Növényvédelem

A magas termésszintek záloga az időben elvégzett gyomirtás

Corteva Agriscience

A gyomnövények jelentősen csökkenthetik a kultúrnövények terméshozamát és a termés minőségét, ezért a gazdálkodók jövedelmezősége nagymértékben függ a komoly terméskiesést okozó fajok elleni védekezés eredményességétől.

Az idei enyhe tél és a rekord meleg tél végi – kora tavaszi időjárás nemcsak kultúrnövényeink, hanem a gyomnövények növekedésének is kedvezett. A szántóföldeken most egyszerre vannak jelen a hagyományosan ősszel csírázó tyúkhúr, ebszékfű fajok, ragadós galaj, pipacs, nagy széltippan, parlagi ecsetpázsit, valamint a melegkedvelő parlagfű, vagy a hélazab.

Magyarországon az elmúlt években az egyszikű gyomfajok folyamatos terjedése figyelhető meg.

Az egyszikű gyomnövények komoly terméskiesést okozhatnak, jelentőségük gyakran meghaladja a kétszikűek által okozott károkat.

Kádár Aurél Vegyszeres gyomirtás és termésszabályozás című könyvében foglaltak alapján például az egyre inkább elterjedt nagy széltippan esetében már 2-3 növény/m2-es fertőzöttség esetén a terméskiesés elérheti az 5%-ot, 8-10 növény/m2-es fertőzöttség esetén a 10-15%-ot, 15-20 növény/m2-es fertőzöttség esetén pedig a 20-25%-ot is.

Ez azt jelenti, hogy a nagy széltippan esetében akár 500-1200 kg/ha terméskiesés is előfordulhat, ami jelentős anyagi veszteséget okoz a gazdáknak.

Ahhoz, hogy a gazdálkodók megfeleljenek a feléjük támasztott egyre nagyobb igényeknek, miszerint termeljenek többet, kevesebb erőforrásból, rugalmasságra van szükségük, hogy döntésüket a lehető legkevésbé határozzák meg a különböző időjárási viszonyok.

Innovatív hatóanyag

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat egyik innovatív hatóanyaga az Arylex™ (halauxifen-metil) a szintetikus auxin hatóanyagok új kémiai szerkezeti osztályának, az aril-pikolinsavaknak az első tagja.

Kiváló hatékonyságát mi sem mutatja jobban, minthogy számos, jelentős kárt okozó kétszikű gyomnövény még ún. „túlfejlett” állapotban is érzékeny rá, így a gazdálkodók hatékonyan védekezhetnek a különböző fejlődési szakaszokban jelen lévő gyomnövények ellen.

Mindemellett az Arylex™ gyorsan lebomlik a talajban, több lehetőséget biztosítva a gazdáknak a vetésforgó tekintetében. Az Arylex™ hatóanyag megtalálható például a Rexade™-ban, amely egy széles hatásspektrumú és gyors hatású gyomirtó szer őszi és tavaszi búzában, rozsban és tritikáléban.

Egyszikűek és kétszikűek ellen

A Rexade™ gyomirtó szer használatával kapcsolatban Nagy Mihály, dévaványai gazdálkodó így nyilatkozott: „Nálunk kiemelt jelentősége van a kalászos gabonáknak. Az őszi búza esetén nagyon fontos számunkra a magas hozam és a jó beltartalmi érték.

A területeken jelen lévő kétszikűek mellett nagy egyszikű gyomnyomással (főleg parlagi ecsetpázsit) is küzdenünk kellett korábban. A Rexade™ gyomirtó szert harmadik éve használom megelégedéssel.

Az emelt egyszikű hatóanyag (piroxszulám) tartalom megfelelő hatékonyságot nyújt számomra az ősszel és tavasszal csírázó parlagi ecsetpázsit ellen, az Arylex™ pedig a kétszikűek elleni védekezést könnyíti meg.”

A Corteva széles termékpalettájával és innovatív készítményeivel hatékony eszközöket ad a gazdálkodók kezébe a kalászosok tavaszi gyomirtására. A vállalat tavaszi kínálatában megtalálhatóak az évek óta jól bevált termékek, valamint a legújabb készítmények is, amelyek a különböző hatásmódnak és hatásspektrumnak köszönhetően bármely kalászos gyomirtási technológiába jól beilleszthetőek.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kalászvédelem okosan: mi ellen, mivel, mikor?

2025. május 13. 08:10

A fuzáriózis az idei szezon fő kockázata – de mikor indokolt az azolos, és mikor a strobilurinos fungicid? Itt a segítség.

Mit tehetünk a kalászfuzáriózis megelőzése érdekében?

2025. május 12. 13:10

A kalászfuzáriózis elleni küzdelemben az agrotechnikai eszközökön felül kulcskérdés a növényvédő szeres kezelés időzítése.

Támad a cseresznyelégy + videó

2025. május 10. 15:10

Nem árt figyelnünk a csersznyefákra akasztott sárga ragacslapot, hiszen a csapda hamarosan fogja a cseresznyelegyet. Ideje védekezni!

Kalászosok betegségei: most dől el a szezon sorsa

2025. május 10. 08:10

A lisztharmat, fuzárium és rozsda egyszerre támadja a kalászosokat. Most a megelőzés és az időzítés a legfontosabb védekezési eszköz.

Miért szaporodott el hazánkban a betyárkóró, mit lehet tenni ellene?

2019. július 25. 05:36

Gy. Adrienn kérdése: Az elmúlt időszakban nagymértékben elszaporodott a betyárkóró az ültetvényeinkben. Miért tört előre ennyire ez a gyomnövény? Mit tehetünk ellene?

Szakmázzunk a Bayer-rel! – Egyre fontosabbá válik a kalászosok őszi gyomirtása

2019. november 25. 14:28

Az utóbbi években egyre többen ismerik fel az őszi gyomirtás előnyeit. Ma már az őszi kalászosok közel 10%-án alkalmazzák a termelők, és aránya évről évre növekszik.

Magellan – Hármas hatóanyag-kombinációval a sikeres gyomirtásért

2024. május 8. 15:10

A KITE a kukorica évelő és a magról kelő kétszikű gyomnövényei ellen a Magellant javasolja önmagában és kombinációs partnerként egyaránt.