Növénytermesztés

Drónos vetés aratás előtt: időt spórol, de nem kockázatmentes

Agrofórum Online

A módszer egyik legnagyobb előnye, hogy segíthet a munkacsúcsok kiegyenlítésében, miközben a talaj védelmét is szolgálja.

A vetés az aratás előtti napokban történik: a drónról kiszórt magvak az álló gabona alá kerülnek, ahol a szalmatakaró segíti a csírázást azáltal, hogy csökkenti a párolgást. A hosszabb vegetációs idő és a talajfedettség hozzájárulhat a gyomelnyomás és az erózió mérsékléséhez és a talajélet javításához.

Bizonytalan kelés: a legnagyobb kockázat

A magok nem kerülnek be a talajba, csupán a felszínre szóródnak, így a csírázásuk a csapadéktól és a talaj szerkezetétől függ. Különösen tömörödött vagy túl száraz felszín esetén a kelés foltos lehet. Ha az aratás utáni időszakban nem érkezik egyenletes csapadék, a takarónövények nehezen indulnak meg, ez pedig visszaveti a technológia hatékonyságát.

Kártevők és lebomlási problémák

A forgatás nélküli vetés kedvezhet a kártevők, például csigák és rágcsálók megmaradásának, mivel ezek az élőlények zavartalanul túlélnek az álló tarlóban és a szalmatakaróban. A szalma lebomlása ráadásul lassabb lehet, ami gondot okozhat. Az árvakelés tovább rontja a kezdeti fejlődést.

A takarónövények magjait már az aratás előtt kiszórják

Vetési időzítés és fajválasztás

A drónos vetést leginkább az aratást megelőző 7-10 napra időzítik. Túl korán vetve a palánták megsérülhetnek a kombájn alatt, túl későn pedig már nem indulnak meg megfelelően. Érdemes gyors csírázású fajokat választani, mint például olajretek vagy fehér mustár, amelyek jól viselik a kezdeti versenyhelyzetet és gyorsan árnyékolják a talajt.

Nem csodaszer, hanem lehetőség

A drónos vetés nem mindenhol működik egyformán jól. Az eredményesség kulcsa a megfelelő fajválasztás, a vetés pontos időzítése és a helyi adottságok ismerete. Kisparcellás kipróbálás, előzetes talajvizsgálat és precíz utókövetés mellett azonban jó kiegészítője lehet a fenntartható növénytermesztési stratégiáknak.

(Forrás: Zwischenfrucht mit Drohne vor der Ernte säen: Das ist der größte Nachteil | agrarheute.com)

Képek: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Repcéink egy lépéssel a klímaváltozás előtt járnak

2025. július 11. 14:10

A nemesítésnek több genetikai tulajdonságot egyszerre kell megcéloznia, hiszen ezek együttese biztosítja, hogy a hibridek a stresszhatások széles körének ellenálljanak.

Így válasszon hatékony és stressztűrő repcehibridet!

2025. július 8. 14:10

Sokan felteszik a kérdést maguknak: biztosan jól hasznosítja a műtrágyát a választott repcém? Pedig az eldöntése pofonegyszerű.

Megvan a megoldás a repcetermesztés kihívásaira

2025. július 4. 11:10

A repcetermesztés új korszakba lépett: a RAPOOL hibridjei stabil termést és nagyobb rugalmasságot kínálnak a változó körülményekhez.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az ősziárpa-állományokban.

Bábolnai Gazdanapok 2019 - kiállítói tájékoztató

2019. augusztus 12. 08:46

2019. szeptember 5-én újra megnyitja kapuit a 32. BÁBOLNAI GAZDANAPOK! Fontos részletekről számolunk be az eseménnyel kapcsolatban.

Hőkamerás drónnal találták meg az elkóborolt borjút

2024. július 25. 16:10

Egy borjú megszökött és 10 hétig rejtőzködött egy repceföldön, végül drónnal találtak rá, majd elaltatták és úgy szállították el.

Precíziós Műhely: bepillantás az Agrofil precíziós világába

2018. december 12. 07:44

A hallgatókat egy – a teljes precíziós eszköztárat felvonultató – kiállítással egybekötött konzultációra várta az Agrofil-SZMI Kft. Püskin, ahol a gyakorlatban alkalmazott és kevésbé alkalmazott technológiák teljes arzenálját mutatták be az érdeklődőknek.

Mikor és hogyan permetezhetünk drónokkal?

2021. szeptember 28. 08:07

A drónokkal kijuttatható növnyvédő szerek egyelőre nem állnak rendelkezésre, pontosabban fogalmazva nincs elegendő ismeretünk erről a kijuttatási módról. Ennek okán olyan készítményekkel lehet drónos permetezést végezni, amelyek erre kifejezetten engedélyezettek. A részletekről Jordán Lászlót, a Nébih növény-, talaj- és agrárkökrnyezet-védelmi igazgatóját kérdeztük.