3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Növényvédelem

Az árvácska ágyásának növényvédelme + videó

Agrofórum Online

Most nem a házikert a növényvédelmi szemlélődés helyszíne: felkerekedtünk, és elmerültünk a budapesti forgatagba, ahol a közterületeket e téli, rideg időszakban gyakran felvirágoztató árvácskaágyást ,,szakértettük" meg. Idén pompásan díszít a növényzet, de tavaly, illetve azelőtt ez bizony nem volt így. Zsigó György növényorvos közterületi növényvédelmi javaslatait a zöldségtermesztők is megszívlelhetik.

2024-ben valóban az egész állományt ki kellett emelni, hiszen olyan súlyos fertőzési tünetek jelentek meg. Virágok nem is jelentek meg a kiültetett árvácskákon. Szerencsére az idei évben kiválóan sikerült az ültetés, annak dacára, hogy a növényzet nem kapott növényvédelmet. Növényorvos szakértőnk pedig ismét segítségünkre siet a helyzet értékelésével.

A 2024-es árvácskaültetés sajnos nem lett túl sikeres (Fotó: Zsigó György)
A 2024-es árvácskaültetés sajnos nem lett túl sikeres (Fotó: Zsigó György)

Egyre több gond az árvácska körül

Bár igen közkedvelt ez a hideg időszakot kiszolgáló dísznövény, a kertészek, kertbarátok nagy kedvence, egyre több gond üti fel a fejét. Az egyedüli színes ,,foltot” télen az enyhe, változékony időjárás hatására megtalálja a szürkepenész, mely virágot, levelet egyaránt fertőz. A kórokozó jelenlétére mindig számítani kell, hiszen az elhalt, élettelen növényi részek kiváló táptalajt jelentenek, amelyeken fenntartja magát a gomba, és innen fertőz.

A talaj sem hagyható ki az ágyások növényvédelme szempontjából, hiszen a gyökérnyaki részen is pusztulást okozó tünetek jelentek meg, mely kórokozóját sajnos nem sikerült azonosítani.

Megoldások az ágyás esetében

A palánta-előállítás tekintetében olyan módszert alkalmaztak, amely bármely növény, többek között zöldségpalánta-nevelés esetében is fontolóra vehető. A palántanevelésben felhasználható kémiai növényvédő szerek köre rohamosan szűkül… Ilyen helyzetben, amikor az ágyás talaja minőségi kérdéseket vet fel növényvédelmi szempontból, érdemes elgondolkodnunk a talajcserén is.

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási lehetőségek

2025. február 21. 16:10

Magyarországon a kalászosok, kukorica, napraforgó és repce dominálja a termőterületeket, melyek különösen kitettek a toxinfertőzésnek.

Fókuszban a napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2025. február 21. 09:40

Szántóföldi körülmények között a fehérpenészes szár- és tányérrothadás betegséget minden esetben vizsgálja a Nébih.

A vetésidő hatása a napraforgó betegségeinek megjelenésére

2025. február 20. 16:10

Bizonyos kórokozók nektrotrófok, az öregedő szöveteket támadják meg. Minél idősebb a levél, annál könnyebben jön létre rajtuk a fertőzés.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

Ehető virágok a májusi kertben

2022. május 16. 06:38

Nézzük sorra, milyen ehető növények, virágok vannak már a májusi kertben!

Jön a tavasz - ehető virágokkal színesebb a konyha

2019. február 28. 04:36

Elsőre bizarr bolondságnak tűnik, hogy a salátánkban, esetleg hidegtálak díszítéseként ibolyát vagy körömvirágszirmot használjunk. De ha belegondolunk, hogy mióta fogyasztunk kamillateát, vagy használunk körömvirág krémet, már nem tűnik annyira ördögtől valónak az ötlet.

10 tipp a legszebb őszi növényekkel teli balkonládákért

2022. szeptember 25. 15:47

Az őszi hónapokban sem kell, hogy üresen álljanak a teraszunkon árválkodó dézsák és az ablakpárkányunkban hagyott balkonládák. Az egynyári növények után is van élet, de még milyen!

Miért dőlnek el az árvácskák a balkonládában?

2023. november 7. 04:37

Tudnának abban segíteni, hogy a balkonládába ültetett árvácskáim egy része miért dől el? Úgy tudtam, ez a legigénytelenebb növény, mégis lehet, hogy kifog rajtam? Speciális balkonnövény virágföldbe ültettem, naponta locsolom, hetente tápoldatozom, mégsem olyan, mint szeretném.