Növényvédelem

A gabona lisztharmat fertőzésért nagyban felelős a technológia is!

Agrofórum Online

Mint minden gombának, így a lisztharmatnak is megvan a maga kedvelt klímája, amikor szeret „előbújni”, fertőzni, így a lisztharmat a melegebb, párás (de nem nedves, mivel a cseppfolyós víz a micélium fejlődését gátolja) időjárást kedveli. Megjelenését gyors felszaporodás követi, ha a közepesen meleg és párás idő tartósan fennáll.

Azt is tudni kell, hogy a lisztharmat úgynevezett biotróf kórokozó, azaz csak élő növényi szöveten él meg, és szaporodni is csak azon képes, vagyis nem pusztítja el a növényt, „csak” sanyargatja azt. Mint minden biotróf kórokozó, közvetlenül támadja a gazdanövényt, leginkább a fiatal növényi részeket. Azonban a gabonák (búza, árpa) lisztharmat betegségeinek gazdasági jelentősége óriási, hiszen a kezeletlenül maradt fertőzés igen nagy termésveszteséget okozhat, egyes szakirodalmi adatok szerint súlyos esetekben akár 30-50%-os hozamcsökkenés is felléphet.

A legnagyobb figyelmet a korai fertőződés megelőzésére kell fordítani, mivel a korai (őszi) fertőzés levélelhalást okoz, de hátrányosan befolyásolja a bokrosodást és a gyökér fejlődését is. A gabona ezáltal könnyebben kifagy, lassabban fejlődik, a bokrosodáskor kialakuló mellékhajtások száma csökken. A betegség az alsó levélemeletekről halad felfelé, erős fertőzésnél elérheti a zászlóslevelet és a kalászt is. A védekezés időzítése szempontjából kulcsfontosságú megelőzni a zászlós levelek fertőződését, hiszen innen a tápanyagok eljutása is gátolva lesz a virágzatba, kalászba. Tehát a hozamcsökkenést az asszimilátumok felvételének gátlásából adódóan a kalász szemtartalmának, ezáltal ezerszemtömegének a csökkenése okozza.

Mik azok a technológiai hibák, amelyek a gabona félék lisztharmat fertőzését előidézik, fokozzák?

  • Korai vetés – Lassan hozzá kell szoknunk, hogy nincs kemény tél, ami a kórokozók áttelelését gátolná, ezért (és az őszi csapadék rendszerint későbbre csúszásának okán is) nem túl célszerű korán vetni az őszi gabonákat. A korai vetés azért rossz ebből a szempontból, mert kedvező időjárási körülmények mellett a lisztharmat micéliumtelepeinek száma felszaporodik már ősszel. A hosszú, meleg ősz különösen kedvező ebből a szempontból; s enyhe teleken micéliummal képes áttelelni a gabonánk levelein.
  • Monokultúra – Ez különösen akkor veszélyes, ha a tarlókezelés elmarad vagy nem megfelelő. Nem egyszer előfordul, hogy a betakarítás után egy csapadékosabb periódus következik, melynek következtében szépen zöldellő tarlókat, üde gabona árvakeléseket látunk szerte a határban. Ez a biotróf kórokozóknak maga a paradicsom, hiszen megvan az életük és szaporodásuk fenntartásához szükséges „zöld futószalag”.
  • Talajforgatás elmaradása – Nem kétlem a forgatás nélküli talajművelés létjogosultságát, de sajnos a biotróf kórokozók jelenléte miatt ez a technológia még nagyobb szakértelmet és utánajárást igényel. Talajforgatás nélküli növénytermesztés esetén kiemelt fontosságú a monokultúra kerülése, a vetésváltások szakszerűsége és a lisztharmatra ellenálló fajták vetése.
  • Túlzott nitrogén ellátás – Az egyoldalú, nem harmonikus nitrogén trágyázással hirtelen „fiatalítjuk” a növényt, s ez nagyban növeli a lisztharmat gomba fertőzési potenciálját. A hirtelen nagy dózisú nitrogén tartalmú fejtrágyázás után a sűrű, laza szövetű állományban, megfelelő „dunsztos” mikroklíma esetén gyors, járványos fellépésre lehet számítani. Ezt megelőzendő érdemes a tavaszi fejtrágyát két részletben elosztva kijuttatni, illetve mindenképpen oda kell figyelni a megfelelő kálium és foszforarányra is. A monoműtrágyák felhasználása önmagában, ebből a szempontból sem megfelelő. Jelenleg is sok helyen, szemmel láthatóan az átlagosnál fejlettebb, egyöntetű, szép zöld, bokros gabona táblákat láthatunk a határban (1. fotó), ám az ilyen állományok esetén is nézzünk a „szőnyeg” alá, ott lapulnak a további fertőzésre, terjedésre kész lisztharmat telepek (2. fotó)!

Mindig nézzünk a „szőnyeg” alá!

  • Nem megfelelő hatóanyag választása a kémiai védekezéshez – Célszerű idejében, megfelelő gombaölő szeres védekezéssel fellépni az említett kórokozóval szemben, hogy megakadályozzuk a gyors terjedést, ám nem mindegy, hogy mivel! Több ponton is elkövethetünk a tavaszi gombaölő szeres kezelés során hibákat. Az egyik és leggyakoribb, a triazol tartalmú készítmények korai (hideg időben történő) kijuttatása. Itt nem a hatóanyaggal van probléma, hiszen az azolok nagyon jól működnek lisztharmat ellen, azonban csak melegebb 12-15 oC feletti hőmérsékleten! Szintén rossz megoldás lehet, főleg egy előrehaladott fertőzési nyomás esetén a strobirulin hatóanyag alkalmazása önmagában. Ennek kijuttatása, az úgynevezett zöldítő hatása miatt, akár a biotróf kórokozókkal szembeni fogékonyságát is növelheti a növénynek. A megfelelőbb hatást a hatóanyag kombinációkkal érhetik el, de megelőzésként, illetve erős fertőzési nyomás alatt ne felejtsük el a kén hatóanyagot sem, akár kombinációs partnerként alkalmazni.

Mindenképpen az adott termőhelyi körülmények figyelembe vételével válassza meg a felhasznált növényvédő szert!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Egyszikű gyomok az őszi kalászosokban és az ellenük való védekezés tavaszi lehetőségei

2019. január 23. 07:38

Az őszi kalászosokban előforduló egyszikű gyomok elleni hatékony védekezés általános elveiről, tényezőiről és az alkalmazható készítményekről ad átfogó képet a szerző.

Modern technológiák nyomában: precíz cseppméret-szabályozás a Danfoillal

2022. augusztus 22. 10:10

Az innovatív megoldásain keresztül a környezettudatosságot és fenntartható növényvédelmet erősítő Danfoil permetezőgépeket június elején egy szakmai roadshow-n pillanthatták meg a hazai gazdálkodók a szentlőrinci Velox-Ker Kft. jóvoltából.

Gépészet Videó

Az érzékelő pánikjelzéseket kap a megtámadott növénytől

2022. május 19. 06:38

A módszer alapkoncepciója az, hogy a szoftver a mesterséges intelligencia segítségével megtanulja felismerni a sérült növények sajátos jeleit a károsodott szerveken.

A mandula jelentős gombás betegségeinek áttekintése – egy új kórokozóval bővült a lista

2019. november 16. 11:05

A mandula leggyakoribb betegsége a ventúriás varasodás, amely elleni védekezés a mandula vegyszeres növényvédelmének gerincét alkotja. A szerzők emellett kitérnek a moníliára, a tirosztrómás betegségre, és egy újonnan megjelent betegség, a mandula fomopsziszos vesszőelhalásának kórokozóját is bemutatják.