Növénytermesztés

Vajon lesz-e elég csapadékunk?

Agrofórum Online

A növénytermesztés szempontjából újabban az egyik legmeghatározóbb kérdés, hogy vajon idén lesz-e elegendő csapadékunk? Az adott év eredményessége a legtöbb gazdaság esetében alapvetően ezen múlik.

Az, hogy milyen csapadékellátottságra számítunk már az adott év tervezésekor, meghatározza a vetésszerkezetünket, a fajtaválasztásunkat, a terményértékesítési és szerződéskötési hajlandóságunkat is.

Mi, növénytermesztésből élők természetesen mindig az „új év, új remény és új lehetőség” optimizmusával állunk neki a következő esztendőnek, hiszen másképp ez nem is lehetséges. Bízunk benne, hogy idejében és megfelelő mennyiségben megérkezik majd a várva várt csapadék.

Ez az optimizmus viszont önmagában kevés a gazdálkodás sikeréhez. Folyamatosan tapasztalunk, tanulunk, és néha módosítanunk is szükséges a korábbi gyakorlatunkon azért, hogy sikeresebben alkalmazkodjunk a változásokhoz.

Legtöbbünk ezért olvassa ezt a szaklapot is. Cikkem elolvasása után a Kedves Olvasó remélhetőleg közelebb fog állni a címben feltett kérdés megválaszolásához.

Meghatározó a vízhiány

Úgy gondolom – néhány kivételtől eltekintve – nálunk az első számú terméskorlátozó tényező egyre inkább a víz, pontosabban annak hiánya. Csapadékból szinte mindig kevesebb érkezik, mint amennyit a növénytermesztéshez kívánnánk.

Kevesebb eső esik talán? Nem! A meteorológia által rögzített adatok tanúsága szerint nincsen érdemi csapadékcsökkenés, sőt a tízéves mozgóátlagok grafikonjának tanúsága szerint az átlagosnál csapadékosabb évtized van mögöttünk.

Akkor mégis hová lett a forrásokból, az ásott kutakból és a legtöbb árokból, csatornából a víz? Átlagos csapadékhozamú években is újabban miért szenved a kukorica, de még a búza is? Ez, mint látni fogjuk, elsősorban az éghajlatváltozásra vezethető vissza. Ami nem majd valamikor, a messzi jövőben lesz, hiszen már benne vagyunk. Ráadásul elsősorban mi, szabadföldi növénytermesztésből élők szenvedjük el ennek az elsődleges következményeit.

Éghajlatunk megváltozása elsősorban a hőmérséklet folyamatos emelkedésében nyilvánul meg. Vitathatatlan a légkör melegedésének ténye, sőt úgy tűnik, hogy ez még csak egy ’90-es években indult folyamat eleje.

A hőmérséklet emelkedése ráadásul gyorsulni látszik. Láthatóan máris túl vagyunk az 1,5 Celsius-fokos emelkedésen. A melegedés önmagában nem is lenne baj. Gondoljunk csak bele: kevesebbet kell fűteni, a kukorica előbb beérik, kevesebbet kell szárítani, lehetőség van nagyobb terméspotenciált ígérő, hosszabb tenyészidejű fajták termesztésére, új növényfajok termesztésbe vonására stb.

Az alapproblémát az okozza, hogy a magasabb hőmérsékletű levegő több párát tud felvenni, vagyis a melegedéssel megnő a légkör párologtató képessége. Ráadásul ez egy öngerjesztő folyamat, ugyanis a melegebb levegő szárazabb, a szárazabb levegő pedig gyorsabban szárítja ki a felszínt, majd a párautánpótlás csökkenésével a tovább száradó levegő gyorsabban melegszik még tovább.

Emiatt pedig fokozódik, tovább erősödik a hőstressz és az aszálystressz. Nehezebben alakul ki eső, ha az mégis létrejön, akkor a korábbihoz képest sokszor hirtelen nagy mennyiségben zúdul le.

Laposa János

Madagro Kft., Madocsa

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2025. februári számában olvasható.

KATTINTSON!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Megkezdődtek az Országfásítási Program keretében megvalósuló faültetések

2023. január 28. 10:37

Az enyhe időjárás miatt idén előbb kezdődtek meg az Országfásítási Program keretében megvalósuló faültetések – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.

A túl enyhe idő kifejezetten káros mezőgazdasági szempontból

2023. január 6. 10:34

Bár január eleje szokott a statisztikák szerint az év leghidegebb időszaka lenni, 2023 tavaszias idővel és melegrekordokkal kezdődött, és komolyabb lehűlés a következő 8-10 napban sem várható.

Egyen karbonnegatív növényeket, és mentse meg a bolygót!

2025. január 14. 13:10

Vannak élelmiszernövények, amelyek termelése szén-dioxid-megkötéssel jár. Egy részük valódi alternatíva, a többi még kísérleti fázisban jár.

Gyöngyköles – a klímaváltozás alternatív gabonanövénye

2022. január 11. 10:24

Az agrár- és klímakutató szakemberek évek óta figyelmeztetnek a globális felmelegedés következtében fellépő szélsőséges időjárási események lehetőségére. A komoly, magas hőmérsékleti csúcsokkal kiegészülő aszályos periódusok negatív hatást gyakorolnak az alapvető élelmiszer-növények termeszthetőségére, beleértve a búzát is.