Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Változó tőszám, precíziós kukoricavetés, fenntartható gazdálkodás – Syngenta Digitális Agronómiai Csapat

Syngenta Kft.

Napjainkban, az agráriumban is egyre nagyobb szerepet tölt be a digitalizáció, melynek segítségével még hatékonyabbak lehetünk a precíziós gazdálkodás területén. A világ vezető agrárvállalataként a Syngenta már évtizedek óta élen jár az innovatív technológiák és professzionális megoldások területén. Kiemelten fontos számunkra, hogy a termelői igényeket legmagasabb szinten szolgálhassuk ki a fokozódó piaci elvárásoknak megfelelve.

A Syngenta Contivo™ csapata mintegy 4 éve dolgozik és fejleszti változó tőszámú vetéstechnológiáját. 2020-ban Magyarország mellett a délkelet-európai régióban több mint 50 nagyüzemi, 15-150 hektár méretű területen végeztünk változó tőszámú kukorica vetéskísérleteket.

A Syngenta digitális stratégiájának célja, hogy a precíziós gazdálkodáshoz szükséges technikai háttér megléte mellett a termelőinknek olyan magas szintű szakmai szaktanácsadási szolgáltatást nyújtsunk, mellyel hozzásegítjük partnereinket egy lényegesen hatékonyabb termelési rendszer kialakításához.

Sokszor felmerül a kérdés, hogy miért is juttatnánk ki ugyanazt a mennyiséget a termelés során input anyagokból a tábla teljes területén, miközben eltérő hozamokra számíthatunk? Egyre fejlődő precíziós technológiai lehetőségeinknek köszönhetően az adott táblán belüli változatosságokat ma már tökéletesen meg tudjuk válaszolni a differenciált tőszámú vetés segítségével.

Az eltérő termőképességű zónák lehatárolásait több évre visszamenő műholdképekre, hozamtérképekre, illetve precíziós talajvizsgálati eredményekre alapozzuk. Az összegyűjtött területi adatok segítségével, illetve a termelő több éves, több évtizedes terület ismeretét, tapasztalatait figyelembe véve készítjük el a zónalehatárolásokat. Ezeket alapul véve saját fejlesztésű szoftvert alkalmazunk a változó dózisú kijuttatási térképek elkészítéséhez, melyekben a gyengébbtől a jó termőhelyi zónákig termőkörzettől, hibridválasztástól függően határozzuk meg az alkalmazni kívánt tőszámokat. Az egyes zónákba randomizált, több ismétléses mezoparcellás tőszámkísérleti blokkokat is elhelyezünk, melyekben még szélesebb sávban tudjuk vizsgálni a kukorica hibrideink válaszreakcióját az eltérő tőszámokra az adott évjárati hatások mellett. Ezen térképek, illetve szaktanácsadásunk segítségével a termelő képes lesz a precíziós eszközeit a Syngenta precíziós technológiákkal komplex módon alkalmazni.

A sikeres növénytermesztésünk során elengedhetetlen az állományunk, területeink monitorozása, melyben segítségünkre szolgálnak a drónok és a távérzékelés használata. A folyamatosan fejlődő hardver és szoftver rendszereink innovatív, magas szintű megoldásokat kínálnak számunkra. Magyarországon is egyre több gazdálkodó szeretne pontos adatokat kapni terméseredményeiről, akár egyes táblarészekre vonatkozóan is. A precíziós gazdálkodás elterjedésével egyre nő azon kombájnok száma, amelyek rendelkeznek hozammérővel, ezek segítségével a betakarítást követően pontos adatokat kaphatunk a hozamtérképek értékelésének köszönhetően. Ezen térképek nemcsak az aktuális eredményeink megjelenítésére szolgálnak, akár több évre visszamenőleg is fel tudjuk használni őket a jövőbeni még precízebb zónalehatárolások érdekében.

Referencia-gazdaságainkban folyamatosan vizsgáljuk az új technológiai lehetőségeket, és ezen eredmények segítségével már a legújabb termesztéstechnológiai megoldásokat tudják termelőink alkalmazni, a folyamatosan megújuló kukorica-vetőmag portfóliónkkal, az adott termőhelyi adottságok mellett.

Célunk, hogy változó tőszámú vetésekhez a Syngenta kukorica hibridjeink mellé magas szintű terméktámogatást, tőszámajánlást adjunk helyspecifikusan a talaj termőképességére alapozottan. Ezen precíziós technológiai elem segítségével termelőink akár 5-15%-os termésnövekedést tudnak realizálni, mindemellett a gyengébb termőhelyi képességű területeken az inputanyag költségeiket tudják csökkenteni, optimalizálni, kihasználva ezzel is a legújabb fejlesztéseinkben rejlő potenciált.

Azért dolgozunk, hogy mi legyünk a magyar termelők meghatározó partnere, mi jussunk legelőször eszükbe, ha szakmai támogatásra van szükségük a még tudatosabb, szakszerű és okszerű döntéshozatalban a digitalizáció és a fenntarthatóság jegyében.

Gyeraj András
Digitális Projektmenedzser
Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Tévedés, hogy a mechanikai gyomirtás csak a permetszerek elhagyását jelenti

2023. szeptember 15. 09:10

A mechanikai gyomirtás nem csupán abban különbözik a kémiai növényvédelemtől, hogy (legalább részben) elhagyjuk a permetszerek használatát, hanem mást, ennél sokkal többet jelent. De pontosan mit is?

Új Precea vontatott szemenkénti vetőgép 6 méteres munkaszélességgel

2024. április 10. 13:40

Az AMAZONE egy új terméktípust vezet be a vontatott szemenkénti vetőgépek termékcsoportjában. A 6 m munkaszélességű új Precea 6000-TCC kiegészíti a legutóbbi Agritechnica kiállításon bemutatott 9 és 12 méter munkaszélességű gépek nagy teljesítményű technológiáját.

Automatizált gépek? A CASE IH már a jövővel kísérletezik

2018. július 10. 05:27

A CASE IH elindította az Autonómia és Automatizálási Programját, amelynek részeként kutatásokat és kísérleteket kezdtek valós körülmények között.

Optimális vetés talajszkenner alkalmazásával

2018. március 20. 06:47

A SmartFirmer képes felmérni és térképezni a talaj szervesanyag- és nedvességtartalmát, valamint a növényi maradványok mennyiségét.