Növényvédelem

Időszerű növényvédelmi teendők a közterületeken

Agrofórum Online

Díszribiszke fakulása, fagyaltripsz kártétele, és a puszpángmoly jelenléte okoznak kihívást a közterületeken a növényvédelemben.

Milyen feladata lehet még a növényvédősnek?

Lassan készülni lehet a lemosó permetezésre és a kiültetett árvácskák folyamatos, tavaszig tartó ellenőrzésére.

A „bukszusmolyt” azért még ne írjuk le!

A magyar növényvédelmi gyakorlatnak még mindig szokatlan ennek a kártevőnek a fejlődésmente. Érdemes megnézni az országos csapdahálózat idei fogási adatait (www.zsigogyorgy.hu/növényvédelem). A táblázat adatai jól szemléltetik, hogy őszre erősödik fel a moly rajzása. Székesfehérváron az eszközök áprilisi kihelyezését követő 17 hétben 16 db egyed, míg az október 1-ig terjedő következő 8 hét alatt 53 db lepke repült a varsás csapdába.

A magyar növényvédelmi gyakorlatnak még mindig szokatlan a puszpéngmoly fejlődésmente 
(Fotó: Zsigó György)
A magyar növényvédelmi gyakorlatnak még mindig szokatlan a puszpéngmoly fejlődésmente
(Fotó: Zsigó György)

Ezek a molyok még párzottak, tojást raktak és a kikelő hernyók még október végéig is károsíthatnak. A bokrok belsejében kezdik a rágást, ott találják meg Önök is a kezdetben kb. 1 cm-es kis hernyókat. Ide kell bejuttatni a rovarölős permetlevet is. A fényképen látható kisméretű lárvák ellen még a Bacillus thuringiensis hatóanyagú Foray 76 B és Lepinox Plus is hatásos lehet, míg később a Mospilan 20 SG-vel kombinált Decis Megával védekezhetnek. A viaszos levelek miatt tapadásfokozót is adagoljanak a permetléhez.

A táblázat adatai jól mutatják azt is, hogy mennyire eltérő lehet az egyes helyszínek fertőzöttsége, pl. a siklósi kertben egész évben üresen maradtak a csapdák. Sajnos ezt az eredményt nem lehet általánosítani, nem lazíthatnak a siklósi kertészek! A szomszédos parkokban, temetőkben még most is rághatnak a hernyók.

Díszribiszke ágyás egységes fakulása

Díszribiszke ágyás egységes fakulása okozott problémát egyes helyeken, mely a takácsatka jelenlétére utalt. Ugyanakkor a levedlett lárvabőrök hiánya nem erre utalt. Más kártevő sem észlelhető. Viszont a labor mikroszkópja alatt, a feketén csillanó apró ürülékcseppek alapján tripszek jelenléte vált gyanússá. Mint később kiderült az idén már többször permetezték rovarölő szerrel a bokrokat. Úgy látszik, hogy sikeres volt a védekezés, ezért a gyorsan mozgó, 0,5-1 mm-es tripsz imágókat és lárvákat már nem láthattuk.

Díszribiszke ágyás egységes fakulása okozott problémát egyes helyeken
Díszribiszke ágyás egységes fakulása okozott problémát egyes helyeken (Fotó: Zsigó György)

A fagyaltripsz nehéz ellenfél

Úgy tűnik, hogy az aszályos időjárás nem zavarta a fagyaltripszet sem a fejlődésében, mert ugyanabban a parkban 09.20-án fagyalsövényen az egészséges levélkék mellett a fagyaltripsz súlyos kárképére is rábukkanhat a szemlélődő: pattanva repedő torz levelek és rajtuk ezüstfehér szívásfoltok jelzik a kártevő jelenlétét. Permetezni már nem érdemes, hiszen az egyedek többsége vélhetően telelőre vonult.

A fagyaltripsz nehéz ellenfél
A fagyaltripsz nehéz ellenfél (Fotó: Zsigó György)

A fagyaltripsz nehéz ellenfél. A nyár folyamán több nemzedékével is számolnunk kell és egyes tripszfajok lárvái a talajba húzódnak és ott fejlődnek tovább. Itt nem éri el őket a permetezés. A szemlézett parkban, jövőre már tavasztól figyelni kell a növényeket és a károsítás megjelenése után el kell kezdeni a védekezést. A tapadásfokozóval kiegészített Mospilan 20 SG és Decis Mega kombináció ebben az esetben is be fog válni.

A cikk Zsigó György növényorvos közreműködésével készült. Köszönjük neki!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Hogyan legyünk úrrá a puszpángmoly kártételén?

2024. augusztus 11. 14:10

A puszpángmoly tevékenysége miatt nagyon sok kertből eltűntek a buxusbokrok. Pedig a fertőzés házi körülmények között is leküzdhető.

A kártevők a dísznövényeinket sem kímélik

2018. május 4. 05:30

Dísznövényeink közül a buxuson ismét tarol a selyemfényű puszpángmoly hernyója.

Nagyon sok a moníliás fertőzés

2018. szeptember 13. 07:00

Szeptember első dekádját a csendes, nyugodt nyárvégi időjárás jellemezte. A nappali hőmérséklet általában 25-30 0C között mozgott, éjszakánként viszont már nem volt több 10-15 0C- nál. A levegő magas páratartalma miatt éjszakánként erős harmatképződést lehetett tapasztalni. A kedvező időjárás nem akadályozta a mezőgazdasági munkákat. Jó ütemben halad a szőlő szürete és a téli alma betakarítása.

Spanyol csupaszcsiga, fakitermelő gép, mák és sztívia - Ezek érdekelték a magyar gazdákat 2018-ban

2018. december 30. 06:43

Gazdálkodó olvasóink előszeretettel tudtak meg többet a torma, a mák, a bodza vagy a sztíva termesztéséről, a selyemfényű puszpángmoly vagy egyszikű gyomok elleni védekezésről.