22℃ 11℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növénytermesztés

Corteva Agriscience: elismerés a legmagasabb terméshozamot elérő gazdáknak

Corteva Agriscience

A Corteva Agriscience, globális mezőgazdasági tudományos és technológiai vállalat, elismerésben részesítette a Pioneer® Termés Kihívásban legmagasabb terméshozamot elérő magyar gazdákat.

A kezdeményezés 2024-ben indult Magyarországon, és országszerte közel 200 gazdálkodó osztotta meg a Pioneer® kukorica-, napraforgó- és őszi káposztarepce hibridekkel elért sikereit a vállalat közösségi média platformjain.

A beérkezett terméseredmények az aszály mértékétől függően, régiónként eltérőek voltak és a hozamokat jelentősen befolyásolta többek között az időjárás, a tenyészidő, a termesztéstechnológia, valamint a talajadottságok.

A legmagasabb kukoricatermés

A 2024-es Termés Kihíváson a legmagasabb terméshozamú kukorica hibrid a P9415 Optimum® AQUAmax® volt, amelyre a 2017-es hazai regisztrációját követően folyamatos kereslet mutatkozott a gazdák részéről.

Rendkívüli adaptációs képessége segíti a sikeres termesztést, Magyarország minden termőhelyére ajánlott, de különösen azoknak a termelőknek javasolt, akiknél rendszeres probléma az intenzív növekedés időszakában és virágzás idején előforduló hő- és szárazságstressz. 

Dancs Gergő, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Tiszavasváriban található Dancs-Farm Kft. tulajdonosa, aki a 2024-es Termés Kihíváson a legmagasabb kukoricatermést érte el, 16,6 t/ha-os terméseredményéről így nyilatkozott: „Azért esett a P9415 hibridre a választásom, mert régóta használok siló és szemes Pioneer® hibrideket nagy megelégedéssel, és most szerettem volna egy rövidebb tenyészidejű hibridet is kipróbálni. A termesztés során talajforgatásos technológiát alkalmazunk, a tápanyag-utánpótláskor nem csak műtrágyát, hanem szerves trágyát is kijuttatunk, valamint a növényvédelemre is teljes odafigyelést fordítunk. Azért vettünk részt a kihívásban, mert már a kezdeti fejlődési szakaszban is láttuk, hogy milyen kiemelkedő a P9415 hibrid teljesítménye, amit a 16,6 t/ha terméseredmény is bizonyít.”

Kiemelkedő napraforgó hibrid

Napraforgóban a legmagasabb terméshozamot a P64LE185-ös hibriddel érték el, amely egy közepes-korai tenyészidejű, közepes virágzási idejű, Express®*-toleráns, linolsavas Pioneer® napraforgó hibrid. Nagyon jó toleranciával rendelkezik a Sclerotinia, Verticillium és Phomopsis ellen, emellett toleráns a jelenlegi hazai szádor rasszokkal szemben, és Protector® Szádor minősítéssel rendelkezik.

Sütő István, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében található Sütő-Agro Kft. tulajdonosa napraforgóban elért 4,7 t/ha terméseredményéről így nyilatkozott: „A P64LE185 napraforgó hibridet 2024-ben próbáltuk ki először nagyüzemi körülmények között. Tapasztalatunk alapján ez a hibrid már a kezdeti fejlődése során kiemelkedett a fajtasorból, amit egész évben meg is tartott és az adaptációs képessége, valamint a betegségekkel szembeni ellenállósága is kiemelkedő, mindemellett stabil és magas hozamot is nyújt számunkra. Vetéskor és a sorközművelés alkalmával összesen 500 kg műtrágyát juttattunk ki hektáronként, az intenzív növekedés fázisában lombtrágyázás is történt, valamint a Corteva BlueN® mikrobiológiai termékével biztosítottuk a folyamatos nitrogén ellátottságot.

A megfelelő időben történő gyomirtás, valamint gombaölő szer használata is része volt a komplex növényvédelmi technológiának, amelyek együttesen biztosították a napraforgó egészséges fejlődését és a magas hozam elérését. A Pioneer® hibridekkel szerzett tapasztalataink az évek során mindig pozitívak voltak. A hibridek kiemelkedő teljesítményt nyújtanak különböző körülmények között, továbbá magas terméshozamot és erős betegségellenállóságot is biztosítanak. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően mindig megbízható eredményeket értünk el, ezért elégedettek vagyunk a hibridek minőségével és teljesítményével.”

Széles adaptációs képességű repce

Az őszi káposztarepcében a legmagasabb terméshozamot a PT315 hozta, egy közepes tenyészidejű hibrid, amely kiugróan magas termésszinttel, kiemelkedő pergésellenállással, magas olajtartalommal és széleskörű adaptációs képeséggel rendelkezik.

Lénárt László Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei szerencsi gazdálkodó, aki a legmagasabb, 4,8 t/ha terméshozamot érte el őszi káposztarepcében, így nyilatkozott eredményéről: „A Corteva szaktanácsadói ajánlására választottam a PT315-ös hibridet, mint új, széles adaptációs képességű HMX (Harvest Max) tulajdonságot tartalmazó repce hibridet. Korábban nem használtam Pioneer® hibridet, most azonban megtapasztaltam kiváló stressztűrőképességét, pergés-ellenállóságát. Forgatásos talajművelést alkalmazok, melyhez okszerű tápanyag-gazdálkodás és növényvédelem társul. A tenyészidőszak alatt folyamatosan figyelemmel kísértük a hibrid állapotát és megállapítottuk, hogy ígéretes termésnek nézünk elébe, mely akár a Pioneer® Termés Kihívásban is megállhatná a helyét. Sikerült!”

Megbízható hibridek

„A Corteva közel egy évszázados tudásra és tapasztalatra épít a nemesítési munkája során, hogy olyan Pioneer® hibrideket fejlesszen, amelyek szélsőséges időjárási körülmények között is jól teljesítenek, és segítenek a gazdáknak maximalizálni a terméshozamot. A Termés Kihívásban résztvevő gazdálkodók eredményei jól demonstrálják a Pioneer® genetikában lévő potenciált és partnereinkkel közösen joggal lehetünk büszkék az elért eredményekre.” – mondta Sergii Kharin, a Corteva magyarországi ügyvezető igazgatója.

A 2025-ös termesztési szezonban a Corteva a már jól ismert portfóliója mellett négy új kukorica- és három új napraforgóhibridet vezet be a Pioneer® vetőmagok kínálatába. Ezek a magas minőségű vetőmagok segítenek a gazdáknak abban, hogy az idei szezonban a szélsőséges környezeti feltételek ellenére is megbízható és stabil terméshozamokat érjenek el.

A gazdálkodók a Corteva 2025-ös termékportfólióját megtalálják a vállalat tavaszi katalógusában. A Pioneer® hibridek elérhetőségéről bővebb információért forduljanak a vállalat regionális képviselőihez és tanácsadóihoz, akiknek elérhetőségei itt találhatók.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Idén is június végén kezdődhet az aratás

2019. június 14. 08:33

Tavaly a rendkívül meleg időjárás miatt több mint egy héttel korábban kezdődött az aratás, idén ez nem valószínű.

A virágvédelem a virágzás előtt kezdődik!

2025. április 4. 16:10

A repcében minden permetezés, amit a virágzás előtt hajtunk végre, meghatározza a virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.

Tápanyag-utánpótlás az őszi káposztarepcében

2018. október 8. 11:50

A repce „jól etethető” növényünk. Napjaink hibridjeivel szakszerű trágyázás és megfelelő technológiai fegyelem mellett akár 4,5-5,5 t/ha hozamszint is elérhető. Az írás összefoglalja, hogy mit kell tennünk, mire érdemes ügyelnünk a termésmennyiséget és az olajtartalmat is alapvetően befolyásoló tápanyag-visszapótlás területén.

Itt az ideje az első adag fejtrágya kiszórásának!

2020. február 12. 05:33

A kora tavaszi fejtrágyázás halaszthatatlan megkezdése mellett fel kell hívni a figyelmet a növényvédelmi problémákra is.