Növénytermesztés

Ezekkel az alternatív fehérjenövényekkel helyettesíthető az import szója

MSZFE

Egy brit sertés- és baromfitakarmány-gyártó vállalat, az ABN komoly erőfeszítéséket tesz az import szójától való függés mérséklésére, a sertéstakarmányozás szénlábnyomának csökkentésére.

Széles körű kutatás és kereskedelmi léptékű kísérletek révén az ABN olyan hüvelyeseket vizsgál a sertéstápban használt szója fenntartható helyettesítésére, mint például a lóbab.

Elkötelezettek vagyunk az alternatív fehérjeforrások keresése iránt, ennek jegyében számos kísérletben dolgozunk együtt kereskedelmi partnereinkkel, például az előzetesen feldolgozott hüvelyes-repce keveréket tartalmazó hízó- és indítósertéstáp-kísérletekben.

Míg az ABN egy korábbi kutatása jól demonstrálta a hazai termesztésű babok potenciálját a sertéstápban használt szója alternatívájaként, addig most már e váltás kereskedelmi megvalósíthatóságának felmérésére összpontosítanak.

Ez a munka szoros összhangban van az ABN egy másik, baromfitakarmánnyal kapcsolatos kutatásával, amelyben egyik fő partnerük a Defra’s Farming Innovation Program által finanszírozott PGRO (brit központú, borsó és bab témában kutató szervezet) vezette konzorcium, és amelynek célja az Egyesült Királyság területén a szántóföldi vetésforgóban szereplő hüvelyesek arányának növelése, és egyben a takarmányhoz felhasznált import szója felének helyettesítése.

Kísérleti eredmények

Dr. Steve Jagger 4000 sertést bevonó hízótápkísérlet eredményeit ismertette. A tanulmány értékelte a szója előzetesen feldolgozott hüvelyes-repce keverékkel történő helyettesítésének különböző mértékeit. A kísérletekben szereplő sertések 40 kg testtömegtől a vágósúly eléréséig 3 fázisú süldő- és hízótápot (elő, utó) kaptak.

Az eredmények azt mutatták, hogy a szója e keverékkel való helyettesítése nem mutatott szignifikáns csökkenést a teljesítményben, ráadásul a szénlábnyom jelentősen mérséklődött

– tette hozzá Dr. Jagger. Ezenkívül a feldolgozott hüvelyes-repce keverékkel etetett sertéseknél kisebb volt a hátszalonna vastagság (P2), amely az aminosav emészthetőségének javulására utal.

Az utóhizlalás szakaszában a szóját teljes mértékben helyettesíthetjük más alapanyaggal, mivel a fehérjeszükséglet ilyenkor alacsonyabb. Ugyanakkor ennek hátránya is van, ezért nem alkalmazzuk ezt a formulát

– mondta a szakember. A szója mennyiségének csökkentése emeli az élősúlygyarapodás kilogrammonként költségeit, és csökkenti a takarmányhoz kapcsolódó haszonkulcsot. Ehhez kapcsolódik egy jövőbeni kutatásuk témája, amelyben a nyers és a feldolgozott bab teljesítményét fogják összevetni a hüvelyes-szója keverék és a szója teljesítményével.

Az elválasztott malacok (10-40 kg testtömeg) takarmánykísérletében a szója helyettesítése hüvelyes-repce keverékkel jól bevált a növekedési ütem veszélyeztetése nélkül, bár az elfogyasztott takarmány mennyisége megemelkedett.

Mindemellett nem elhanyagolható az sem, hogy a táp ökológiai lábnyoma 40%-kal csökkent, ami jelentős elmozdulást jelent a fenntartható sertéstakarmányozás irányába.

Az indítótápok magasabb fehérjeszükséglete megnehezíti a szója helyettesítését annak kedvező aminosav-összetétele miatt. Mindenesetre elkezdtünk dolgozni a magas fehérjetartalmú napraforgódarával, és egy jelenleg folyó kísérletünkben a malactáp szója-összetevőjét teljes mértékben ki tudtuk vele váltani. A napraforgódara megközelítőleg 46% fehérjetartalma révén nagy várakozással tekintünk a kísérlet végső eredményeire

– tette hozzá Dr. Jagger.

A megoldás nem egyszerű

Az előre feldolgozott hüvelyes-repce keverék sikere ellenére továbbra is vannak kihívások. A babban alacsony az emészthető aminosavak szintje, különösen a metioniné. Bár az energiatartalma a szójáéhoz hasonló, fehérjetartalma körülbelül a fele, metioninszintje pedig lényegesen alacsonyabb. Ezek a hiányosságok takarmányoptimalizálással korrigálhatók, de növelik a költségeket.

A hüvelyesek antinutritív faktorokat (ANF) is tartalmaznak – például a vicin, a convicin és a tripszin inhibitorok (TIA) –, amelyek csökkenthetik a takarmányozás hatékonyságát. A vicin és a convicin megzavarhatja az emlősök anyagcseréjét, és ezért mérsékelhetik a takarmányozás hatékonyságát.

Hőkezelési eljárással csökkenthetjük ugyan a vicin és convicin szintjét, de ez nem olyan egyszerű. Léteznek más módszerek is minimalizálásukra, kiváló példa erre a fajtaválasztás. Vannak olyan fajták, amelyek természetes módon alacsonyabb vicin- és convicinszinttel rendelkeznek, és a növénynemesítők azon dolgoznak, hogy az adott fajtákkal minél magasabb hozamot érjenek el, ezáltal elfogadhatóvá tegyék a termelők számára.

Az ABN egy korábbi kutatásában azt találta, hogy a tripszin inhibitorok magasabb szintje csökkenti a tápanyagok emészthetőségét. A tanulmányok azonban kimutatták, hogy a hővel történő feldolgozás mérsékelheti ezt a negatív hatást, és az ABN azt tervezi, hogy részletesebben megvizsgálja ezeket a lehetőségeket.

Dr. Jagger hangsúlyozta, hogy bár az ABN elkötelezett a sertéstakarmányok ökológiai lábnyomának csökkentése mellett, a sikerhez az ellátási láncon keresztül kölcsönös együttműködésre lesz szükség a takarmánygyártók, a gazdálkodók és a kiskereskedők együttes részvételével.

(Forrás: Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Korszakváltás küszöbén: 600–650 ezer hektárra fog csökkenni a szemes kukorica vetésterülete Magyarországon

2024. november 21. 08:10

Az EU déli tagállamai a kukoricánál stabilan magas hozamokkal dolgoznak. Kukoricát csak oda vetnek, ahol minden igényét ki tudják elégíteni.

Magyarország vetőmag-nemesítése méltóbb pályát érdemel

2024. november 19. 10:40

Az eddig bevált megközelítések helyébe új módszereket kell léptetnünk annak érdekében, hogy a vetőmag-nemesítésünk ismét megfelelő helyet foglalhasson el mind hazai, mind külföldi megközelítésben.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Árcsökkenések hete az agrártőzsdéken

2020. szeptember 28. 04:37

A párizsi árutőzsdén a malmi búza értéke 1,2 százalékkal, azaz 2,25 euróval a tonnánkénti 192,25 euróig mérséklődött öt nap alatt. A kukorica piacán is a vevők uralták a kereskedést.

Szójának áll a világ

2023. november 14. 10:10

Magyarországnak, a magyar termelőknek megérné többet foglalkozni szójával, amelynek piaca világszerte keresleti, termesztése hazai viszonyok között is egyértelműen nyereséges, és jól beilleszthető a fenntartható vetésforgóba is.

Szójás áfacsalás gyanúsítottjait tartóztatták le Pécsen

2020. május 28. 10:17

A banda irányítóira néhány nappal ezelőtt ütöttek rajta a NAV nyomozói, őket őrizetbe vették, kihallgatták, letartóztatásukat pedig bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt rendelte el a Pécsi Járásbíróság.

„A szója jövedelmező, a zöldítést megoldjuk máshogyan” - Gazdálkodókat kérdeztünk a Karintia rendezvényén

2018. február 1. 06:13

December elején vette kezdetét a már megszokottnak mondható Karintia Szója Roadshow rendezvénysorozat, amely egészen január közepéig tartott.