termelői elkötelezettségen túl infrastrukturális feltételei voltak, melyek közt az egyik legfontosabb, hogy a gazdaság rendelkezzen a precíziós gazdálkodás megvalósításához szükséges teljes eszközháttérrel a tápanyag utánpótlástól a betakarításig. A precíziós gazdálkodás fogalma nem új keletű hazánkban, sokan sokféleképp értelmezik. A precíziós gazdálkodást tekintve a Syngenta Kft. számára a legfontosabb szempont a munkafolyamatok pontosabb kivitelezése és az azokhoz kapcsolódó információ kinyerése, amely lehetőséget biztosít a szakmai következtetések, valamint a fejlődést segítő új koncepciók kialakítására.

A napraforgó hazánk kedvelt szántóföldi növénye, de népszerűsége ellenére sok fehér folt van még a termesztéstechnológiát tekintve, amiben a hagyomány nagyobb szerepet tölt be, mint a tudományos megközelítés. Ezeket az ok – okozati összefüggéseket kutatva indult útjára ez a több éves kísérlet sorozat.

A szakmai koncepció kialakítása során technológiai sarokpontokra van szükség, hiszen eltérő adottságokkal rendelkező termőhelyeken kerültek beállításra a kísérletek.

Ezen sarokpontok a következők voltak:

  • Elővetemény és gyomirtási technológia főnövényre gyakorolt utóhatásainak figyelembe vétele
  • A napraforgó tápanyag utánpótlása hibridek tulajdonságainak ismeretében
  • Talajművelés helyszíni felülvizsgálata (lazultság, tömörödöttség) – hogyan tovább tavasszal?
  • Vetésminőségre vonatkozó iránymutatás vetőmag- vetőgép-talaj egymásra gyakorolt hatása, beállítási javaslat a vetőmag paramétereinek ismeretében.

Teljes körű növényvédelmi javaslat hely specifikusan, időzítésre a termőhelyi és klimatikus viszonyokra vonatkoztatva.

Digitális szakmai támogatás a teljes vegetáció során adat felvételezéssel, kiértékeléssel azonos szempontrendszerben.

Számos kihívással tarkított termelési évben végeztük a feladatokat. A betakarítások befejeződtek, és a hozamtérképek már feldolgozás alatt állnak. Számos összefüggés igazolódni látszik, és az évközben végzett monitoring, valamint a betakarítási eredmények ismeretében számos előre mutató szakmai következetéssel tudunk hozzájárulni a program és a termelők szakmai fejlődéséhez, melyeket egy cikksorozat keretében osztunk majd meg a termelőkkel.

Barta László
Contivo szaktanácsadó
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy biztos, manapság megéri őszi árpát vetni

2025. július 25. 14:10

A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.

10 nyereséges kiskultúra: ezek a növények aranyat érnek

2025. július 24. 14:10

Levendula, sáfrány vagy csípős paprika – ezek a kultúrák lehetnek a kulcs egy sikeres vidéki vállalkozáshoz akár pár száz négyzetméteren.

Hogyan válasszunk repcehibridet a termőhely adottságaihoz?

2025. július 23. 11:10

A hibridválasztás kulcs a repce sikeréhez: termőhelyhez alkalmazkodó, ellenálló hibridekkel csökkenthetők a termesztési kockázatok.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Tarolt a Syngenta lila paradicsoma Berlinben

2020. február 12. 08:38

A YOOM™ rendkívül innovatív paradicsomfajta, amely könnyen felismerhető különleges lila színéről és édes-savanyú zamatáról

Heti Fórum: Beszéljünk a búza és árpa levélbetegségeiről! II. rész

2021. február 17. 07:38

Az áttelelő gabonatáblák fejtrágyázását követően a betegségekre siklik a gazda szeme. A különböző levélfoltosságok, a rozsdák várható megjelenésére a csapadékos időjárás miatt is érdemes felkészülni. Milyen hatóanyagokkal tudnak a termelők védekezni ezek ellen? Mit kell megfontolni a megfelelő szer kiválasztásánál?

Amistar Era – új, univerzális kalászos gombaölő szer levél- és kalászbetegségekkel szemben

2022. február 28. 11:37

A mai, köztermesztésben lévő kalászos gabonafajták és hibridek magas genetikai terméspotenciállal rendelkeznek. A fajtaválaszték széleskörű, mindenki megtalálhatja a termesztési céljához, termesztési körzetéhez, technológiai intenzitásához leginkább megfelelő fajtát illetve hibridet.

Elatus Era – Kimagasló védelem és termésstabilitás a kalászosoknak minden évjáratban

2021. április 8. 10:36

Régóta ismert tény, hogy a növénytermesztés jellegzetesen időjárásnak kitett ágazat, illetve tevékenység. Sikerességét nagymértékben befolyásolja az ismert tényezőkön (táblaválasztás, fajta vagy hibridválasztás, alkalmazott növényvédelem, stb.) túl az adott évjáratban lehulló csapadék mennyisége és eloszlása.