Növénytermesztés

KWS új generációs kukoricahibridek 2019-ben – Gazdavélemények

Agrofórum Online

A KWS Magyarország Kft. a 2019-es szezonra két új kukorica-, és egy napraforgóhibridet mutat be a magyar gazdálkodóknak. A KWS SMARAGD és a KWS KASHMIR kukoricahibridek a KWS Kukorica Teszt Akadémia program részeként 2018-ban többek között Mezőszilas és Enying, Mindszent, Hobol, Tamási és Nagyhegyes térségében is bizonyíthattak. Augusztus közepén és végén az Agrofórum csapata ezeken a területeken készített videós riportokat a nyár végi tapasztalatokról, amik igen kedvezően alakultak.

Kevés csapadék mellett is kimagasló termésátlag

Első utunk Mezőszilas és Enying határába vezetett, ahol Kapeller Zoltán már augusztusban rendkívül elégedett volt a látottakkal. Esetében nemcsak a két kukoricahibridről tudtunk meg hasznos információkat, hanem a KWS legújabb, KWS ACHILLES CLP napraforgójáról is.

„A KWS kukoricák esetében rendkívül kedvező a kép annak ellenére, hogy a környéken nem indult jól az idei év. A búzáinkon ez meg is látszódott, hiszen áprilisban és májusban minimális, 6-7 milliméter eső hullott, ráadásul az sem egyszerre, hanem elaprózva. Ennek ellenére a KWS hibridjeinknél 12 tonna nettó átlagterméssel számolunk. Nagyon jól tolerálják az aszályt, ami szemmel is látszik. Stabilak, alacsonyan vannak a csévék, ugyanakkor nagyok. A KWS SMARAGD egy korábbi hibrid, alacsonyan találhatók a csévék, az egész növény nagyon robusztus. A KWS KASHMIR hosszabb tenyészidejű, magasabb, sokkal mutatósabb. Tavasszal 74-76 ezer tőszámmal, sűrűn vetettük. Nagy termést várunk, 18 sorban találhatók a szemek. A csövek teljesen, végig megtermékenyültek, úgyhogy rekord közeli eredmények is jöhetnek – fogalmazott Kapeller Zoltán.

A két új kukorica mellett Mezőszilas határában egy szintén 2019-ben megjelenő napforgóhibridet is elvetettek a KWS Teszt Akadémia program részeként. A KWS ACHILLES CLP ugyancsak jól teljesített a kísérleti évben. „Ez egy Clearfield Plus napraforgó, ami hihetetlenül nagy terméseredménnyel kecsegtet, várhatóan 45-50 mázsát betakarítunk majd a területről. Nagyon tetszetős, a tányérok középen is megtermékenyültek, egyenletes a tőszám, jól sikerült a gyomirtás, így rendkívül tiszta lett az állomány.

A legfontosabb, hogy a csövek egészségesek legyenek

A KWS SMARAGD és a KWS KASHMIR a Csongrád megyei Mindszent térségében is megmutatta tudását. Hevesi István családi gazdálkodó 350 hektáros területén különösen fontos a kiváló minőségű és megfelelő mennyiségű kukorica előállítása, hiszen 240 kocás sertéstelepét nagyrészt saját takarmánnyal látja el.

„Ritka az olyan gazdaság, amelyik hidas traktorral a szemes kukoricát is permetezi. Mi azonban megtesszük, hogy egészséges csöveket kapjunk, és a kocák búgását ne hátráltassa toxinos takarmány. A KWS új hibridjei nálunk ígéretesnek tűnnek, de a tényleges eredményt természetesen majd a betakarítás után tudjuk meg. A nagy vas, amit kombájnnak hívunk, pontosan megmutatja, mit is tudnak. Az látszik, hogy a kukorica szépen bekötött, ahogy az is, hogy augusztus közepén a szemkitelítődés már lezajlott, az érési fázis végén járunk, ami bizakodásra ad okot. A terményt egyébként majd propionsavval tartósítjuk, hiszen a sertések ezt kedvelik” – tudtuk meg Hevesi Istvántól a kukoricatábla közepén.

A Mindszent határában található kísérleti parcellán még az aszályos időszakban is jól szerepelt a KWS SMARAGD és a KWS KASHMIR. Június elején Mindszent környékén is előfordultak komoly szélviharok, amit a kukoricák kibírtak talpon. Ez nagyon lényeges, mert jártunk már úgy, hogy pont ilyen fázisban lévő állományt kettétört a szél. Egy kukorica hiába terem sokat, ha nem bírja ki talpon, és a szára nem marad épen, hiszen akkor rengeteg termés elveszik”

Kimagasló terméspotenciál Baranyában

Harmadik forgatási helyszínünk a Baranya megyei Hobol térsége volt. Interjúalanyunk, Baranyi Attila 550 hektáron gazdálkodik a Zselic és az Ormánság határán, a terület mintegy harmadán, nagyjából 170 hektáron termeszt kukoricát.

„A nálunk vetett hibridek kiválasztásában az általunk végzett kísérletek eredményei adják a fő szempontot. Éppen ezért minden évben kiválasztunk egy-egy táblát, ahol viszonylag homogén körülmények között 50-60 hibridet versenyeztetünk meg különböző nemesítőktől” – mondta el a termelő. Hozzátette: „Akinél fontos, hogy a kukorica időben lekerüljön, és a szárítási költségek is minél alacsonyabbak legyenek, azoknak a KWS SMARAGD hidridet javaslom. A kísérletben nagyon jól néz ki az állomány, a kezdetekben nagyon erős, robbanékony növekedést tapasztaltunk. A KWS KASHMIR egy 350-400-as FAO számú hibrid, ami egy kompromisszumos megoldás lehet, ha valaki a rövid és a hosszú tenyészidő között gondolkodik. Nagy a szárszilárdsága, erős, így a késői betakarítást is bírja. Emellett vadkáros területekre is javaslom, mert a taposást jól tűri, és úgy vettük észre, hogy az ízét sem kedveli annyira a vad. Az időjárási viszonyaink és a mélyfekvésű talajaink lehetővé teszik, hogy a nyári aszályos időszakot átvészeljék a növények, és egy ilyen hibridből a benne rejlő terméspotenciál a legmagasabb szinten kijöhessen.”

Nagyon jól termékenyülnek, gyorsan leadják a vizet”

Pájtl József a Tolna megyei Tamási térségében 600 hektáron gazdálkodik, a terület jelentős részén, mintegy 250 hektáron termeszt kukoricát.

„A KWS-szel immár két éve vagyunk kapcsolatban, így idén is részt vesznek a fajtakísérletünkben a legújabb fajtáikkal. Nagyon fontosnak tartom, hogy olyan genetikájuk van, ami felveszi a versenyt a legnagyobb, piacvezető nemesítőházakkal. Mindegyik hibridre jellemző, hogy nagyon jól termékenyültek, végig jól rakódott be, szépek a csövek, jó a szem/csutka arány. Emellett kiváló a vízleadó képességük is, augusztus közepén már látszott, hogy nem lesz gond a betakarítással, gyorsan leadják majd a vizet. Azért szeretem a saját területeimen elvégezni a fajtakísérleteket, hogy lássam, hogyan viselkednek az anyagok az itteni körülményeim között.” – hangsúlyozta a szakember.

Bőven felveszik a versenyt a többi kukoricával

Podgornik Zsolt a Hajdú-Bihar megyei Nagyhegyes térségében 1500 hektár saját és integrált területen gazdálkodik, ahol többek között kukoricavetőmagelőállítással is foglalkozik.

„Nagyon régóta termesztünk KWS kukoricát, a cég anyagaival több mint 10 éve találkoztunk először vetőmag-előállítás kapcsán. Részben az ott szerzett kiváló tapasztalatok miatt kezdtük el a takarmánykukorica-termesztésben is használni a hibridjeiket. Legalább 5-6 éve a fajtakísérletekben is részt veszünk, és azt tapasztaljuk, hogy évről-évre tudnak olyan anyagokat hozni, amik meghaladják tudásban az előzőeket. A KWS SMARAGD egy 350-es FAO számú kukorica. Annak ellenére, hogy nem volt túl ideális az időjárás, jól reagálta le a viszontagságokat. Én úgy látom, hogy a többi kísérletben elvetett fajtával bőven felveszi a versenyt, sőt véleményem szerint jobb is lesz. Azt vettem észre, hogy a kezdeti növekedés nagyon jó, a vetés után hamar kel, és gyorsan fedést ad a területnek, ami a gyomirtásban nagy segítséget jelent. Még nem tudjuk, hogy milyen eredménnyel zárjuk a szezont, de évek óta ott vagyunk jó eredménnyel a KWS termésversenyén, és minden esélyünk megvan arra, hogy ez az idei évben is így lesz. Ott a helyünk az élmezőnyben.” – mondta el Podgornik Zsolt.

A KWS SMARAGD, a KWS KASHMIR kukoricahibridekről, valamint a KWS ACHILLES CLP napraforgóhibridről további információkat a KWS Magyarország Kft. munkatársaitól tudhat meg. Keresse területi képviselőjét, és vessen akár már 2019-ben új KWS hibrideket!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

A TÉNYEK, AMIK MAGUKÉRT BESZÉLNEK!

2023. augusztus 14. 15:10

A Limagrain nemesítés eredményességét az biztosítja, hogy az újabb repcehibrid generáció mindig az elődökre építve tartalmaz új, a termésnövelést és termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat. Hibridjeink olyan nemzetközi fejlesztő munka eredményei, amelyre a repce termesztők széles tábora építheti hozam elvárásait.

Lamardor Active Csomag – megújult összetétellel a biztos kezdéshez

2020. augusztus 6. 10:17

Szélsőséges esetektől eltekintve a termesztett növényeink hozamcsökkenését gyakrabban okozzák kórokozó gombák, mint a kedvezőtlen időjárás. Időrendben az első támadást a kórokozók a kultúrnövényeink vetőmagjai ellen „indítják”, ugyanis a vetőmagok viszonylag nagy mennyiségben tartalmaznak fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat és vitaminokat, amelyek elengedhetetlenek a növények kezdeti fejlődéshez, de a kórokozók fejlődéséhez is.

RAPOOL-HIBRIDREPCÉK TELJESÍTMÉNYE, 2016–2020 (FRISS TERMÉSEREDMÉNYEK!)

2020. augusztus 4. 07:33

A Magyar Kukorica Klub 2016–2018 júliusában öt-öt, 2019-ben négy, 2020-ban pedig három helyszínen végzett terméstanúsítást a RAPOOL Hungária Kft. megbízásából.

MEGJELENT: ŐSZI ÉS TAVASZI TAKARMÁNYBORSÓ

2018. augusztus 28. 08:39

A SAATEN-UNION Tudástár sorozat első, ingyenesen letölthető szakmai kiadványa az őszi és tavaszi takarmányborsóról. Hiánypótló összefoglaló neves kutatók, fejlesztők, nemesítők és termelők cikkeivel, érdekes adatokkal és gyakorlati tanácsokkal.