Növényvédelem

Diófa: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

Agrofórum Online

Az ősz érkezése nem jelenti azt, hogy gondoskodás nélkül kell hagynunk a házikert diófáit. Sajnos az év korai levélszáradást, és lombhullást eredményezett kertünk páratlan díszein. Mi a teendő az ősz beköszöntével?

A növényvédelemtől mentes óbudai megfigyelőkertben található diófa ugyanazokat a tüneteket mutatja, mint az ország egyéb diófáinak zöme: a legnagyobb ,,sláger” a nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) kártétele volt, de az elmúlt egy-két évben mintha csökkent volna előfordulása.

Nyugati dióburok-fúrólegyek a ragacslapon (Forrás: Agrofórum archívum)

A fára függesztett sárga ragacslappal, a fúrólegyeket és cseresznyelegyet vonzó illatanyaga segítségével követhető nyomon a kártevő rajzása.

A csapadékos idő hatására megjelentek azok a gombás és bakteriális betegségek is , amelyek jelentős problémát okoztak. Korábban hullott a dió levele, több helyen látható a dió gnomóniás betegségének (Gnomonia leptostyla) levéltünete kiszürkülő közepű foltokkal. Maga a baktériumos fertőzés is mutatja jelenlétét: levélérbarnulással kezdődik és levélhullást is eredményezhet.

A dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tristriata) ellen védekezni ebben a vegetációs időszakban már nem tudunk, valószínűleg már a rügypikkelyek alatt várják a tavaszt, hogy onnan indíthassák élettevékenységüket a következő évben, és megkeressék a letelepedésükre legalkalmasabb területet.

Dió szemölcsös gubacsatka kárképen levélen (Forrás: Agrofórum archívum)

Teendőnk: 50%-os lombhullásnál érdemes egy rezes lemosópermetezést végezni, és akár megismételni tavasszal is. Súlyos gubacsatka-fertőzés esetén érdemes egy olajos lemosó permetezést végezni rügypattanáskor a kirajzó, ám szabad szemmel nem látható atkák ellen. Amikor gubacsot képeztek a kártevők, a védekezéssel elkéstünk, hiszen a gubacson nem hatolnak át az atkaölő készítmények.

A tanács Zsigó György növényorvos hozzájárulásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.

Quantis – Biostimuláció Syngenta minőségben

2023. március 13. 07:15

A növényápolás, illetve növényvédelem egyik legjobban terjedő eszköze a növények ellenállóképességének fokozása.

Mi lesz veled növényvédelem? A visszavont hatóanyagok tükrében

2020. január 9. 09:13

2019-ben 12 új növényvédő szer hatóanyag használatát engedélyezte az Európai Unió, ugyanakkor 45 forgalmazásának engedélyét visszavonta, vagy nem hosszabbította meg azt a lejártakor. Idénre is jut a lejárt engedélyű hatóanyagokból bőven, de vajon mennyi lesz, ami pótolni tudja ezeket?

Szeptóriás levélfoltosság, egy régi „új betegség”

2018. november 22. 12:37

Az őszi búza termesztéstechnológiájában a gombabetegségek sokszor előre nem látható veszélyt jelentenek. Az időjárási viszonyaink változása a hazai őszi búza termesztőket is újabb és újabb kihívások elé állítja.