Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Változó tőszám, precíziós kukoricavetés, fenntartható gazdálkodás – Syngenta Digitális Agronómiai Csapat

Syngenta Kft.

Napjainkban, az agráriumban is egyre nagyobb szerepet tölt be a digitalizáció, melynek segítségével még hatékonyabbak lehetünk a precíziós gazdálkodás területén. A világ vezető agrárvállalataként a Syngenta már évtizedek óta élen jár az innovatív technológiák és professzionális megoldások területén. Kiemelten fontos számunkra, hogy a termelői igényeket legmagasabb szinten szolgálhassuk ki a fokozódó piaci elvárásoknak megfelelve.

A Syngenta Contivo™ csapata mintegy 4 éve dolgozik és fejleszti változó tőszámú vetéstechnológiáját. 2020-ban Magyarország mellett a délkelet-európai régióban több mint 50 nagyüzemi, 15-150 hektár méretű területen végeztünk változó tőszámú kukorica vetéskísérleteket.

A Syngenta digitális stratégiájának célja, hogy a precíziós gazdálkodáshoz szükséges technikai háttér megléte mellett a termelőinknek olyan magas szintű szakmai szaktanácsadási szolgáltatást nyújtsunk, mellyel hozzásegítjük partnereinket egy lényegesen hatékonyabb termelési rendszer kialakításához.

Sokszor felmerül a kérdés, hogy miért is juttatnánk ki ugyanazt a mennyiséget a termelés során input anyagokból a tábla teljes területén, miközben eltérő hozamokra számíthatunk? Egyre fejlődő precíziós technológiai lehetőségeinknek köszönhetően az adott táblán belüli változatosságokat ma már tökéletesen meg tudjuk válaszolni a differenciált tőszámú vetés segítségével.

Az eltérő termőképességű zónák lehatárolásait több évre visszamenő műholdképekre, hozamtérképekre, illetve precíziós talajvizsgálati eredményekre alapozzuk. Az összegyűjtött területi adatok segítségével, illetve a termelő több éves, több évtizedes terület ismeretét, tapasztalatait figyelembe véve készítjük el a zónalehatárolásokat. Ezeket alapul véve saját fejlesztésű szoftvert alkalmazunk a változó dózisú kijuttatási térképek elkészítéséhez, melyekben a gyengébbtől a jó termőhelyi zónákig termőkörzettől, hibridválasztástól függően határozzuk meg az alkalmazni kívánt tőszámokat. Az egyes zónákba randomizált, több ismétléses mezoparcellás tőszámkísérleti blokkokat is elhelyezünk, melyekben még szélesebb sávban tudjuk vizsgálni a kukorica hibrideink válaszreakcióját az eltérő tőszámokra az adott évjárati hatások mellett. Ezen térképek, illetve szaktanácsadásunk segítségével a termelő képes lesz a precíziós eszközeit a Syngenta precíziós technológiákkal komplex módon alkalmazni.

A sikeres növénytermesztésünk során elengedhetetlen az állományunk, területeink monitorozása, melyben segítségünkre szolgálnak a drónok és a távérzékelés használata. A folyamatosan fejlődő hardver és szoftver rendszereink innovatív, magas szintű megoldásokat kínálnak számunkra. Magyarországon is egyre több gazdálkodó szeretne pontos adatokat kapni terméseredményeiről, akár egyes táblarészekre vonatkozóan is. A precíziós gazdálkodás elterjedésével egyre nő azon kombájnok száma, amelyek rendelkeznek hozammérővel, ezek segítségével a betakarítást követően pontos adatokat kaphatunk a hozamtérképek értékelésének köszönhetően. Ezen térképek nemcsak az aktuális eredményeink megjelenítésére szolgálnak, akár több évre visszamenőleg is fel tudjuk használni őket a jövőbeni még precízebb zónalehatárolások érdekében.

Referencia-gazdaságainkban folyamatosan vizsgáljuk az új technológiai lehetőségeket, és ezen eredmények segítségével már a legújabb termesztéstechnológiai megoldásokat tudják termelőink alkalmazni, a folyamatosan megújuló kukorica-vetőmag portfóliónkkal, az adott termőhelyi adottságok mellett.

Célunk, hogy változó tőszámú vetésekhez a Syngenta kukorica hibridjeink mellé magas szintű terméktámogatást, tőszámajánlást adjunk helyspecifikusan a talaj termőképességére alapozottan. Ezen precíziós technológiai elem segítségével termelőink akár 5-15%-os termésnövekedést tudnak realizálni, mindemellett a gyengébb termőhelyi képességű területeken az inputanyag költségeiket tudják csökkenteni, optimalizálni, kihasználva ezzel is a legújabb fejlesztéseinkben rejlő potenciált.

Azért dolgozunk, hogy mi legyünk a magyar termelők meghatározó partnere, mi jussunk legelőször eszükbe, ha szakmai támogatásra van szükségük a még tudatosabb, szakszerű és okszerű döntéshozatalban a digitalizáció és a fenntarthatóság jegyében.

Gyeraj András
Digitális Projektmenedzser
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kalászosok helye a növényi fehérjeforrások között

2024. november 14. 14:40

A növényi eredetű fehérjeforrások minőségének vizsgálatakor fontos figyelembe venni a fehérje biológiai hozzáférhetőségét és aminosav-összetételét is.

Technológiai fejlesztési lehetőségek napraforgónál

2024. november 14. 09:10

Vizsgáltuk a két legnagyobb őszi betakarítású, kapás növényünk ökostabilitását az országos termésátlagok felhasználásával a 2000–2022. évek között.

Az Agropyron glael mint a kenyérbúza lehetséges génforrása

2024. november 13. 08:10

A nemesítőkre és a kutatókra nyomás nehezedik, hogy olyan új fajtákat hozzanak létre, amelyek nagyobb hozamúak, táplálóbbak, ellenállóbbak a kártevőkkel és a betegségekkel szemben.

A cirok jól szerepelt no-till technológiában

2024. november 12. 17:10

Egyre többet hallani a cirokról, mint a jövő alternatív fehérjenövényéről.

Prémium kategóriás megoldásokkal várta a látogatókat a CHH Műszaki KFT az AGROmashEXPO-n

2018. január 30. 19:30

A CHH Műszaki KFT mezőgazdasági és élelmiszeripari gépforgalmazó, a dán Cimbria vállalatcsoport közvetlen hazai képviselete.

JDLink™ modulok a John Deere-on túl

2024. április 17. 12:10

A JDLink™ már több mint 10 éve biztosítja a John Deere gépek adatainak elérhetőségét.

Hibridekre szabott vetés és műtrágyázás

2019. december 23. 10:47

Kísérleteink eredményeit és kollégáink magas szintű szaktudását felhasználva igyekszünk megfelelő információval ellátni minden kedves partnerünket, aki a teljes vetésforgóját a SAATEN-UNION egyedülálló vetőmagkínálatával szeretné megtervezni.

Paradigmaváltás – precíziós differenciált tápanyag-utánpótlás 3000 hektár fölött

2021. március 22. 10:00

YIELD SEVICE szolgáltatásunk úttörőként indult a hazai piacon, és azóta is töretlenül, immáron 7. éve segíti a gazdálkodókat az okszerű, ezáltal környezetkímélőbb és eredményesebb tápanyag-gazdálkodás kialakításában.