Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Termésstabilitás a Syngenta új stressztűrő repcehibridjeivel

Syngenta

A Syngenta Kft. az utóbbi években nagy hangsúlyt fektetett a repce nemesítési és tesztelési programjára, melynek újabb zászlóshajója érkezett meg idén a magyarországi termelőkhöz.

A sikeres repcetermesztésnek rendkívül sok olyan tényezője van, amire nem tudunk hatást gyakorolni, de az egyik legfontosabb eleme, azaz a jó hibridválasztás a termelő kezében van.  Az egyre hektikusabb időjárási körülmények miatt még nagyobb szerepet kap a jól megválasztott genetika, melyben a stressztűrő képesség mellet a kiegyensúlyozott, magas terméspotenciálnak van a leghangsúlyosabb szerepe.

Éppen ezért az adott termőhelyen a legjobb alkalmazkodóképességű hibrid kiválasztása  alapvető eleme a sikeres repcetermesztésnek.

A repce igényes, de jövedelmező kultúra Magyarországon, ezért a nagyobb odafigyelés és az adott termesztéstechnológiához igazított hibridek kulcsfontosságú szereplői a profitábilisabb termesztésnek.

A Syngenta nemesítői az új hibridekkel ezt a lehetőséget adják az Önök kezébe, melynek vadonatúj képviselője az SY Floretta hibridünk.

1.kép – SY Floretta – a kimagasló termés záloga

A magyarországi kísérleti rendszerben már 2020-ban kitűnt nagy és impozáns állományt nevelő habitusával, hosszú, kitelt becőivel. Télállósága tavaly is jelesre vizsgázott, amely alapvető feltétele a tavaszi erős és egészséges állomány további sikeres fejlődésének. Közepes termőhelyi adottságok között is kiválóan megállja a helyét, de kiemelkedő terméspotenciálját a jó termőhelyi adottságok között tudja igazán megmutatni. Betegségekkel szembeni ellenállósága átlagon felüli és a Tarlórépa sárgaság vírussal (TuYV) szemben is rezisztens. Magas olaj- és alacsony glükozinát tartalommal rendelkezik. Sikeres európai kísérleteket követően idehaza a 2021-es fejlesztői kísérleteinkben átlagosan 4,7 t/ha eredménnyel zárt (1. ábra).

1.ábra – SY Floretta terméseredménye
(Syngenta fejlesztői kísérletek, 2021 Magyarország, 8 hely)

Kijelenthetjük tehát, hogy egy olyan hibrid érkezett termelőink kezébe, mely az intenzív termesztési körülményekre kiválóan reagál rekordtermésével, de a stresszes területeken is biztonsággal megállja a helyét akár zord hideg körülmények között is a tél folyamán (2. ábra). Az SY Floretta kiválóan vizsgázott az extrém hideg körülmények között is.

Télállósági bakhátas vizsgálat, Lengyelország (2019)

OUW kísérlet bakhatás, kifagyási vizsgálat Lengyelország (2019.)

Az SY Glorietta már ismert név a hazai termelők körében, hiszen 2021-ben már széles körben vetették az ország minden termesztési körzetében. Kiemelkedő termésstabilitással, valamint terméspotenciállal rendelkező hibridrepcénk, amely Magyarországon a fejlesztői kísérleteinkben 2020-as és 2021-es években 4,7 tonna termésátlagot produkált (3. ábra).

3.ábra – SY Glorietta terméseredménye
(Syngenta fejlesztői kísérletek, 2020-2021 Magyarország, 8 hely)

Nemesítőink figyelmét kiváló télállóságával és hidegtűrésével hívta fel a hibrid szelekció során.  Kezdeti energikus fejlődésének köszönhetően korai vetésre is alkalmas az SY Glorietta. Tavasszal nem nyurgul fel, lassú és fokozatos magszárba-indulás jellemzi, melynek köszönhetően a késő áprilisi fagyok kevésbé veszélyeztetik. Fómával és szklerotíniával szemben nagyon jó ellenállóságot mutat, és a Tarlórépa sárgaság vírussal (TuYV) szemben is ellenálló hibrid. Kiváló tápanyagfeltáró képességgel rendelkező hibrid kiemelkedő N-feltáró képességének köszönhetően, hiszen a talajban lévő tápanyagot nagyon jól hasznosítja. Ezt bizonyítja egy külföldön beállított tápanyag reakció kísérlet (4. ábra).

A Syngenta Németországban két nitrogén dózis, a 160 illetve a csökkentett 80 kg/ha termésre gyakorolt hatását vizsgálta.

Az első 80 kg/ha-t (26% N + 13% S) március elején minden parcella megkapta, majd a második 80 kg/ha-t (27% N) csak a vizsgált parcellák fele.

A parcellák közötti terméskülönbséget oszlopdiagramban ábrázoltuk. A két nitrogén dózis közötti terméskülönbség minél kisebb, annál jobb a hibrid N hasznosító képessége. A termésátlag eltérés q/ha-ban került feltüntetésre.

4.ábra – Két különböző N dózis termésre gyakorolt hatása (Syngenta fejlesztői kísérlet, 2020-2021 Németország)

A nitrogén és a fő makroelemek mellett kiemelten fontos a repce számára a kén és bór pótlása is, melyek elengedhetetlenek a fehérje és olajképzés szempontjából. Emiatt javasoljuk 30-40 kg/ha kén kijuttatását a jó terméshez. Állomány permetezéskor keserűsóval (MgSO4) magnéziumot és ként pótolhatunk, de ez csak pár kilogrammonként jelent. A tavaszi nitrogén legyen lehetőleg kénes kombináció. A bórt pedig folyamatosan biztosítsuk fejlődő repceállományunknak.Ősszel a gyökerek optimális növekedéséhez, tavasszal a virágok egészséges kifejlődéséhez és termékenyüléséhez, olaj felhalmozáshoz elengedhetetlen elem.

2.kép – SY Glorietta – a stabilitás zászlóvivője

A Syngenta idei hibrid ajánlatában továbbra is elérhetőek az Aganos és a Bluestar repcehibridek, melyek az elmúlt években termésstabiltásuk, valamint alacsony pergési hajlamuk miatt méltán kedvelt hibridek a hazai repcetermesztőink körében. További információkért keresse területi képviselőinket vagy látogasson el weboldalunkra.

Bővebb információk repcehibrideinkről: https://www.syngenta.hu/products/search/seed/category/repce-7516

Asbóth András

Fejlesztőmérnök, repce és kalászos hibridek

3.ábra – A Syngenta repcehibrid ajánlatában minden termelő megtalálja az igényének leginkább megfelelő hibridet.
Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Elumis Bang - Nyoma sincs az évelőknek

2022. március 29. 16:18

Posztemergens gyomirtó szer magról kelő és évelő egy- és kétszikűek ellen takarmánykukoricában.

Kukorica gyomirtás trendjei és a legelterjedtebb hatóanyagok Magyarországon (2010-2019)

2020. április 17. 11:05

Hazánkban az egyik legértékesebb szántóföldi kultúra növényvédő szer költéspotenciál alapján a kukorica. Cikkünkben áttekintjük, hogy az elmúlt egy évtizedben hogyan változott meg a kukorica gyomirtási technológiája.

Válassza a biztosat a bizonytalan helyett - Force 1,5 G - Hosszú hatástartamú talajfertőtlenítő immár 18 éve

2022. február 1. 06:42

Gyakran egy „örökzöld” kérdéssel indul a termelői beszélgetés: Szükséges-e védekeznem a talajlakó kártevők ellen, és ha igen, hogyan?

Elérhető-e a 6 t/ha termésátlag üzemi szinten napraforgóban? – újabb termelői szemmel

2022. január 21. 11:16

A Syngenta sokak számára megdöbbentő célt tűzött ki, még hozzá azt, hogy termelőinkkel közösen elérjük a 6 t/ha termésátlagot napraforgóban. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy Magyarország a napraforgó genetikának és a termelők precizitásának, technológiai fegyelmének köszönhetően a napraforgó termesztés élvonalában van. Éppen ezért meggyőződésünk, hogy mivel hibridjeinkben benne van a magas terméspotenciál, a két éve elindított és most kiterjesztett programunkban résztvevő termelőinkkel együtt közösen elérjük célunkat és tovább emeljük az országos napraforgó termésátlagot.