Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Talajfelszínre szórható, inhibitoros karbamid műtrágya akció

Agrofórum Online

Az UTEC olyan inhibitoros karbamid műtrágya, mely a karbamid átalakulását késleltető hatóanyaggal van ellátva. Csökkenti az ammónia kibocsátását, így hatékonyan hozzájárul a környezet és az éghajlat védelméhez.

Napjainkban a mezőgazdasági tevékenység az összes antropogén (emberi tevékenységből eredő) kibocsátás 17%-ának okozója. Az antropogén éghajlatváltozást elsősorban az üvegházhatású gázok kibocsátása (GHG) okozza. A mezőgazdasági tevékenység során a teljes szén-dioxid kibocsátás cca. 50%-át a termőföld használatának változtatása, valamint a műtrágyagyártás okozza. A metán-kibocsátás (cca. 25%) okozói legfőképp az állattartás (szarvarmarhák) és a hegyvidéki rizstermesztés. A dinitrogén-oxid kibocsátást leginkább a műtrágyázás okozza, míg a magas ammónia-kibocsátás az állattartás és az UREA (karbamid) használatának ,,köszönhető”.

Hatékony és megbízható intézkedést jelentenek a N2O-kibocsátás csökkentésére a növénytermesztésben a nitrifikáció gátlók használata, melyek hatásos megoldást jelentenek a növénytermesztésből származó kibocsátások csökkentése érdekében.

A hagyományos nitrogén műtrágyázás során a kijuttatott nitrogén jelentős része nem hasznosítható a növény számára. Az általános karbamid (urea) műtrágya kijuttatását követően a nitrogén akár 50%-a elillan a talajból. A hozamok növelése és a költséghatékonyság érdekében csökkenteni kell az elvesző nitrogén mennyiségét.

UTEC elővásárlási akciónk keretében 2020. november 15-ig a Big-Bag zsákos UTEC ára 120.000 Ft + áfa/tonna

Az UTEC:

– Ideiglenesen blokkolja a karbamid ammóniává alakulását, és így csökken a nitrogén gáznemű ammónia formában történő elillanása.

– Kijuttatásával a nitrogén ammóniává és ammóniummá alakulása akár 14 nappal is késleltethető, ez alatt a karbamid fokozatosan alakul át veszteség nélkül. A növény számára szükséges nitrogén így sokkal hosszabb ideig áll rendelkezésre, elősegítve ezzel a növény fejlődését és növelve a hozamot.

– Lehetővé teszi a talajfelszínre való kijuttatást, gáz alakú nitrogén veszteség nélkül, így a műtrágyaszórás eredményessége kevésbé függ az időjárási szélsőségektől, könnyebben tervezhető a fejtrágyázás. Közvetlenül a talajfelszínre szórható, nem kell a talajba dolgozni.

– Működése alacsony szerves anyag tartalmú talajokon, aszályos körülmények között és extenzív termelésnél, illetve magas pH értékű (lúgos), kis puffer kapacitású talajokon érvényesül legjobban

Az UTEC, működése során blokkolja az ureáz enzimet, aminek hatására a karbamid hidrolízise akár két hétre lelassul. A műtrágya szemcse környezetében a pH alacsony marad, csökken az ammónia képződése ammóniumból (egyensúlyi reakció), és ennek következtében az ammónia veszteségek is csökkennek. A kijutatott nitrogén így a talajban marad. Az UTEC 81 és 60%-kal csökkenti az ammóniakibocsátást a szokásos karbamidhoz képest.

További információért, egyedi árajánlatért, keressen minket bizalommal:

Rózsa István +36306528997 rozsaistvan@altoterra.hu
Központi e-mail cím: 
info@altoterra.hu

Látogasson el weboldalunkra, ahol további hasznos információkat talál.

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

KWS kukoricahibridek: a jövő terméshozama

2024. december 18. 10:10

A kukoricatermesztés során számos tényező befolyásolja a terméshozamot, beleértve az időjárási viszonyokat, a talajminőséget és a kártevők jelenlétét.

Ezek a fajták bizonyítják, hogy a szója lehet igazi sikerkultúra

2024. december 17. 12:10

A hazai termelők zöme rendelkezik olyan földdel, ahol a szója megfelelően fejlődik. Ezt országszerte jól jelzi a termőterület jelentős növekedése.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

WWF: Van-e elég fenntartható biomassza Magyarországon?

2022. szeptember 15. 10:36

A biomassza felhasználásának növelése lett az egyik válaszreakció az energiaválságra, holott annak döntő részét biztosító erdeink védelme nem csak természetvédelmi, hanem klímavédelmi szempontból is kulcsfontosságú: a hazai erdők éves szinten az ország kibocsátásának közel egytizedét képesek elnyelni.

Kétségbeejtő: 300 ezer hektárnyi mezőgazdasági terület tűnhet el az évtized végére – csak Németországban

2023. október 31. 08:10

Nemcsak az építkezés és a közlekedés, hanem a megújuló energia, a biodiverzitás és a klímavédelem is csökkenti a megművelt földeket.

Digitális megoldás az optimális üvegházi klíma eléréséhez

2023. január 31. 11:36

Az SBE rendszer egy – a kertészeti ágazat számára kidolgozott – digitális megoldás, amely az optimális üvegházi klíma elérésére és az üvegházi folyamatok javítására használható.

MTA-előadás: Klímaváltozás és mezőgazdaság

2016. november 14. 09:35

A Magyar Tudomány Ünnepén arról is szó esett, hogy a növénytermesztés hogyan igazodik a felmelegedés okozta következményekhez.