24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növényvédelem

Ez is üszög, az is – mikor kell félni tőle?

Agrofórum Online

A különféle üszöggombák kártétele a szántóföldi kultúrákban minden esetben eléggé váratlan fejleményként éri a termelőket. Általában már akkor találkozunk ezekkel a kórokozókkal, illetve az általuk okozott tünetekkel, amikor már a kórokozók elleni védekezésre semmilyen esélyünk sincs.

Nem árt megismerkedni ezzel a kórokozó-társasággal, hogy a későbbiekben elkerülhessük részben a kártételüket, részben pedig a hiábavaló védekezés miatt felmerülő felesleges költségeket.

Célpontban a szaporítószervek

A különféle üszöggombák (Ustilaginales) legtöbbjének szaporodási ciklusa döntően a gazdanövények szaporodási ciklusával kapcsolódik egybe. Erre a legjobb példa a kalászos gabonák porüszögjeinek életmódja. Az árpa fekete porüszögje (Ustilago nuda hordei), vagy a nála sokkalta ritkább búza repülő üszög (Ustilago nuda tritici) kártételével csak a virágzás időszakában találkozhatunk.

Ezek a kórokozók a virágot, pontosabban a bibét fertőzik. Ugyanakkor a fertőzöttség ténye nem felismerhető, így a csávázatlan (biogazdálkodásban ez kötelező!), vagy a hanyagul csávázott gabonák állományaiban ezek a kórokozók virágzás idején megjelenhetnek. Addig az ideig a kórokozók mindenféle tünet nélkül együtt élnek a növénnyel, de tüneteket, problémát csak a virágzás idején okoznak.

A kőüszögök rejtett jelenléte

A kalászos gabonák kőüszögjei és fedett üszögjei (Tilletia spp.) ettől csak annyiban térnek el, hogy nem a virágot, hanem a fertőzött szemekből kialakuló üszögpuffancsokból kiszabadult üszögspórákkal fertőzött mag, vagy a fertőzött talaj útján a csírázó növényeket fertőzik. Az eredmény kb. ugyanaz: a szemek helyén üszögspórákkal teli puffancsok képződnek.

A kórokozó itt is láthatatlanul van jelen a növényben, legfeljebb a visszafogott magassági növekedés adhat okot némi gyanúra. Ez igazság szerint mindegyik kórokozó kőüszögfajra jellemző ugyan, de legnagyobb mértékben a búza törpe kőüszögje (Tilletia contraversa) esetében észlelhető.

Kukorica: két üszög is támadhat egyszerre

A kukorica esetében két kórokozó is borsot törhet a gazdálkodók orra alá. A sokkalta gyakoribb golyvás üszög (Ustilago maydis) viszont megtöri ezen gombáknak a generatív szervek iránti orientációját, mivel ez a kórokozó bármely szervet megtámadhat a kukoricán. Ehhez viszont nem árt, ha a növény le van gyengülve (bár a kórokozó biotróf életvitelű!), és vannak rajta olyan sebek, ahol a kórokozó spórái bejuthatnak. Gyengültségre és pl. hőtágulás miatt kialakult mikrosérülésekre napjainkban a kukoricának sajnos bőségesen van esélye!

Ritkább, de nem kevésbé veszélyes: a rostos üszög

A golyvás üszöggel ellentétben a jóval ritkább rostos üszög (Spacelothaesa reiliana) viszont a kukoricán csak a generatív szerveket, általában a csöveket támadja meg. Ugyanakkor nem monofág, mivel a kukorica mellett a cirokfajokat is tápnövénynek tekinti – még a hírhedt és nehezen irtható fenyércirkot (Sorghum halepense) is. Ugyanakkor ez a biotróf kórokozó is díjazza, ha a növény generatív szervein sérülések vannak. Az már csak hab a tortán, hogy a kukoricának ez a két kórokozója akár egymás mellett, együtt is felléphet.

Rostosüszög a gyomnövény fenyércirok bugáján

Ne pazaroljuk a fungicideket!

A kukorica üszögös betegségei ellen sajnos semmiféle, a lombozaton, azaz a fertőzött felületen ható, oda kijuttatott fungicid sem képes ezeket a kórokozókat akár csak a legkisebb mértékben is korlátozni. Éppen ezért teljességgel felesleges ilyen esetekben fungicides állománykezelést végezni. A kukoricának éppen elég problémája van a mostani hőség és vízhiány időszakában. Nem kellene még tetézni egy fungicides kezeléssel, amely amúgy nem lenne fitotoxikus, de a jelenlegi helyzetben még plusz terhet jelent az alapvetően stresszelt növény számára. A felesleges környezeti terhelésről és a hiábavaló védekezés gazdaságossági hatásáról már ne is beszéljünk!

A valódi megoldás: rezisztens fajta és agrotechnika

A kukorica üszöggombák által előidézett betegségei ellen a legjobb, leghatékonyabb és a legolcsóbb védekezési módszer a rezisztens fajták, hibridek termesztése. Napjainkban már a fajtaleírásokban erre pontos információkat kaphatunk szinte valamennyi jelentősebb fajtajogosulttól. Ugyanakkor a termelőknek is vannak feladatai.

A golyvás üszög pl. kimondottan szereti a homokverés után sérülésekkel borított állományokat megfertőzni. Helyes gazdálkodással, a talaj hatékony védelmével, olcsó agrotechnikai módszerekkel a homokverések kialakulása az esetek többségében kellően mérsékelhető. Ha üszögöt látunk a kukoricán – legyen az bármelyik kórokozó által okozott tünet – ne a gazdaboltba rohanjunk fungicidért, hanem gondolkodjunk el a fajtaválasztáson, és próbáljunk meg minél többet tenni a talajaink szél általi pusztulása ellen!

A kép a szerző felvétele.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

A golyvás üszög hatásai és az ellene való védekezés

2016. december 26. 08:55

A kukorica golyvás üszög megbetegedését okozó Ustilago maydis (DC.) Corda az egész világon elterjedt, ahol kukoricát termesztenek.