Növényvédelem

Érdemes figyelni a csócsárlóra

Agrofórum Online

A tavasz első hónapjában beköszöntött meleg időjárás hatására megugrott az őszi vetésű kalászosok növekedése.

Ugyanakkor egyes területeken a növények nem igazán növekednek, sőt foltokban a növény állomány mintha „eltűnne” a tábláról. Ilyenkor mindenképpen érdemes megvizsgálni a növényzet károsodásának okát.

Bár tavasz folyamán a búza és árpa állományokat már sok minden károsíthatja, de sajna egyre gyakoribb, hogy a gabonafutrinka (Zabrus tenebrioides) lárváinak kártételével kerülünk szembe.

Vegetáriánus kártevő ragadozó szájszervvel

A gabonafutrinka egy évente egy nemzedéket kinevelő futóbogár faj, amely lárva alakban telel az általa ősszel már károsítani kezdett gabonaföldek talajában.

Mint minden futóbogár, ez a faj is rendes ragadozó szájszervvel, a rovarok kitinpáncéljának feltörésére alkalmas hegyes rágókkal rendelkezik. Ezekkel szúrni, lyukasztani tud, de vágni nem.

A szájszerve nem igazán teszi alkalmassá arra, hogy növényevő életmódot folytasson. Nagyjából annyira alkalmasak a rágói egy „hagyományos” növényi szövet aprító tevékenységre, mint a vasvilla a dió fellapátolására.

Ugyanakkor láthatóan a kártevőt ez a hiányosság nem igazán gátolja a fennmaradásban. Mivel nem is hagyományos módon, a levélszövet feldarabolása, a rostok átvágása útján „tölti meg a bendőjét”, hanem annyiszor „veszi kezelésbe” hegyes rágóival a levelet, hogy a rostok között elhelyezkedő, táplálékban leggazdagabb parenchima sejtek egy pépes masszává állnak össze, amelyet már kényelmesen el tud fogyasztani.

Mivel a rostokkal nem tud mit kezdeni ezzel a szájszervvel, így azok ott maradnak a károsítás helyén, összegubancolódnak és jól mutatják a kártevő jelenlétét.

A babonafutrinka imágói a gabonákon a búza tejes érésének időszakában jelennek meg és több hétig is rágcsálják a kalászokat. A nyár folyamán a kalászosok tarlóin rakják le általában a petéiket, de száraz nyarakon gyakori, hogy bármely más növénykultúra talajába is petét rakhatnak, ha ott a talaj kicsivel is nedvesebb, puhább, mint a gabonatarlók páncél keménységűre összeszáradt talaja.

A lárvák az ősz folyamán kelnek ki és egészen a télig táplálkoznak. A tavasz folyamán már nagyobb lárvákat lehet találni a gabonaföldeken, így a kártétel is nagyobb.

Fejlett, nagy étvágyú csócsárló
Fejlett, nagy étvágyú csócsárló

Főleg akkor, ha az őszi kártétel miatt kiritkult állományt felszámoljuk és helyette valamilyen tavaszi kalászost vetünk a fertőzött földbe. A nagy kártevő – kis növény párosítás mindig súlyos károkkal jár.

Mi a teendő?

A gabonafutrinka életmódjából adódóan rendkívül szereti a monokultúrát, pontosabban a kalászosok vetésváltás nélküli termesztését. Éppen ezért az ilyen agrotechnika kerülése már önmagában is hatékony.

Ugyanakkor többször is előfordul, hogy száraz nyarakon a gabonaföldek mentén levő, árnyékosabb, nedvesebb, puhább talajú kultúrákba átcsábulnak az imágók petét rakni. Ha oda ősszel kalászos kerül, akkor ez a frontvonalban fellépő kártétel a tábla szegélyén akár igen erős is lehet.

Foltszerű csócsárló kártétel az előző évi búzaföld szélénél
Foltszerű csócsárló kártétel az előző évi búzaföld szélénél

A gabonafutrinka lárváinak észlelésekor jobb minél hamarabb inszekticides védelemmel megsegíteni a veszélyben levő kalászosokat. Viszont nem is olyan egyszerű a csócsárló, azaz a gabonafutrinka lárva elpusztítása.

Ezek a lárvák a gabonaföldek talajában függőleges járatokban élnek és kizárólag éjjel, fényszegény viszonyok között jönnek elő táplálkozni. Nappal semmi esély sincs arra, hogy találkozzunk velük.

Csócsárló járata a búzanövény közelében
Csócsárló járata a búzanövény közelében

Bár egy inszekticides kezelés a kezelt növény elfogyasztása révén is elintézheti a csócsárlót, de gyakran előfordul, hogy valamilyen időjárási tényező (hideg, csapadék) kedvezőtlen hatására a lárva napokig nem jön elő táplálkozni. Mire előjön, addigra a szerünk már félig lebomlott.

Viszont kedvező, szélcsendes és meleg időben nagyon hatásos ezek ellen a kártevők ellen az esti, éjszakai permetezés. Ha le tudjuk permetezni közvetlenül a kártevő testét, akkor nyert ügyünk van. Érdemes tehát a csócsárló kártételének észlelése esetén minél előbb egy esti kezeléssel elintézni a károsítókat.

Szerencsére ez a jószág meglehetősen fogékony a különféle inszekticidekre, rezisztenciáról a csócsárló esetében nem beszélhetünk.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Csócsárolókártétel az őszi kalászosokban

2022. október 13. 14:35

Érdemes a védekezésre olyan készítményt választani, amelynek hatása több napig is fennáll, mint például a mikrokapszulázott piretroid termékeké.

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5. 06:37

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a folyamatos nedvességborítás kedvez a levélfoltosság terjedésének

2022. november 1. 07:08

A regulátoros és egyúttal fungicides kezelést nem kapott repcevetéseken a hosszan tartó nedvességborítás elősegítette a fómás levélfoltosság tüneteinek a terjedését.

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

2018. október 24. 08:45

A mezei pocok felszaporodása mellett igen jelentős a kabócák, a levéltetvek és a gabonafutrinka fertőzöttség az őszi vetésekben. Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre.