Növénytermesztés

Szántóföldi gyomnövény: csattanó maszlag és talajigénye

Agrofórum Online

A csattanó maszlag (Datura stramonium) a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozik. Közép- és dél-amerikai származású, ahol az indiánok kultikus növénye volt, erősen mérgező növény. Kezdetben leginkább szemétdombokon, trágyarakások közelében, disznólegelőkön tenyészett, de napjainkban a szántókon is elterjedt faj. Akár néhány mag elfogyasztása is halálos lehet, emberre, állatra egyaránt. Régóta ismert hallucinogén hatása miatt kábítószerként is ismert.

A maszlag a Datura nemzetség egyetlen magyarországi képviselője. Az országos szántóföldi gyomfelvételezések alapján igen gyakori gyomnövény. A tápanyagban gazdag, humuszos talajokat, meleg éghajlatú termőhelyeket kedveli. Ruderális és üde gyomtársulások növénye. Kertekben, közutak szélén, illetve művelt és műveletlen földeken is találkozhatunk vele a világ melegebb éghajlatain.

Az Ujvárosi-féle életformarendszer szerint nyár elején csírázó, ősszel magot érlelő (T4) gyom. A csattanó maszlag közel 1 méter magasra nő meg, és júliustól októberig virágzik. Virágai szélesek, szirmai pedig csavart formájúak. A virágok általában fehérek, de léteznek teljesen lila, és lila szárú fajtái is. Ez a gyom méretes, tüskés magtokokat növeszt, amik ránézésre leginkább egy gesztenyemag tokjához hasonlítanak (több a tüskéje). Egyes fajták magtokjain nincsenek tüskék. Levelei szélesek és karéjosak.

Csattanó maszlag (fotó: Szentes Dóra)

Kiemelt jelentőségű kukoricában, napraforgóban, szójavetésekben, burgonyában és répában. Különösen a késői sorzáródású kultúrákban tud gyorsan fejlődni. Mély talajrétegből is ki tud csírázni. Erőszakos térfoglaló, méretes bokraival árnyékol, fásodó szárával akadályozza a betakarítást. Mérgezőségével súlyos veszélyt jelent a főzeléknövények termesztése, feldolgozása során is. Takarmányba sem kerülhet a magja, így silózáskor is körültekintően kell eljárni. Kukoricában már négyzetméterenként 1 növény is 30%-os termésveszteséget eredményez.

Korai fenológiai állapotában jól irtható a rendelkezésre álló hatóanyagok némelyikével. Különösen is érzékeny a pigment bioszintézis gátlók közé tartozó egyes hatóanyagokra, de más hatóanyag-kombinációk is eredményesek lehetnek, akár preemergens gyomirtással is pusztítható. Az állománykezelés esetén a gyom legsérülékenyebb állapota 2-4 leveles kora között van. A csattanó maszlag kiirtása komoly kihívást jelenthet, ugyanis ezek a növények már fiatal korukban (8-12 cm magasságnál) is képesek magokat hozni, ha stressz éri őket. A magok akár évtizedekig is a talajban maradhatnak, és habár a fiatal palántákat könnyű kihúzogatni a talajból, nem mindegyik csírázik majd egyszerre, így nem lehet majd tudni, hogy maradtak-e még magok a földben.

Bár vadon nagy mennyiségben termett, termesztésével annak dacára is foglalkoztak hazánkban. Termesztése magvetéssel történik március vagy április hónapokban. Talajban nem válogat, de tápdús talajban fejlődik legjobban (nitrogénjelző). A mésztartalmú talajt jobban kedveli, nitrogén műtrágya hozzáadásával lehet növelni az alkaloidok koncentrációját a csattanó maszlagban.

Forrás:

https://kwizda.hu/csattano-maszlag~d13944

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

A mechanikai gyomirtás eszközeivel erősít a Kverneland

2023. február 1. 15:39

Január 31-én a Kverneland Gorup megállapodást írt alá a francia BC Technique S.A.S. vállalat részvényeinek 100%-os megvásárlásáról, amely a sorközművelő kultivátorok, rotációs kapák, irányító interfészek egyik vezető gyártója és termékeit a Phenix Agrosystem márkanév alatt forgalmazza.

Újra kell gondolni a kalászosok őszi növényvédelmét

2020. október 16. 09:20

Ha jövedelmezően szeretnénk a jövőben is kalászos gabonát termelni át kell gondolnunk az eddig alkalmazott technológiai elemek hatékonyságát, és ha indokolt változtatnunk/fejlesztenünk kell.

A repce őszi indulásában sok múlhat a gyomirtáson

2021. augusztus 23. 09:37

Az utóbbi évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a repceállományok egyre szárazabb körülmények között kénytelenek fejlődni a kora őszi időszakban. Igaz ez a vetés idején vagy akár a kezdeti fejlődéskor is.

Nyakunkon a szántóföldi növények gyomirtása: veszélyek és kivédésük lehetőségei

2019. május 22. 07:23

Az aszályos tavaszt követő több hetes intenzív csapadék erős lehűléssel érkezett az országba. A már kikelt tavaszi kultúrákon egyértelmű jelei mutatkoznak ennek a kedvezőtlen időszaknak: a kukorica, a napraforgó és a szója fejlődése lelassult, tápanyag-hiánytünetek figyelhetők meg az állományokon.