Növényvédelem
Fizetett tartalom

Hogyan használjunk sikeresen Atonikot?

A nem hagyományos repcetermesztés során gyakran felmerülő kérdés: mikor és hogyan juttassunk ki biostimulátorokat?

A rendelkezésre álló szakmai anyagok részletes információkat tartalmaznak a termékek hatásmódjáról és -mechanizmusáról, de a sikeres használatukhoz elengedhetetlen a gyakorlati tapasztalatok ismerete. Az közismert, hogy az Arysta Kft. által forgalmazott Atonik kiválóan használható a növényeket ért stressz (hideg, károsítók, homok- és szélverés stb.) hatásának megszüntetésére vagy csökkentésére. Leírásunkban használatához szeretnénk segítséget nyújtani.

  1. Az Atonik hatásmódja a lombtrágyáknál sokkal összetettebb, hatását az anyagcsere-folyamatok élénkítésével segíti, ezért ajánlott virágzási időben bór-tartalmú (pl. Borotek) vagy komplex műtrágyákkal (pl. Adob Extra napraforgó-repce) kiegészíteni.
  2. Felhasználásának optimális hőmérséklet-intervalluma 10-25 0C. A készítmény felszívódását a túl hideg vagy aszályos körülmények korlátozzák, mivel a növény élettani folyamatai lelassulnak.
  3. A készítmény vizes bázisú (SL) formuláció, amennyiben a kombinációs partner nem tartalmaz felszívódást segítő adjuvánst, szükséges pl. a Silwet Star nedvesítő szerrel kombinálni. Különösen akkor fontos ez, ha kis levélfelületet vagy viaszos, illetve szőrös levélzetet kezelünk Atonikkal (repce, napraforgó).
  4. Tapasztalataink szerint majdnem minden növényvédő (rovar-, gomba- és gyomirtó) szerrel keverhető, mivel nem befolyásolják hatékonyságot, de felhasználás előtt célszerű keverési próbát végezni.
  5. Posztemergens gyomirtó szerek fitotoxikus hatásának mérséklésére (napraforgó – imazamox, szója – imazamox és tifenszulfuron-metil, cukorrépa gyomirtók, borsó – MCPB) ajánlott, tankkeverék kombinációban kijuttatni, az adott kultúrában engedélyezett legmagasabb dózisban, de legkésőbb a kezelés (tünetek megjelenése) után 2-3 nap elteltével.
  6. Külföldi kísérleti eredmények alapján a graminicidekkel történő együttes kijuttatás nem javasolt, mert hatékonyság-csökkenést tapasztaltak (például: kizalofop esetén Agropyron repens ellen). Ilyen esetekben az Atonik permetezése 2-3 nappal a graminicid kezelés után történjen.
  7. Fungicidekkel együttesen kijuttatva az Atonik növeli a növények belső ellenállóképességét (a sejtfalvastagodás a mechanikai védelmet, a nitrofenol a kémiai védelmet fokozza) és gyorsabbá válik a növényi immunválasz (fitoalexinek képzése, szalicilsavas rendszer működése).
  8. Kora tavasszal kijuttatható az Atonik folyékony műtrágya oldatokkal is! Ebben az esetben, bár durva cseppes kijuttatási mód ez, a készítmény hatóanyagait képes gyökéren keresztül is hasznosítani a kultúrnövény (például repce és kalászos kultúrák esetében).
  9. Az Atonik biológiai hatása kezelés után kb. két hétig fennmarad, ezért 10-14 napnál gyakrabban, csak extrém helyzetekben javasolt kezelni (pl. fagy esetén).

Atonik felhasználása repcében:

A biostimulátorok ésszerű alkalmazásával kedvezőbb kultúrállapotba hozhatók a növények. Célunk, hogy a genetikailag meghatározott potenciáljuk minél jobban érvényesülhessen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A raktárak túlélőművésze

2025. január 16. 14:40

Az amerikai kis lisztbogárnak évente több nemzedéke is fejlődhet és maguk a bogarak is hosszú életűek, akár egy évig is élhetnek.

Amit a gabona-lisztharmatról tudni érdemes

2025. január 16. 07:10

A lisztharmatgombák képesek akár 30-40%-os mértékben csökkenteni a termés mennyiségét, nagymértékű kártételnél a minőség is romlik.

Barát vagy ellenség? A vadrózsa kettős arca a növénytermesztésben

2025. január 14. 16:10

Komoly károkat tud okozni kertészeti és szántóföldi körülmények között egyaránt, akár 15-20%-os termésveszteséget is képes eredményezni.

Kalászosok rozsdabetegségei: már ott vannak a leveleken

2025. január 13. 08:10

A rozsdabetegségek pusztítása sokszor eléggé látványos, és képesek lehetnek a termés döntő hányadának, de akár 100%-ának megsemmisítésére is.

Az esőzések lassítják a vetési munkálatokat

2023. május 6. 07:12

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.

Kisebb napraforgó-, de nagyobb repcetermés lehet az EU-ban

2022. szeptember 8. 07:37

A napraforgómag és a szójabab esetében az elmúlt hetek rendkívül meleg, száraz időjárása csökkentette a terméspotenciált a legtöbb jelentős európai termelő országban.

Az erősödő dollár miatt csökkent a búza ára

2020. június 6. 08:47

Párizsban a hét előző napjaihoz hasonlóan továbbra is vegyesen alakult a piaci hangulat, bár összességében inkább az eladók kerültek fölénybe.

Most veszélyes a repcefénybogár

2022. április 16. 06:36

A repcefénybogarak szinte kizárólagos tápláléka a repce pollenje. Rejtett bimbós és fiatal zöld bimbós állapotban, amikor a fejlődő bimbókban még sem portokok, sem pollen nem található, ezek a bogarak nem károsítanak.