Növénytermesztés

Enyhíteni tudja a súlyos aszálykárokat az emelkedő légköri szén-dioxid-koncentráció?

Agrofórum Online

A fosszilis energiahordozók égetése hozzájárult a légköri szén-dioxid-koncentráció emelkedéséhez. Így a kezdeti 270 ppm körüli szintről a gáz légköri szintje mára meghaladta a 410 ppm-et és ha a CO2-kibocsátás üteme változatlan marad, akkor a század közepére akár 550 ppm-nél magasabb szintet is elérhet.

Az ipari forradalom időszakát követően bolygónk népessége robbanásszerű ütemben kezdett el növekedni, olyannyira, hogy az évszázad közepére várhatóan meghaladja majd a kilencmilliárd főt a Föld lakóinak száma.

Előrejelzések szerint a következő évtizedekben várhatóan a jelenleginél is több és intenzívebb aszályos időszakra számíthatunk majd számos mezőgazdasági szempontból kulcsfontosságú területen. Az aszály az egyik legfontosabb abiotikus stressz, mely jelentősen csökkenti a növényi produkciót és a termőterületek jelentős részén felléphet.

A növények a fotoszintézis során vízből és szén-dioxidból hoznak létre glükózt, mely felépítő folyamataik alapja. Feltételezhetnénk, hogy a CO2-koncentráció emelkedése pozitívan fog hatni növényeinkre, akár az aszály által okozott károkat is csökkentheti.

Az emelt szén-dioxid-koncentráció és a különböző fejlődési állapotban elszenvedett szárazságstressz együttes hatását vizsgáltuk Martonvásáron, az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Mezőgazdasági Intézetben, klímakontrollált üvegházi kamrákban.

Búza, árpa, zab

Kísérletünkben két martonvásári nemesítésű őszi búza fajta (Mv Ikva és Mv Kolompos), egy őszi árpa fajta (Mv Initium) és egy őszi zab fajta (Mv Hópehely) szerepelt. Három szén-dioxid-koncentráción vizsgáltuk a növények szárazságtűrését, a normál légköri koncentráció mellett 700 ppm, illetve 1000 ppm szinteken.

A kísérlet három vízellátási szintet foglalt magába. kontrollként (K) optimális öntözést alkalmaztunk (a talaj víztartalma a szántóföldi vízkapacitás 60%-a volt), illetve a növények szárba indulásakor (Sz) és a kalászolásuk (Kal) időszakában szárazságstresszt szimuláltunk, 10 napig tartó teljes vízmegvonással.

Megfigyeltük, hogy légköri CO2-koncentráción mindkét szárazságstressz-kezelés jelentősen csökkentette az árpa-, a zab-, és a korai érésű búzafajta (Mv Ikva) biomasszatermelését, miközben a kései érésű búzafajtánál (Mv Kolompos) a vízmegvonás hatására nem csökkent szignifikánsan a talaj feletti biomassza mennyisége.

Depresszív hatás

700 ppm szén-dioxid-szinten az Mv Hópehely és az Mv Kolompos optimális vízellátás mellett is nagyobb biomassza-mennyiséget fejlesztett a kontrollhoz képest. A szárba induláskori aszály az optimális öntözésnél is magasabb biomassza-termelést eredményezett az Mv Initium őszi árpánál és az Mv Kolompos őszi búza fajtánál, melyek pozitív CO2-reakciót mutattak.

Az Mv Ikva biomassza-termelésére optimális öntözés mellett az emelt CO2-koncentráció negatívan hatott, ennél a fajtánál a megemelt gázkoncentráció nem tudta ellensúlyozni a szárba induláskor és a kalászoláskor alkalmazott vízhiány okozta stressz hatásait.

A CO2-koncentráció további emelése 1000 ppm szintre csupán az Mv Initium fajtánál bizonyult pozitív hatásúnak a kontrollhoz képest, azonban a biomassza tömege szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a 700 ppm-en mért értékek. A többi fajtánál az extrém magas CO2-koncentráció nemhogy ellensúlyozta volna a vízmegvonás hatásait, hanem inkább depresszívnek bizonyult a kezelés.

Farkas Zsuzsanna, Dr. Veisz Ottó, Dr. Varga Balázs

ELKH, ATK, Mezőgazdasági Intézet, Martonvásár

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2022. szeptemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Miért nem érett meg a szeder gyümölcseinek nagy része?

2023. február 16. 04:36

Vajon miért nem érett meg tavaly a szeder gyümölcseinek nagy része? Kérem szépen szakmai véleményüket!

Kiemelkedő hozam a Water Retainer - VízŐr® használatával a cukorrépa termesztésben

2018. március 22. 19:46

Hazánkban a talajok jellemző módon jóval több víz tárolására lennének képesek, mint jelenlegi állapotukban.

Szőlő 2022 – Minden rosszban van valami jó

2022. december 6. 06:34

A 2022-es ágazati összefoglalók szerint az aszály volt a főszereplő minden mezőgazdasági kultúrában, szántóföldön és ültetvényekben egyaránt.

Kórokozók aszályos körülmények között

2020. május 22. 05:37

Bár nagyon sok helyen tényleg az aszály és a rendkívül száraz levegő erőteljesen gátolja több kórokozó felszaporodását is, de vannak olyan esetek, helyzetek, amikor még ebben az erős szárazságban is célszerű fél szemünket a növényzet egészségi állapotán tartani.