Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Első – közös – lépések a 6 tonna felé vezető úton – avagy a napraforgó nitrogén hasznosítása

Syngenta Kft.

Magyarország, köszönhetően a genetikának valamint a magyar gazdák szakértelmének és technológiai fegyelmének a világ napraforgó termesztésének élvonalába tartozik.

A 2021. év a napraforgó országos és lokális termésátlagaiban is jelentős szórást mutatott. A termések széles tartományban mozogtak mind megyénként, mind termőhelyenként, de még közeli táblák esetében is nagy különbségeket láthattunk. A legtöbb helyen a csapadék mennyisége volt a legfontosabb termésbefolyásoló tényező. A jó termésű helyeken egy-egy jókor érkező eső akár fél tonna plusz hozamot is eredményezhetett. Kijelenthetjük, még mindig a víz az úr. A víz nélkülönözhetetlen elem a tápanyagok, különösen a nitrogén hasznosulásában is, ezért érdemes rá fokozott figyelmet fordítani és jobban megismerni a nitrogén hatását a napraforgóra, hiszen jelentős költségelem is egyben.

A napraforgó nitrogén hasznosítására indított vizsgálatok első lépéseként – követve más napraforgó termesztő országok gyakorlatát – még a tél folyamán mintát vettünk, és megvizsgáltuk a talajokban rendelkezésre álló nitrogén mennyiségét. A napraforgó gyökere mélyebbre megy a víz és tápanyagok után, mint a többi szántóföldi kultúráké, így a kiszórandó nitrogén mennyiségének kiszámolásakor érdemes legalább 90 cm-ig, de akár 120 cm-ig megismerni a mélyben rendelkezésre álló mennyiségeket. A mélyebb rétegek ásványi nitrogénjét, elszökőben a sekélyebben gyökerező kultúráktól, a napraforgó még visszaszerezheti, hasznosíthatja azt.
A várakozásoknak megfelelően a Nmin vizsgálatok a legtöbb helyen magasabb nitrogén-tartalmat jeleztek a mélyebb rétegekben, mint a szokásosan mintázott és vizsgált felső 30 cm-ben. Ezek közül néhány hely nitrogén profilja az 1. táblázatban látható.

1.táblázat: Kísérleti helyek nitrogén profilja

A Zom Kft.-nél kivitelezett Zomba közeli napraforgó kísérleti tábla vizsgálati eredményeit a 2. táblázat tartalmazza. A mérések mintegy 120 kg/ha nitrogén tartalmat mutattak 90 cm-es mélységig. A  napraforgó még a 90-120 cm-es talajrétegből is hasznosít valamennyit, köszönhetően a mélyrehatoló gyökérzetének, de azt most figyelmen kívül hagytuk.

2.táblázat A zombai kísérleti tábla nitrogén profilja

Amennyibben 41 kg/t nitrogén igénnyel kalkulálunk 1 t/ha terméshez, közel 3 t/ha termésre már így is biztosított az ellátás. Ehhez még hozzájárul a szervesanyagokból tenyészidőszakban feltáródó hatóanyag mennyisége, így akár nitrogén műtrágya használata nélkül is vethetnénk itt napraforgót.

A napraforgó fajlagos nitrogénigénye magas, azt biztosítani kell, de azon túllőni sem tanácsos, mert a magasabb költségek mellett negatív, terméscsökkentő hatásokkal is számolni kell. A nitrogénnel túltrágyázott napraforgó alkalmazkodóképessége csökken, a megdőlés kockázata növekszik, miközben csökken az olajtartalom. Emellett a kórtani problémák, mint például a fehérpenész, rozsda fertőzés esélye is fokozódik.

Adjunk épp eleget, de ne túl sokat. Ezt nehéz előre eltalálni, de épp ezért kell mérési módszereket bevezetni az optimális nitrogén dózis kiszámításához a napraforgóban, de más nitrogénigényes kúltúrákban is.

Ennek tisztázására ezen a helyen, három hibrid – SY Excellio, SY Experto és SY Gracia – került elvetésre különböző nitrogén dózisokkal kezelt táblába. Az alkalmazott nitrogén hatóanyag dózisok a következők voltak: 0 kg/ha, 40 kg/ha és 80 kg/ha vetéssel egymenetben kijutattva. A betakarítás eredményeit a 3. táblázatban foglaltuk össze. A megtérülés kiszámolását, forintosítását ki-ki elvégezheti a saját termény és műtrágya áraival. Sokat nem tévedünk, ha azt mondjuk „pénz az ablakban” ebben az évjáratban.

3.táblázat: A különböző nitrogén dózisok hatása a terméseredményekre

A kísérlet rámutat arra, hogy a napraforgó tápanyagellátását nem lehet „kukoricás vagy búzás szemmel” nézni és számolni, mivel kevésbé köszöni meg az extra táplálást. Ez különösen igaz a nitrogén használatára, amelyre csak akkor van reakciója, termésválasza, ha nincs elegendő a talajban. Az ellátottságot viszont csakis a téli talajvizsgálattal lehet megállapítani. A magas, termény és tápanyag árak miatt, ha eddig nem is, de most eljött a „vizsgálat” ideje.

Szeleczki Attila
fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hyvido Neo- vírusrezisztens hibrid árpák a Syngenta-tól

2025. július 3. 13:10

A gabonákat támadó vírusok esetében az enyhe telek is közrejátszanak abban, hogy növekszik a vírusnyomás az őszi árpa állományokban.

Csavarja fel a gabonatermelés hatékonyságát hibridekkel!

2025. július 2. 14:10

Termésstabilitás és precíziós technológia: a nyerő páros.

A repce nem tűnik el, csupán alkalmazkodik

2025. július 1. 18:10

Az utóbbi években az európai repcetermesztés komoly kihívásokkal szembesült. A megoldás a hatékony nemesítésben és technológiában van.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Jól szerepelt a tavalyi évjárat a XIX. Országos Syngenta Borversenyen

2020. március 6. 08:02

A szőlészetileg nehéz év ellenére sokan neveztek és kifejezetten jó eredményeket értek el a 2019-es borokkal.

Rekordbevétellel zárta az évet a növényvédőszer-gyártó

2023. március 23. 13:41

Éves összehasonlításban 19 százalékkal rekordszintre, 33,4 milliárd dollárra emelkedett a Syngenta agrárvállalat árbevétele tavaly.

Elatus Era – maximális védelem levél- és kalászbetegségekkel szemben, garancia a magas terméshozamhoz

2020. március 13. 08:32

Az intenzív kalászos gabonatermesztés során a korábbi termesztési gyakorlatokkal ellentétben újfajta megközelítésre, innovatív szemléletre van szükség. Arra kell törekednünk, hogy a lehető legmagasabb betakarított terméshozam mellé megfelelő minőségi beltartalmi paraméterek társuljanak.

Amistar SUN – Garancia a nyereséges napraforgó termesztéshez

2019. május 13. 10:50

Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. Tanúsítja ezt a 2018-ban elért 3,002 t/ha-os országos termésátlag, aminek alapja a termelők által alkalmazott intenzív termesztéstechnológia és szakmai tudás.