Növényvédelem

Az őszi árpa ismét veszélyben

Agrofórum Online

A kalászos gabonáink közül a meglehetősen „beteg” növényként ismert őszi árpa ismét egyes kórokozók célpontjává vált.

Bár ennek a kultúrának (leszámítva a szárrozsda igen ritka fellépését) igazság szerint csak egy rozsda kórokozója van, amely ténylegesen számottevő károkat okozhatna az árpában, de ez az egy kórokozó, a törpe rozsda (Puccinia hordei) napjainkban igazán jól érzi magát az őszi árpa állományokban és ezt látványos felszaporodással, a lombozaton történő nyakló nélküli terjeszkedéssel ki is mutatja.

Mi kell a rozsdának?

Az árpa törpe rozsdája, mint szinte valamennyi, a gabonákon élősködő rozsdagomba, alapvetően melegigényes. Ez alól talán egyedül a búza sárgarozsdája (Puccinia striiformis) jelent némiképp kivételt.

A jelenlegi időjárás, amely főképp a nappali csúcshőmérsékletek tekintetében már a nyárelőt idézi, mindenképpen rendkívül kedvező a kórokozó számára. A hajnali hűvösebb időszakok, a hatalmas nappali hőingadozás szintén segíti a kórokozót a harmat képződése miatt.

A törpe rozsda intenzíven terjed az őszi árpa állományokban
A törpe rozsda intenzíven terjed az őszi árpa állományokban

A törpe rozsda, mint a gabonarozsdák általában, nem rajong a csapadékért. Különösen akkor nem, ha az napokon át tart és sokáig lehűti a levegőt. A nagy intenzitású csapadékok is ellenségei a rozsdagombáknak, hiszen az uredospórák lemosásával lassítja, vagy akár meg is akaszthatja a kórokozó szaporodását a gazdanövényen.

Jelenleg az ország legnagyobb részén az időjárás rendkívül kedvező a törpe rozsda számára. A Dél-Dunántúl kivételével, ahol számára már túl sok volt az elmúlt időszakban lehullott csapadék mennyisége, szinte mindenütt talál annyi hajnali harmatot, amely biztosítja az uredospórák csírázását, ugyanakkor a nappali hőmérsékletek pont a számára ideális tartományba esnek.

Igen sok területen ráadásul a törpe rozsda egyedül van az őszi árpák lombozatán. Az ország termőterületének kb. háromnegyedén ugyanis a csapadék mennyisége már nem elegendő ahhoz, hogy az árpa egy másik, nagy pusztító erejű kórokozója, a hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) számottevő mértékben elszaporodhasson és kiszorítsa a rozsdát a területről.

A törpe rozsda egyre gyorsabb ütemben kapaszkodik fel az árpa lombozatán
A törpe rozsda egyre gyorsabb ütemben kapaszkodik fel az árpa lombozatán

A kiszorítást itt célszerű úgy értelmezni, hogy egy erőteljes hálózatos levélfoltosság fertőzés miatt sokszor elszárad a megfertőzött levél. Ez egyúttal a törpe rozsda pusztulását is okozza, hiszen – lévén biotróf életvitelű kórokozó – csak élő növényi szöveteken képes fennmaradni és szaporodni.

Szorít az idő

A törpe rozsda idei, erőteljes felszaporodása azokon az árpa táblákon, ahol eddig még nem hajtottak végre fungicides állományvédelmet, ott rendkívül felgyorsult. Jól mutatja ezt a kórokozó uredospórás telepeinek hatalmas mennyisége a megfertőzött leveleken, de az is, hogy a fertőzés egyre feljebb levő levélszinteket ér el és néhol már megjelent a zászlós levélen is.

Ahhoz, hogy a törpe rozsda okozta kártételt (valamilyen mértékű kár már eddig is bekövetkezett!) mérsékeljük, az őszi árpa táblákat mielőbb fungicides kezelésben célszerű részesíteni.

Ugyanakkor erre a védekezésre már nincs túlságosan sok időnk. Az őszi árpa – akárcsak szinte minden más növény – az idei évben 2-3 héttel előrébb jár a fenológiai állapotát tekintve az átlagosnál. Ráadásul ez a kultúra rendkívül gyorsan érő növény.

A fogékony árpafajtákon helyenként már nagyon elszabadult a lisztharmat
A fogékony árpafajtákon helyenként már nagyon elszabadult a lisztharmat

A napjainkban néhol már a virágzás végén járó állományok esetében egy, az átlagosnál melegebb nyárelő esetén az érés olyan gyors lehet, hogy az aratásra akár már június második dekádjában sor kerülhet.

Viszont nagyon sok olyan fungicid, amely engedélyezett árpában a törpe rozsda elleni védekezésre meglehetősen hosszú (30-40 napos) élelmezésügyi várakozási idővel rendelkezik.

Nemsokára elérhetjük azt a képzeletbeli időpontot, amely után fungicidekkel az őszi árpában már nem hajthatunk végre kezelést és az ott tartózkodó kórokozók tovább apaszthatják a termést.

Érdemes most, a jelenlegi időszakban gondos szemlézésekkel felmérni az őszi árpa állományok növény egészségügyi helyzetét és ahol a törpe rozsda jelenleg könnyen észlelhető mennyiségben van jelen, ott a szükséges fungicides állományvédelmet elvégezni.

Hertelendy Péter

Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Érdemes figyelni az őszi árpákra

2020. november 9. 08:42

Az idei év során – ellentétben az elmúlt két évben tapasztaltakkal – végre igazi, csapadékban bővelkedő őszi időjárás lepte meg a kalászos gabonákat termesztő gazdákat. Ez a „meglepetés” annyira jól sikerült, hogy a sokszor szélsőséges mértékű csapadékok és a szinte folyamatos esők miatt a búza vetésterületén még jó, ha 50%-os a vetés. Ugyanakkor a korábban elvetett és már javában zöldellő őszi árpa területeken sem igazán rózsás a helyzet.

Kalászos gabonák vírusos betegségei

2021. március 9. 09:24

Sok gazdálkodó fog szembesülni a soron következő hetekben főképp az őszi árpa állományok szemlézése során olyan sárguló, senyvedő növény egyedekkel, amelyek már habitusukban is elütnek az állomány zömét alkotó – nem feltétlenül egészséges – egyedektől. Bár ebben az időszakban meglehetősen sok tényező okozhatja a gabonák, de főleg az őszi árpák sárgulását, nem árt ilyenkor a vírusos megbetegedés lehetőségét sem számításba venni.

Két hét múlva kezdődhet az őszi árpa aratása

2020. június 13. 13:58

A NAK megyei elnökeinek közlése alapján jelenleg a permetezési, növényvédelmi munkák zajlanak, illetve készülnek a gazdák az aratásra.

Hamarosan kezdődik az őszi kalászos vetési szezon

2023. augusztus 8. 10:10

Az őszi árpák esetén a korábbi termésbecslésekhez képest akár több tonnás vetőmag-átlagtermés elmaradás is tapasztalható.