Növényvédelem

Diófa: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

Agrofórum Online

Az ősz érkezése nem jelenti azt, hogy gondoskodás nélkül kell hagynunk a házikert diófáit. Sajnos az év korai levélszáradást, és lombhullást eredményezett kertünk páratlan díszein. Mi a teendő az ősz beköszöntével?

A növényvédelemtől mentes óbudai megfigyelőkertben található diófa ugyanazokat a tüneteket mutatja, mint az ország egyéb diófáinak zöme: a legnagyobb ,,sláger” a nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa) kártétele volt, de az elmúlt egy-két évben mintha csökkent volna előfordulása.

Nyugati dióburok-fúrólegyek a ragacslapon (Forrás: Agrofórum archívum)

A fára függesztett sárga ragacslappal, a fúrólegyeket és cseresznyelegyet vonzó illatanyaga segítségével követhető nyomon a kártevő rajzása.

A csapadékos idő hatására megjelentek azok a gombás és bakteriális betegségek is , amelyek jelentős problémát okoztak. Korábban hullott a dió levele, több helyen látható a dió gnomóniás betegségének (Gnomonia leptostyla) levéltünete kiszürkülő közepű foltokkal. Maga a baktériumos fertőzés is mutatja jelenlétét: levélérbarnulással kezdődik és levélhullást is eredményezhet.

A dió szemölcsös gubacsatka (Aceria tristriata) ellen védekezni ebben a vegetációs időszakban már nem tudunk, valószínűleg már a rügypikkelyek alatt várják a tavaszt, hogy onnan indíthassák élettevékenységüket a következő évben, és megkeressék a letelepedésükre legalkalmasabb területet.

Dió szemölcsös gubacsatka kárképen levélen (Forrás: Agrofórum archívum)

Teendőnk: 50%-os lombhullásnál érdemes egy rezes lemosópermetezést végezni, és akár megismételni tavasszal is. Súlyos gubacsatka-fertőzés esetén érdemes egy olajos lemosó permetezést végezni rügypattanáskor a kirajzó, ám szabad szemmel nem látható atkák ellen. Amikor gubacsot képeztek a kártevők, a védekezéssel elkéstünk, hiszen a gubacson nem hatolnak át az atkaölő készítmények.

A tanács Zsigó György növényorvos hozzájárulásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Ne becsüljük alá: újra támad a kukoricamoly!

2025. június 27. 13:10

Bár régóta jelen van, a kukoricamoly ma is komoly veszélyt jelent a hazai kukoricatermesztésre – pontos előrejelzéssel védekezhetünk ellene.

Hogy festeni se lehessen szebbet! Hatékony megoldás a napraforgó tányérvédelmére: Picasso® Active

2025. június 26. 16:10

A napraforgó sikeres növényvédelméhez elengedhetetlen a megelőző tányérvédelem, a teljes fedés és az élettani támogatás.

Permetezőgépek üzemeltetése

2022. április 14. 14:51

A megfelelő növényvédelem elvégzéséhez sok mindent kell elvégezni. Hogyan is kezdjünk hozzá?

Zöldségtermesztésben néha alábecsült, máskor túlértékelt növényi tápelemek I.

2022. május 3. 05:36

Mit kell tudni a kémiai elemek növényélettani hatásáról, növénytáplálásban betöltött szerepükről?

Változó a kórokozó-paletta

2021. október 1. 05:36

Az eredmények azt mutatják, hogy a mérsékelt övi régiók éghajlatfüggő hozamnövekedését mérsékelni fogja a növekedő kár- és kórokozónyomás.

Mi lesz veled növényvédelem? A visszavont hatóanyagok tükrében

2020. január 9. 09:13

2019-ben 12 új növényvédő szer hatóanyag használatát engedélyezte az Európai Unió, ugyanakkor 45 forgalmazásának engedélyét visszavonta, vagy nem hosszabbította meg azt a lejártakor. Idénre is jut a lejárt engedélyű hatóanyagokból bőven, de vajon mennyi lesz, ami pótolni tudja ezeket?