30℃ 15℃
május 3. Tímea, Irma, Jakab, Fülöp
Növénytermesztés

Növénytermesztési tapasztalatok 2021-ben: élettani eredetű tünetek az őszi kalászosokban – 4. rész

Agrofórum Online

Utolsó részéhez érkeztünk az őszi kalászosok előző szezonjában történtek visszaidézésének. Az eddigiekben szó volt gyomnövényekről, gombabetegségekről, rovarkártevőkről, most pedig azokat az élettani eredetű tüneteket szeretném megmutatni, amelyekkel a búza- és árpatáblákon találkoztam.

Ahogyan eddig minden részt a vetést követő őszi időszakban tapasztaltakkal kezdtem, most is ezt kell tennem, ugyanis az első tüneteket ebben az időszakban találtam. Ez a „colour banding” jelensége volt, amelyet kénytelen vagyok ezen a néven emlegetni, mert tudomásom szerint nem született még rá magyar elnevezés. Ennek tünetei sajátosak, a fiatal növényeken élénk színű, sokszor lilás, rózsaszínes szegéllyel körülhatárolt, sárguló, fakuló foltok, sávok alakulnak ki (1. kép).

1. kép: A „colour banding” látványos tünetei (2020.10.20.)

Ezekben a későbbiekben a levél szövetei elhalhatnak, így barnás színt vehetnek fel (2. kép). Megjelenésük akkor várható, ha erős éjszakai lehűlést, esetleg fagyot követő napos reggelen gyorsan emelkedik a hőmérséklet. Gyakrabban fordulhat elő a jelenség a mélyre vetett állományokban, valamint a nagy nedvességtartalmú talajokon. Bár első látásra akár ijesztő is lehet a sárgán „csíkozott” növények tömegének látványa, az a terméseredményre nem lesz hatással, a növények különösebb probléma nélkül kinövik. A jelenségre egyébként most is találhatunk példákat, több állományban láthatjuk jelenleg is a tüneteket.

2. kép: A „colour banding” jelenségére utaló levélfoltokban barna szövetelhalások alakulnak ki (2020.10.29.)

A téli időszakban, főként az árpatáblákon fordulnak elő általános fakulásos, sárgulásos tünetek. Ha az egyes növényeket nézzük, ilyen módon jelentkezhet gombabetegség vagy vírusfertőzés is, azonban táblaszinten ilyen ritkán tapasztalható. Ezek a tünetek nagyon gyakran nitrogénhiányra utalnak, amely lehet pusztán relatív is, amikor ugyan elegendő tápelem áll rendelkezésre, azonban a növények valamilyen ok miatt azt nem tudják felvenni. 2020-2021. telén nagyon sok helyen láthattunk a jelenséggel érintett árpatáblákat, megkockáztatom, hogy többet, mint a megszokott és a tünetek is sokkal markánsabban jelentkeztek, mint általában (3. kép). Ehhez hozzájárult, hogy a mély fekvésű területeken vízállások is kialakultak, vagy a talaj olyan mértékben telítődött vízzel, hogy annak hatása „víznyomás” formájában megmutatkozott a növényállományon (4. kép).

3. kép: Tömeges levélelhalás őszi árpán (2021.02.19.)
4. kép: Tápanyaghiány és víznyomás miatt sárguló árpaállomány (2021.01.30.)

Kalászosaink elmúlt termesztési szezonjában egy ritkán tapasztalt jelenségnek is szemtanúi lehettünk, a fagyhatás miatt károsodott növények, levelek tömegének (5. kép). A februári időjárás okozta ezt, amikor a hónap második dekádjában több napon is erős éjszakai lehűlés alakult ki, amely mélyen fagypont alá vitte a hőmérsékletet. Ennek meg is lett a hatása, a dekád végére mind a búza-, mind az árpaállományok lombozatán láthattunk barnuló, elhalt leveleket, levélvégeket (6. kép).

5. kép: Fagyhatás tömegesen előforduló tünetei a gabonatáblán (2021.02.23.)
6. kép: Fagy okozta károsodás miatt pusztuló levelek, levélvégek (2021.02.23.)

Annak ellenére, hogy ez látványnak nem volt szép, az általam látogatott területeken komolyabb problémát nem okozott, mivel csak a levélvégeket érintette, magát a tövet, a növekedési pontot nem érte károsodás (7. kép).

7. kép: A fagyhatás főként csak a levélvégekre korlátozódott, a növények növekedési pontját nem károsította (2021.02.23.)

A fentiekkel az őszi kalászosok végére értünk, a következő növénykultúra az őszi káposztarepce, a sorozat következő része erről a növényünkről fog szólni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Élettani problémák a repcében

2023. április 20. 05:38

Érdemes a szántóföldi szemlézések alkalmával nemcsak a kártevők jelenlétét és mennyiségét figyelemmel kísérni, hanem a növények mindenkori élettani állapotát is figyeljük meg!

Szénmegkötés növényi maradványokkal

2021. augusztus 12. 07:37

A növények a fotoszintézis során eleve képesek a légkörből származó szén megkötésére. Nem ismeretlen a növényi maradványok szántóföldön hagyásának gyakorlata sem.

Új létesítményt nyitott a Corteva

2023. július 11. 09:56

A központ a Corteva globális laboratóriumi hálózatába integrálódik, és kiegészíti a vállalat amerikai laboratóriumcsoportját.

India: „a költségek töredékéből létesítünk farmokat világszerte”

2023. május 18. 13:33

Hogyan tudsz eladni valamit, ha nem mentél végig a termesztéssel, a telepítéssel és a termékek értékesítésével kapcsolatos teljes útvonalon saját magad?