Növényvédelem

Diófa: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

Agrofórum Online

Az ősz érkezése nem jelenti azt, hogy gondoskodás nélkül kell hagynunk a házikert diófáit. Sajnos az év korai levélszáradást, és lombhullást eredményezett kertünk páratlan díszein. Mi a teendő az ősz beköszöntével?

A növényvédelemtől mentes óbudai megfigyelőkertben található diófa ugyanazokat a tüneteket mutatja, mint az ország egyéb diófáinak zöme: a legnagyobb ,,sláger” a nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) kártétele volt, de az elmúlt egy-két évben mintha csökkent volna előfordulása.

Nyugati dióburok-fúrólegyek a ragacslapon (Forrás: Agrofórum archívum)

A fára függesztett sárga ragacslappal, a fúrólegyeket és cseresznyelegyet vonzó illatanyaga segítségével követhető nyomon a kártevő rajzása.

A csapadékos idő hatására megjelentek azok a gombás és bakteriális betegségek is , amelyek jelentős problémát okoztak. Korábban hullott a dió levele, több helyen látható a dió gnomóniás betegségének (Gnomonia leptostyla) levéltünete kiszürkülő közepű foltokkal. Maga a baktériumos fertőzés is mutatja jelenlétét: levélérbarnulással kezdődik és levélhullást is eredményezhet.

A dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tristriata) ellen védekezni ebben a vegetációs időszakban már nem tudunk, valószínűleg már a rügypikkelyek alatt várják a tavaszt, hogy onnan indíthassák élettevékenységüket a következő évben, és megkeressék a letelepedésükre legalkalmasabb területet.

Dió szemölcsös gubacsatka kárképen levélen (Forrás: Agrofórum archívum)

Teendőnk: 50%-os lombhullásnál érdemes egy rezes lemosópermetezést végezni, és akár megismételni tavasszal is. Súlyos gubacsatka-fertőzés esetén érdemes egy olajos lemosó permetezést végezni rügypattanáskor a kirajzó, ám szabad szemmel nem látható atkák ellen. Amikor gubacsot képeztek a kártevők, a védekezéssel elkéstünk, hiszen a gubacson nem hatolnak át az atkaölő készítmények.

A tanács Zsigó György növényorvos hozzájárulásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

2025. május 20. 15:10

A május is számos teendőt hoz a házikerti növényvédelem terén. Zsigó György növényorvossal ezeket járjuk körbe cikkünkben.

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

2025. május 20. 11:10

Nemcsak a cseresznyelégy fenyeget: a cserebogár és az aknázómoly is súlyos kárt tehet a meggy- és cseresznyefákban.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Az almamoly elleni biológiai védekezés lehetősége

2021. augusztus 16. 06:36

Az almamoly esetében néhány kulcsfontosságú növényvédő szer elvesztése, a rezisztencia megjelenése, és egyes szermaradékokkal kapcsolatos aggályok miatt szükségessé vált alternatív növényvédelmi megközelítések kidolgozása.

Mi lesz veled növényvédelem? A visszavont hatóanyagok tükrében

2020. január 9. 09:13

2019-ben 12 új növényvédő szer hatóanyag használatát engedélyezte az Európai Unió, ugyanakkor 45 forgalmazásának engedélyét visszavonta, vagy nem hosszabbította meg azt a lejártakor. Idénre is jut a lejárt engedélyű hatóanyagokból bőven, de vajon mennyi lesz, ami pótolni tudja ezeket?

A gyomrezisztencia helyzete a világban

2018. szeptember 27. 11:10

A szerzők a párizsi gyomrezisztencia konferencián jártak, az ott látottakról, hallottakról számolnak be. Az előadások a rezisztens gyomfajokról, az általuk okozott károkról, a megelőzés lehetőségeiről szóltak és bemutatták a legújabb diagnosztikai módszereket.

Levéltetvek a meggy- és cseresznyefán

2018. május 3. 08:05

G. István kérdése: Hogyan védekezzek a gyümölcsfákon, első sorban a meggyen és a cseresznyén megjelenő levéltetvek ellen?