Növényvédelem
Fizetett tartalom

Amistar Era – új, univerzális kalászos gombaölő szer levél- és kalászbetegségekkel szemben

Syngenta Kft.

A mai, köztermesztésben lévő kalászos gabonafajták és hibridek magas genetikai terméspotenciállal rendelkeznek. A fajtaválaszték széleskörű, mindenki megtalálhatja a termesztési céljához, termesztési körzetéhez, technológiai intenzitásához leginkább megfelelő fajtát illetve hibridet.

A megfelelő mennyiségű és minőségű termés elérését a vegetációs időszak során számtalan külső tényező befolyásolhatja, gátolhatja, mint például az adott évjárat időjárása, gyomviszonyok, kártevők, kórokozók. Utóbbinál maradva elmondhatjuk, hogy a kalászos gabonáknak is – hasonlóan más termesztett kultúrnövényeinkhez – megvannak a maguk betegségei, amelyek a tenyészidőszak során fertőzhetnek és kisebb-nagyobb termésveszteséget okozhatnak a kórokozó fajától, a vetett fajta fogékonyságától, fertőzési nyomástól függően. Ezen kórokozók terméscsökkentő hatását úgy tudjuk leginkább minimalizálni, ha növényállományainkat rendszeresen szemlézzük és amennyiben szükséges megfelelő fungicides állományvédelemben részesítjük.

A Syngenta Kft. az idei, 2022-es évtől tovább bővíti fungicid portfólióját annak érdekében, hogy partnereinek a kalászos gabonatermesztés idén is sikeres legyen. Új, virtuális kereskedelmi ajánlatunk az Amistar Era, amely két termék kombinációjából áll. Tartalmaz Amistar 250 SC-t és Era 300 EC-t. Előbbi hatóanyaga a már ismert és régóta bizonyított azoxistrobin, utóbbié pedig a protiokonazol. Az azoxistrobin egy strobilurin csoportba tartozó hatóanyag, hatásmechanizmusát tekintve sejtlégzés-gátló, kiváló hatékonysággal rendelkezik rozsdabetegségekkel (búza: sárgarozsda, vörösrozsda; árpa: törpe rozsda), jó hatékonysággal szeptóriás levélfoltossággal szemben. A hatóanyag a kezelt növények minden részébe eljut, alap- és csúcsirányba is. Továbbá kiemelkedő zöldítő, juvenilizáló és termésnövelő hatást biztosít a kezelt növényállománynak, fokozza a várható termés mennyiségét és minőségét (1. ábra). A 2021-es év tavaszi időjárását a sokévi átlaghoz képest kevesebb csapadék és alacsonyabb hőmérséklet jellemezte, ami rá is nyomta a bélyegét a növények fejlődésére. Azonban fejlesztési kísérleteinkben, négy helyszín átlagában az Amisar Era egy kezeléssel plusz 190 kg/ha terméstöbbletet eredményezett a kezeletlen kontrollhoz képest.

1.ábra: Amistar Era hatása a terméshozamra (kezelés ideje: 2-3 nódusz, Syngenta fejlesztői kísérlet 2021., n=4, Boros Szilárd)

A protiokonazol hatóanyag a triazol csoportba tartozik, a gombák ergoszterol bioszintézisét gátolja, széles hatásspektrum jellemzi búzában és árpában egyaránt (búzában: lisztharmat, rozsda betegségek (1. kép), szeptóriás levélfoltosság, búza fahéjbarna levélfoltosság, kalászfuzáriózis, árpában: lisztharmat, törpe rozsda, hálózatos levélfoltosság, ramuláriás levélfoltosság, rinhospóriumos levélfoltosság). Mozgását tekintve csúcs- és részben alapirányban mozdul el; élettani, zöldítő hatása a triazolok között jelentős. Mindkét ismertetett hatóanyag jelentős preventív és kuratív hatással rendelkezik.

1.kép: Balra kezeletlen, vörös rozsdával fertőzött zászlóslevél, jobbra egészséges, Amistar Era-val kezelt (kezelés ideje: zászlóslevél kiterülése, fotó: Boros Szilárd, 2021)

Az Amistar Era-t búzában (őszi és tavaszi), árpában (őszi és tavaszi), tritikáléban, rozsban lehet felhasználni évente két alkalommal. Az Amistar dózisa 0,75-1,0 l/ha, az Era dózisa 0,33-0,65 l/ha. Az általánosan ajánlott dózis 0,8-1,0 l/ha Amistar 250 SC és 0,4-0,5 l/ha Era 300 EC. A virtuális kereskedelmi ajánlat 10 l Amistar-t és 5 liter Era-t tartalmaz, ez dózis függvényében 10-13,3 ha kezelésére elegendő. Az Amistar Era főbb előnyei:

  • Univerzális termékkombináció a kalászosok legfontosabb levél- és kalászbetegségeivel szemben
  • Zöldítő, termésnövelő hatása kiemelkedő, használata egyértelműen megtérülő befektetés
  • Mindkét hatóanyaga felszívódó, preventív és kuratív hatással is rendelkezik
  • Eltérő hatásmechanizmusú hatóanyagai csökkentik a kórokozók rezisztenciájának kialakulását

Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy a Syngenta Kft. Amistar Era virtuális kereskedelmi ajánlata megoldást jelent a tenyészidőszak alatt jelentkező növénykórtani problémákra, tovább jelentős mértékben hozzájárul a kitűzött termelői célok eléréséhez a megfelelő mennyiségben és minőségben, nyereséggel értékesíthető termés által.

További információkért keresse fel weboldalunkat!

Boros Szilárd

fejlesztőmérnök, gombaölő szerek

Syngenta Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Támad a monília: veszélyben a meggy

2025. április 25. 08:10

A monília komoly veszélyt jelent a virágzó meggyfákra – most kell permetezni, különben a termés nagy része odaveszhet!

Veszélyben a köszméte

2025. április 24. 08:10

Az egres termését idén is veszélyezteti az amerikai lisztharmat – a védekezés szinte csak növényvédő szerrel lehet sikeres.

Új technológia segíti a gabonák hatékony védelmét

2025. április 22. 16:10

Az Inatreq™ hatóanyag megtalálható a Corteva Queen™ gombaölő szerében, amely a kalászosokat károsító legfontosabb gombabetegségek ellen hatékony.

Jól bevált és még legális is – drónos permetezés dióültetvényben

2025. április 22. 08:10

A permeteződrónok használata ültetvényben továbbra is az egyetlen megoldás lehet a dióburok-fúrólégy ellen, teljesen legálisan.

Elérhető-e a 6 t/ha termésátlag üzemi szinten napraforgóban? – termelői szemmel

2021. december 1. 11:42

Tudjuk, hogy sokak számára megdöbbentő az általunk kitűzött cél, és csak legyintenek, hogy úgyis lehetetlen 6 t/ha termésátlagot elérni napraforgóban. Megígérni sajnos mi sem tudjuk, hogy mindenki eléri üzemi szinten, azt azonban erősen hisszük, hogy nem lehetetlen megvalósítani! Sőt!

Káposztafélék fajtaválasztásának lehetőségei a korlátozódó kémiai növényvédelem mellett - A káposztafélék magyarországi helyzete

2022. január 27. 08:43

A káposztafélék jelenleg hazánkban a nagyobb felületen termesztett zöldségfélék közé tartoznak, összes termesztőfelületük az utóbbi években 4000 ha körül mozog. Ennek közel 50%-át teszi ki a fejeskáposzta, a sorban őt követi a kelkáposzta, a karfiol, a karalábé és a vöröskáposzta, majd jelentősen kisebb felülettel az egyéb fajok, ilyen a brokkoli és a kínai kel, melyekkel kapcsolatos termesztési kedve évről évre nő.

Medallon Premium 2020. – Ne hagyjuk, hogy az évelő gyomnövények irányítsák döntéseinket!

2020. július 1. 05:37

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszanyerjük a termőföldjeink kultúrállapotát! 

Már elérhető a Syngenta új csávázószer kalkulátora

2023. március 28. 08:03

A Syngentánál fontosnak tartjuk a termelők széleskörű támogatását, ezért az egyszerűbb nyilvántartás érdekében elsőként hoztuk létre honlapunkon újonnan elérhető funkcióként a Csávázószer kalkulátort.