Növénytermesztés

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

Agrofórum Online

Az éghajlatváltozás hatásaként jelentkező enyhébb téli időjárás kedvez az őszi zab termesztésének. Szélsőséges esetekben az őszi vetésű fajták akár 30-50%-kal magasabb termésszintek elérésére képesek a tavasziakkal szemben, a hosszabb tenyészidőszaknak és a korábbi érésidőnek köszönhetően.

Magyarországon a zab sokáig tradicionális takarmánynövényként szerepelt a vetésszerkezetben, köszönhetően annak, hogy a szemtermése mellett szalmája a közepes minőségű réti szénával vetekszik, így jól hasznosítható az állattenyésztésben.

A szalma iránti igény azonban egyre csökkenő tendenciát mutat. A magas szalmahozamú hagyományos zabfajták szárszilárdsága elsősorban megkésett aratásnál nagy hátrányt jelent a betakaríthatóság szempontjából, továbbá a megdőlés minőségromláshoz vezethet.

A különböző végfelhasználási célokra történő nemesítés eredményeként mind a tavaszi, mind az őszi zabfajták potenciális termőképessége jelentősen nőtt az elmúlt évtizedekben, ennek ellenére a faj vetésterülete nem tudott érdemben növekedni.

A termesztők és a felhasználók számára fontos technológia követelményeket még a modern, de jellemzően 110-120 cm növénymagasságú fajták sem tudják minden esetben biztosítani, ezért hiánypótló volt egy olyan stabil, nagy termőképességű fajta előállítása, mely biztonsággal termeszthető bárhol az országban, intenzív technológiai körülmények között is.

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta 2024-ben részesült állami fajtaelismerésben.

A Nébih kísérleteiben 2022-ben és 2023-ban elért terméseredményei is bizonyítják, hogy termőképessége gyengébb minőségű talajokon, extenzív körülmények között is versenyképes a standard fajtákkal, viszont az 1-2. ábrákon látható, hogy Szombathely és Eszterágpuszta termőhelyeken 2022-ben 19,4%-kal és 39,1%-kal, 2023-ban 34,4%-kal és 26,2%-kal termett többet az Mv Fergeteg a standard fajták átlagánál.

Az Mv Fergeteg és a standard fajták terméseredményei a Nébih kisparcellás teljesítménykísérleteiben 2022-ben
1. ábra Az Mv Fergeteg és a standard fajták terméseredményei a Nébih kisparcellás teljesítménykísérleteiben 2022-ben (Forrás: Nébih)

Az Mv Fergeteg és a standard fajták terméseredményei a Nébih kisparcellás teljesítménykísérleteiben 2023-ban
2. ábra Az Mv Fergeteg és a standard fajták terméseredményei a Nébih kisparcellás teljesítménykísérleteiben 2023-ban (Forrás: Nébih)

A fajta nagyon jó bokrosodóképességű, ezért vetésnormája 3,5-4,0 millió csíraszámig csökkenthető anélkül, hogy ennek kedvezőtlen hatása lenne a termésmennyiségre. Télállósága megfelelő, az állomány esetleges téli ritkulását kiváló bokrosodóképességével kompenzálni tudja.

dr. Varga Balázs, dr. Veisz Ottó

HUN-REN, ATK Mezőgazdasági Intézet, Martonvásár

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. EXTRA 109. Gyomirtás, gabonatermesztés számában olvasható.

Kiemelt kép forrása: Pixabay.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Édesburgonya-sztori Kocsordról – liszttel, szívvel

2025. május 24. 08:10

Egy kocsordi házaspár színes édesburgonyái és lisztjei hódítanak – a fenntartható gazdálkodás szívvel, kézzel és tudással történik.

A levéltetű károsítja a borsót + videó

2025. május 23. 16:10

A zöldborsó-levéltetű kártétele jelentősen eltér jellegében a megszokottól. Egy-egy rovar szívogat itt-ott, de a kártétel jelentős lehet!

A precíziós nemesítésé a jövő? + videó

2025. május 16. 10:10

A klímaváltozás és következményei kapcsán olyan növénynemesítési eljárások bevezetésén dolgoznak, mint a precíziós nemesítés.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Madárinfluenza vírus jelenlétét igazolták két Bács-Kiskun megyei tömőlúdtelepen

2022. november 4. 15:35

Magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta két Bács-Kiskun megyei tömőlúdtelep állatainál a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

Kiváló minőségű pezsgőkből válogathatunk szilveszterre

2018. december 29. 07:31

A Nébih által tesztelt édes, fehér pezsgők élelmiszerbiztonsági és beltartalmi jellemzői minden esetben megfeleltek a jogszabályban előírtaknak.

Afrikai sertéspestis: már Hajdú-Bihar megyében is

2019. május 1. 14:09

Hajdú-Bihar megye megfigyelés alatt álló területén három elhullott vaddisznóból mutatta ki április 29-én az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát a Nébih laboratóriuma.

Hazánkban még nem mutatták ki az afrikai sertéspestis vírusát

2018. február 6. 08:00

Egy év alatt több mint 10 ezer sertés (házisertés és vaddisznó) vizsgálatát végezték el, amiből több mint háromezer minta Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből érkezett.