32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Növényvédelem

Foltok a repce levelén

Agrofórum Online

A tél végén, a tavasz és a vegetációs időszak kezdetén az őszi káposztarepce földek szemlézése során észrevehetjük, hogy ennek a kultúrának a jelenlegi időszakban több problémája is van.

Nem elég a különböző mezei rágcsálók, így a mezei pocok tömeges jelenléte, valamint a repce-szárormányos és a nagy repceormányos korai betelepedése az állományokba, hanem némi kórtani problémák is jelen vannak a legtöbb állományban.

A repce fómás betegsége

Az őszi káposztarepcének hazánkban alapvetően három fontosabb, fertőző eredetű betegsége ismeretes. A fehérpenészes szártő- és szárkorhadás (Sclerotinia sclerotiorum) és az alternáriás levél- és szárfoltosság, valamint becőpusztulás (Alternari brassicae, Alternaria brassicicola) mellett a repce fómás levélfoltossága és szárrákja is veszélyezteti ezt a kultúrát.

A betegség kórokozója a Phoma lingam nevű, hiányos fejlődésmenetű piknídiumos gomba, melynek ivartalan alakja, a Leptosphaeria maculans hazánkban meglehetősen ritka, és jelenléte a kórokozó szaporodási folyamatában egyáltalán nem szükséges a kórokozó fennmaradásához és terjedéséhez.

Phoma lingam a repce szártövén
Phoma lingam a repce szártövén

A repce fómás betegségét okozó gomba leggyakrabban a repce idősebb levelein jelenik meg nagyobb, akár fél-egy ujjpercnyi méretű foltokat képezve. A foltoknak gyakran van lilás, barnás szegélyük, bennük a már elhalt levéllemez szürkés színű.

A már elpusztult levélfelületen a foltok belsejében a kórokozó rengeteg ivartalan termőtestet, piknídiumot képez, amelyben milliószámra képződnek az apró, egysejtű, belül igen apró olajcseppet tartalmazó spórák.

A kórokozónak ez a tünete messze a leggyakoribb, ugyanakkor önmagában ez még nem jelent túlságosan nagy veszélyt. Azonban nagyobb fertőzési nyomás, fogékony fajta, illetve hibrid, valamint kellően csapadékos időjárás esetén a fertőzés átterjedhet a már szárba indult repce szártövére, amely megvastagodik, torzul. Ennek következtében a száron az egészségesnél jóval kevesebb virág és becő képződik.

Ritkán a konídiumok megfertőzhetik a becőket is, amelyek ekkor feketésbarnára színeződnek és elhalnak. Ez a tünetegyüttes általában az alternáriás becőfertőzésre jellemző, de az elhalt részeken a konídiumok megjelenése mutathatja, hogy ott a fómás betegség is megjelent. Szerencsére a repce fómás betegsége jelenleg az áttelelt növények idősebb levelein észlelhető csak.

Védekezési lehetőségek

A repce fómás betegsége ellen a legegyszerűbb védekezési mód a genetikai védelem kiaknázása, azaz a kórokozóval szemben rezisztens hibridek termesztése. Ezt a tulajdonságot a vetőmagtermesztők és -forgalmazók a fajtaleírásban közlik a termesztőkkel. Igaz ugyan, hogy a rezisztens hibrideken is kialakulhatnak fómás eredetű foltok a leveleken, de szártő- és becőfertőzés nem következik be és a levélfoltok mennyisége sem jelentős.

Repce fómás levélfoltosságának tünete
Repce fómás levélfoltosságának tünete

A repceállományok őszi és tavaszi regulátoros kezelése mint technológiai elem szerencsénkre nem igazán engedi a kórokozó elhatalmasodását.

A regulátorként használt készítmények mind tartalmaznak valamilyen triazol csoportba tartozó hatóanyagot, amelyek hatásos fungicidek is egyben. Alkalmazásukkal nem csak a repce oldalhajtásainak száma növelhető, hanem egyúttal a repce kórokozói is kordában tarthatóak.

A triazol hatóanyagú készítmények használatának a repcében csak az a korlátozó tényezője, hogy túl fiatal állomány kezelése esetén annak fejlődését olyan durván visszafogja, hogy az már a repce termését is erősen befolyásolja.

Éppen ezért 4-5 levelesnél fiatalabb állományok kezelése nem célszerű ilyen készítményekkel. Ilyenkor, tavasszal ugyan alig találni ennyire fejletlen repcét, de ősszel előfordulhat egy fogékony hibrid esetében, hogy a fómás fertőzés intenzitása miatt a növények gyakorlatilag sohasem érik el ezt a fejlettségi szintet.

Ekkor – mivel azol hatóanyagú készítményeket nem használhatunk – bármilyen más, az őszi káposztarepcében felhasználható, triazolokat nem tartalmazó fungiciddel kell a repcét megvédeni.

A jelenlegi időszakban a repce idősebb levelein található foltoktól nem kell megijedni. Lehet, hogy a számuk a későbbiekben egy ideig még növekedni fog, de az első regulátoros kezelés után újabb foltok kialakulására már nem kell számítani.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

A repce őszi növényvédelmi problémái

2024. október 8. 05:40

A szélsőségesen meleg és száraz nyár után hideg, néhol fagyos, ugyanakkor a korábbiaknál jóval csapadékosabb időjárás uralja jelenleg hazánk területét. Ennek az őszi vetésű kultúrák, így az őszi káposztarepce fejlődésére és növényvédelmére is hatása van.

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.

Támadnak a gombabetegségek, rajzanak a kártevő rovarok

2018. április 25. 08:24

Az Alföldön és a Dunántúlon egyaránt egyre gyakoribb őszi árpában és búzában a sárgarozsda. Védekezni kell a repcében és a gyümölcsösökben is!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a folyamatos nedvességborítás kedvez a levélfoltosság terjedésének

2022. november 1. 07:08

A regulátoros és egyúttal fungicides kezelést nem kapott repcevetéseken a hosszan tartó nedvességborítás elősegítette a fómás levélfoltosság tüneteinek a terjedését.