Növényvédelem

Akna és sodrat a dió levelén – a diógöngyölő keskenymoly

Agrofórum Online

Caloptilia roscipennella Hübner, 1796: a faj nevét a magyarországi feljegyzésekben elsősorban a faunisztikai felmérésekben találjuk. A közösségi médiában a diófatulajdonosok a faj hernyója által okozott tünetekkel kapcsolatosan tesznek fel kérdéseket. Az utóbbi években a dió növényvédelmével foglalkozó írásokban alig említik.

(Faunisztikai felmérés: valamely földrajzilag jól körülhatárolható területen élő állatvilág faji összetételének vizsgálata.)

Az alábbiakban összegyűjtöttük a kártevő elterjedésével, életmódjával, kárképével és gazdasági jelentőségével kapcsolatos ismereteket, de elsődleges célunk az volt, hogy a tünetek képi bemutatásával segítséget nyújtsunk a diós gazdáknak a kártevő tünettani azonosításához.

A faj rendszertanilag a rovarok osztályába (Insecta), a lepkék rendjébe (Lepidoptera) és a keskenyszárnyú molyok (Gracillariidae) családjába tartozik. A családba az egész világon több mint 2000 faj tartozik (112 nem). Európában kb. 250 faj (27 nem), Magyarországon 124 faj (22 nem) előfordulását jegyezték fel.

A Caloptilia nem a család második legnagyobb csoportja világszerte több mint 450 fajjal.

Magyarországon 16 Caloptilia faj jelenlétéről van tudomásunk. (Fazekas Imre: Microlepidoptera.hu: 14, Pannon Intézet, Pécs, Hungary, 2018)

A Caloptilia fajokra a legtöbb esetben jellemző, hogy a fiatal lárvák aknázó életmódot folytatnak, majd az aknát elhagyva a fejlettebb hernyók jellegzetes levélcsúcs/levélszél-sodratokat vagy -behajtásokat készítenek gazdanövényeiken. A levélsodrat helyett a szakírók használják még a levélkúp és a levéltölcsér megnevezéseket is. A fejlett hernyók az így kialakított rejtekhelyen táplálkoznak, majd ott is bábozódnak.

A diógöngyölő keskenymoly a magyar nevét a fejlett hernyók által a gazdanövényen kialakított levélkúpokról, a levél begöngyöléséről kapta. Ezt a szóösszetételt több hazai Caloptilia fajunk magyar nevénél is megtaláljuk: Caloptilia alchimiella – tölgygöngyölő keskenymoly, Caloptilia falconipennella – égergöngyölő keskenymoly, Caloptilia hemidactylella – juhargöngyölő keskenymoly, Caloptilia stigmatella – fűzgöngyölő keskenymoly.

A diógöngyölő keskenymoly eredeti elterjedési területe Közép- és Dél-Európa, valamint Kis-Ázsia.

Európában kimutatták Ausztriában, Belgiumban, Svájcban, Spanyolországban, Franciaországban (beleértve Korzikát), Magyarországon, Olaszországban (beleértve Szicíliát), Moldovában, Romániában, Oroszország nyugat-kaukázusi régiójában, Ukrajnában.

Az utóbbi évtizedekben találták meg Lengyelországban (1991), Bulgáriában (1995), Törökországban (2012), Szerbiában (2017), Fehéroroszországban (2020) (Forrás: A.V. Sinchuk, S.V. Buga & S.V. Baryshnikova: First record of the walnut leaf miner Caloptilia roscipennella (Lepidoptera: Gracillariidae) in Belarus, with a note on synonymy, Zoosystematica Rossica 29(1):122-127, DOI:10.31610/zsr/2020.29.1.122, 2020).

A faj Magyarországon szórványosan mindenütt előfordul, egyedüli tápnövénye a dió.

A megfigyelések szerint a nőstények petéiket előszeretettel rakják a diófa tőhajtásainak levelére vagy a diót fogyasztó madarak által elrejtett/elejtett magvakból kelő fiatal növények leveleire (ez az ún. „varjúdió”).

(Megjegyzés: A diónak páratlanul szárnyalt összetett levele van. A hajtáshoz kapcsolódó levélnyél a levélgerincben folytatódik, ez hordozza az egyes levélkéket. A levél említésekor minden esetben a levélgerincen elhelyezkedő egyes levélkéket értjük. A levélkék közepén a levélalap és a levélcsúcs között futó legvastagabb ér a középér, belőle ágaznak ki az elsőrendű mellékerek.)

Európa északi területein 1 nemzedékes, Közép- és Dél-Európában, valamint Kis-Ázsiában évente két nemzedéke fejlődik. A második nemzedék imágói telelnek át növényi maradványok között, majd a tavasszal megtermékenyített nőstények a kifeslő diólevelekre rakják petéiket. Szexferomon csapdák hiányában a lepkék rajzáskezdetét megfigyelni nem tudjuk.

A kártevő észlelését a szórvány – kémiai védelemben nem részesített – fákon az aknák vizuális keresésére alapozhatjuk. Az első nemzedék lárváinak aknázó majd levélsodró kárképeivel április-május folyamán találkozhatunk. Az imágók május második felétől július első feléig rajzanak.

A második nemzedék tömeges lárvafejlődése augusztus közepéig lezárul, de kisebb számban későbbre is tolódhat. Az imágók szeptember végéig elhúzódó kelését a korábbi hazai leírások említették. A hernyók 5 szakaszban (lárvastádiumokban) fejlődnek.

Magyarországon a faj gazdasági szempontból – jelenleg – semleges. Egy jelentősebb hazai károsítási adatáról van tudomásunk Szank községben (Bács-Kiskun vármegye Kiskunmajsai járás) 1962 tavaszán 164 kh-as fiatal diósban, júliusban a levelek 94,9%-át besodorta.

A hernyók táplálkozása őszig észlelhető tüneteket okoz a leveleken. Az elhagyott aknák felső epidermisze egy idő után felszakadhat. Az aknák fonáki oldala megbarnul és kitöredezhet. A levéltölcséreken barnuló, száradó foltok, lyuggatás és karéjozás nyomai láthatók. A hernyók a dió más részeit nem károsítják.

Megfigyeléseinket Mosonmagyaróváron, út menti ültetett és folyóparti ruderális területen nőtt ún. „varjúdió” fiatal fáin, 2015 és 2018 között négy időpontban végeztük. A kisméretű imágók (ülve 6,0-8,5 mm) bemutatásától eltekintettünk, mert az azonosításához speciális szakismeret és tapasztalat szükséges. A tünetes levelekről és a kártevő hernyóiról készített fényképeinket az alábbiakban mutatjuk be.

Egy diólevél felső oldala négy kígyóaknával
1. kép: Egy diólevél felső oldala négy kígyóaknával. Mosonmagyaróvár, 2015.06.16.

A megtermékenyített nőstények petéiket elsősorban a levelek fonákára ritkábban a levél felső oldalára a főér illetve az elsőrendű mellékerek mellé, elszórtan, egyesével rakják le. A pete fehér, majd halványzöld, henger alakú, a két vége legömbölyített, 0,4 x 0,6 mm átmérőjű. A lárvák a petékből a hőmérséklettől függően 3-5 nap alatt kelnek ki. A fiatal hernyók rövid időn belül berágják magukat a levélbe, hogy annak belső szöveteivel táplálkozzanak.

A képen számokkal és fehér vonalakkal jelöltük a berágási helyeket, amelyek egyben az aknák kiinduló pontjai is. Jól látható, hogy a peterakási helyek minden esetben az erek közvetlen szomszédságában találhatók. A pontszerű berágási nyílások sokáig láthatók (kézi nagyító), ennek alapján pedig megállapítható, hogy a peterakás a levél alsó vagy felső oldalán történt-e.

A lapított testű hernyók a táplálkozás során folyamatosan előre haladnak, és keskeny, kanyargós úgynevezett kígyóaknákat rágnak, amelyben magánosan élnek. A lárvák a levél felső epidermisze alatt elhelyezkedő oszlopos parenchimát (ebben zajlik a fotoszintézis) fogyasztják.

Az elfogyasztott részek helyére bejutó levegő miatt a felső epidermisz közelről áttetszővé, távolabbról ezüstös jellegűvé válik, ezáltal az aknák a levél felső oldalán jól észlelhetők. A lárvák mérete a vedlések során nő, amelyet követ az aknák fokozatos szélesedése (1,0-1,5 mm).

Az aknák kanyargásuk során elágazhatnak, akár többször is keresztezhetik saját korább nyomvonalaikat vagy más aknákat is. Ritkábban kisebb foltaknák is kialakulhatnak. Az aknázást gyakran akadályozzák a mellékerek, ilyenkor a nyomvonalak az erek mentén haladnak.

Nem ritkák azonban azok az aknák sem, amelyek a mellékereken is áthatolnak (lásd a 2. és 4. számmal jelölt aknákat). Az aknák kezdeti véletlenszerű kanyargása azonban egy idő után határozottan a levél széle felé mutat. Az 1. képen az aknák elérték a levél szélét (lásd a belső képet is), ami azt jelzi, hogy az aknázó életmód befejeződött, de a névadó levélgöngyölés tünetei még nem láthatók.

Egy akna végső szakasza
2. kép: Egy akna végső szakasza. Mosonmagyaróvár, 2018.05.27.

A belső kis képen a főér és a mellékér szögletéből induló, a levél széle felé tartó akna végén  az áttetsző epidermiszen keresztül látható a zöldessárga lárva is. Az ürülék az akna középvonalában helyezkedik el, kezdetben vékony sötét csík, később növekvő méretű szemcsék formájában. Az ürülék az epidermiszen keresztül nehezen (de átvilágítással) észlelhető.

Az előző akna aktuális vége a sárgászöld hernyóval
3. kép: Az előző akna aktuális vége a sárgászöld hernyóval. Mosonmagyaróvár, 2018.05.27.

A közelképeket focus stacking (fókuszsorozat) technikával készítettük. Az akna végében táplálkozó lárva körvonalai áttetszenek a felső epidermiszen keresztül. Az epidermisz egyes sejtjei mozaikszerűen illeszkednek egymáshoz.

A hernyó dorzális (háti) nézetben
4. kép: A hernyó dorzális (háti) nézetben. Mosonmagyaróvár, 2018.05.27.

A felső epidermiszt részlegesen eltávolítottuk, így láthatóvá vált, hogy a hernyó a háti oldalával felfelé fekszik az aknában. Az aknázó életmódhoz alkalmazkodva a test lapított, a szájszerv előrefelé irányuló (prognath) és rágó típusú. A test legszélesebb része a tor.

A jól elkülönült potrohszelvények szélessége az anális testvég felé haladva fokozatosan kisebbedik. A hernyó az aknában elfogyasztja a levél középső rétegében (mezofillum) felül elhelyezkedő oszlopos parenchimát, ezáltal láthatóvá válik az alatta elhelyezkedő szivacsos parenchima felülete. A sérült szövetek később elpusztulnak és az akna a fonáki oldalon megbarnul. Az elszáradt részek a levélből kitöredezhetnek.

Az aknázó életmód befejezésekor az aknák a levél szélén haladnak, kiszélesedhetnek és egy keskeny levélszél-behajtás védelmében érnek véget (lásd az 1. kép belső képét). Az itt bekövetkező vedlés után szabadon élő életmódra váltanak, amelyet lentebb ismertetünk.

Magyarországon a dión korábban csak a diógöngyölő keskenymoly aknája volt ismert. 2017-ben magyar kutatók Tornyiszentmiklós (Zala vármegye) zártkerti területén közönséges dión (Juglans regia) megtalálták az amerikai származású, behurcolt dióaknázó fényesmoly – Coptodisca lucifluella CLEMENS, 1860 aknáit és hernyóit. A Szerzők által akkor készített magyarországi elterjedési térképet és a foltaknás kárképet a következő képen mutatjuk be.

A két faj aknája (kigyóakna és a levélből később kieső foltakna) könnyen megkülönböztethető.

A dióaknázó fényesmoly magyarországi elterjedése 2017-ben
5. kép: A dióaknázó fényesmoly magyarországi elterjedése 2017-ben. Forrás: Takács A., Szabóky Cs. és Kutas J. (2017): A dióaknázó fényesmoly (Coptodisca lucifluella Clemens, 1860 Lepidoptera – Heliozelidae) magyarországi megjelenése, Növényvédelem 78 (53): 12.539. p.

A diógöngyölő keskenymoly hernyóinak életmódváltása (aknázásról a szabadon élő életmódra) a hernyó alaktani- és a kárkép tünettani változásával jár együtt.

A levéltölcsérben szabadon élő hernyó (L4-L5 stádium?) két nézetben
6. kép: A levéltölcsérben szabadon élő hernyó (L4-L5 stádium?) két nézetben. Halászi, 2017.07.06.

A felső képen egy levéltölcsérből kivett fejlett hernyó háti (dorzális)-, az alsó képen oldalsó-hasi (lateroventrális) nézetben látható.

A hernyó morfológiájában bekövetkezett változásokat egy kis táblázatban foglaltuk össze:

A morfológiai változás jellegeAknázó életmódbanSzabadon élő életmódban
A test alakjahát-hasi irányban lapítotthengeres
A szájszerv helyeződéseelőreálló (prognath)lefelé álló (hypognath)
Lábak száma és fejlettségeCsökevényesek3 pár ízelt láb + 3 pár hasláb + 1 pár tolóláb

A felsorolt változások a levélsodrat készítésével, a levél felületén történő mozgással és a levéltölcséren belüli hámozgatással, lyuggatással és karéjozással vannak kapcsolatban.

A sodrat létrehozásának nélkülözhetetlen eszköze/anyaga a selyemszál.

A selyemtermelés képessége számos Arthropoda csoportban kifejlődött. Néhány példa: álskorpiók (Pseudoscorpiones), atkák (Takácsatkák – Tetranychidae), pókok (Araneae) , szövőcsévések (Symphyla), szövőlábúak (Embioptera), hártyásszárnyúak (Hymenoptera), csőrösrovarok (Mecoptera), bolhák (Siphonaptera) ,  recésszárnyú fátyolkák (Neuroptera), tegzesek (Trichoptera), lepkék (Lepidoptera). A selymet az alsó ajak mirigyeiből (glandula labialis) kialakult szövőmirigyek termelik.

Ezt a fonállá húzott váladékot az Arthropoda lárvák felhasználhatják a bábozódás során a gubószövéshez, röpítő- vagy rögzítőfonálként, lakójárataik kibéleléséhez, levélaknák belsejének kibéleléséhez, menedékhely vagy hordozható lakózsák készítéséhez, levelek összehajtogatásához, összesodorásához, összeszövéséhez és rögzítéséhez. A selyemszálakból készült szövedékek gyakran tartalmaznak növényrészeket, talajszemcséket, stb.

A diógöngyölő keskenymoly fejlettebb lárváinak tipikus kárképe a levél csúcsi részének a levél fonáki irányba történő begöngyölése. Ritkán előfordul, hogy a levélkúp a levél felső oldalán alakul ki. (10. kép)

Levéltölcsérek egy összetett levélen
7. kép: Levéltölcsérek egy összetett levélen. Mosonmagyaróvár, 2017.08.06.

Szélsőséges esetben a hernyók egy összetett levél minden levelét is begöngyölhetik. A sodratok elhelyezkedhetnek a levél középerére merőlegesen (1., 4. jelölés), ferdén (2. jelölés) és párhuzamosan (3. jelölés). A sodrat alakja lehet tölcséres/kúpos (1. baloldali, 4. jelölés) vagy hengeres (2. jelölés).

Az irodalom szerint a fiatal levéltölcsérekben több lárva is előfordulhat (kiinduló állapotként lásd az 1. képet több aknával). Saját vizsgálatainkban ilyen sodratokat nem találtunk. A begöngyölt levelek száma alapján nem lehet biztosan következtetni a hernyók előfordulásának gyakoriságára, mert az addig lakott tölcséreket elhagyva újabb leveleket is begöngyölhetnek.

A hernyó a tölcsér készítésekor a levél egyes pontjai között selyemfonalakat húz ki. A selyemfonalak a száradás során zsugorodnak, rövidülnek és ezek a levéllemez kismértékű hajlását okozzák. Az újabb szálak további görbülést eredményeznek, végül egy sodrat formájában rögzül a kialakult struktúra. A selyemfonalak a tölcsér belsejében (8. kép) és azon kívül is (9. kép) megtalálhatók.

Egy tölcsér belülről: hernyó, selyemszálak és ürülékszemcsék
8. kép: Egy tölcsér belülről: hernyó, selyemszálak és ürülékszemcsék. Halászi, 2017.07.06. A belső kép forrása: ©Carina Van Steenwinkel

A képen a tölcsérben táplálkozó hernyó látható oldalnézetben. A lefelé irányuló szájszerv alkalmasabb a levélfonák hámozgatására és lyuggatására, a 3 pár ízelt láb + 3 pár hasláb + 1 pár tolóláb megfelelőbb a levél felületén történő mászásra.

A hernyó testén átlátszik a bélcsatorna a sötét színű tartalommal. A fekete, szemcsés ürülék a tölcsérben elszórtan található (lásd a belső képet is.). A 8. kép alsó részén selyemfonalak és egymás melletti párhuzamosan futó selyemszálakból álló köteg látható.

A tölcsér kialakításában részt vesznek a külső húzó és rögzítő selyemfonalak is
9. kép: A tölcsér kialakításában részt vesznek a külső húzó és rögzítő selyemfonalak is. Halászi, 2017.07.06.

A begöngyöléssel kialakított élettér rejtekhelyet és táplálékot biztosít a hernyóknak. A hernyók kezdetben a levél fonákán hámozgatnak, a fejlettebbek szabálytalanul lyuggatnak, de karéjozhatnak is. Fekete ürülékszemcséik a tölcsérben elszórtan találhatók.

Felfelé göngyölés és rágásnyomok a sodratokon
10. kép: Felfelé göngyölés és rágásnyomok a sodratokon. Mosonmagyaróvár, 2017.08.06.

Ritkán előforduló „tévedés” eredménye, amikor a hernyó a sodratot a levél felszíne felé alakítja ki (felső kép). Alul és felül is látható a tölcséren belüli hámozgatás foltjainak barnulása, elhalása.

Báb kokonban a levéltölcsérben és felnyitott kokon a bábbal
11. kép, felül: Báb kokonban a levéltölcsérben, alul: felnyitott kokon a bábbal. Forrás: ©Carina Van Steenwinkel

A hernyók fejlődésüket befejezve a begöngyölt részben bábozódnak. A bábozódás előtt a hernyók kiürítik a bélcsatornájukat, majd a már előzőekben ismertetett selyemszálakból a levélhez rögzített gubót szőnek, majd bebábozódnak. A kifejlett lepkék telelnek a növényi maradványok között.

Hazai adatok szerint a hernyókat az Apanteles emarginatusScambus inanis, Itoplectis alternans fürkészdarazsak, és a Nemorilla floralis fürkészlégy parazitálja. Az L4-es hernyókat a Chrysoperla carnea STEPHENS, 1836 – közönséges fátyolka lárvái ragadozzák. A természetes ellenségek jelentősége/szerepe a faj egyedszámának csökkentésében nem tisztázott.

Külföldi irodalmakban a felsoroltakon túl további parazitoidokat és ragadozókat is említenek.

Az irodalmi források, a közösségi médiában fellelhető szignalizációs/észlelési adatok, a diótermesztők észrevételei és a saját vizsgálataink alapján, a faj Magyarországon szórványosan mindenütt előfordul, de csak lokálisan a növényvédelemben nem részesített fiatal fákon okoz kárt.

A rendszeres növényvédelemben részesített faiskolákban és az ültetvények nagyméretű idősebb fáinál a jelenlétük már nem okoz gazdasági kárt. Jelenleg a fajt a dió hazai növényvédelmi technológiai javaslataiban ezért nem is említik. Gazdasági, környezetvédelmi szempontokat is figyelembe véve a diógöngyölő keskenymoly elleni kémiai védekezést nem javasoljuk.

A felhasznált fényképek a kártevők gyűjteményes fényképezése során (5K rendszer) készültek, az egyéb források a képek alatt kerültek megnevezésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Mire számíthat, aki diófát telepít?

2018. július 20. 05:38

S. László kérdése: Kertembe diófát ültetnénk, milyen növényvédelmi problémákra számíthatok?

Miért feketedik be a dió érés előtt?

2020. szeptember 11. 11:46

Miért feketedik be a dió érés előtt, és mivel lehetne megelőzni, mikor kell védekezni ez ellen?

Mit lehet tenni a dión károsító atkák ellen?

2020. július 23. 11:42

Mit lehet tenni a dión károsító atkák ellen?

Betakarítás mellett a kártevőkről se felejtkezzünk meg

2018. szeptember 26. 07:30

Az őszi rezes- kénes lemosó permetezés elvégzésével, valamint a lehullott levelek összegyűjtésével és komposztálásával sokat tehetünk a jövő évi egészséges lombozat érdekében.