Növényvédelem
Fizetett tartalom

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

Syngenta Kft.

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Mivel a levéltetvek és kabócák a füves területeken, még zöld kukoricán, cirkon jelen vannak, a kelő gabona vonzó tápnövény számukra, betelepülhetnek és hozzák magukkal a vírusokat. Mit lehet tenni, hogy megszakítsuk ezt a folyamatot?

  • Korai vetés kerülése. Ez pont szembe megy a hibridkalászosok termesztéstechnológiai javaslatával. A korán vetett gabona vonzza a levéltetveket, kabócákat. Törekedjünk az optimális időben történő vetésre, korán vetett hibridállománynál a megfelelő védelemre a vírusvektorok ellen. Ha még zöld kukorica vagy zöld gyepes terület mellett lesz a gabonatábla fokozottan figyeljük a levéltetvekre.
  • Ellenálló fajták, hibridek. Az első BYDV ellenálló őszi árpa fajták idén jelentek meg Nyugat-Európában. Ha majd nálunk is elérhetőek lesznek a rezisztens genotípusok, érdemes ezekből választani. Megjegyzendő, hogy ezen őszi árpák csak a BYDW vírus ellen védettek, WDV vírusra nem ellenállók!
  • Növényvédő szeres védekezés. A neonikotinoid típusú csávázószerek nélkül csak a rovarölő szeres permetezés marad, mint a vektorok elleni védekezés. Itt is leszűkült a választék, piretroid típusú készítményeket használnak elsősorban levéltetvek, kabócák ellen.

Mivel az összes piretroid készítmény hatásmechanizmusa azonos, széles körű használatuk aggályos lehet. Érdemes szerkombinációkban gondolkodni, erre egy jó megoldás lehet a Judo. A Judo két hatóanyagú készítmény, a Karate Zeonból ismert lambda cihalotrint és a Pirimor hatóanyagát, a pirimikarbot tartalmazza. A pirimikarb speciális levéltetvek elleni készítmény, a karbamát típusú rovarölő szerek egyetlen még engedélyezett képviselője. Hatásmechanizmusa kolinészteráz-gátló, hasonlóan a már nem engedélyezett foszforsavészterekéhez.

Hogyan tervezzük a levéltetvek elleni védekezést? Mivel a nyár csapadékos volt, jelenleg is sok a levéltetű a kukoricákon, árvakeléseken. Ezek október elején átmehetnek a kelő gabonára. Már 2 leveles gabonán is megjelenhetnek a vektorok. A Judo dózisa 1,25 l/ha, a kezelést a levéltetvek betelepedésekor kell elvégezni. Ha a levéltetvek állományát lecsökkentettük, a további felszaporodásukat a lehűlő időjárás és az ősz végi fagyok gátolhatják, így vírusátvitel veszélye is alacsony lesz.

A Judo-t használva tél végén egészséges, zöld őszi árpa állománnyal találkozhatunk határszemléink során, mely minden kétséget kizáróan nagyobb terméssel honorálja a megfelelően megválasztott őszi védekezésünket!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Nyári invázió: itt a lepkekabóca!

2025. július 3. 08:10

Ragacsos nyomok, károsodott lombozat – a viaszpáncélos amerikai lepkekabóca egyre több növénykultúrát veszélyeztet hazánkban is.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Heti Fórum: Beszéljünk a búza és árpa levélbetegségeiről! II. rész

2021. február 17. 07:38

Az áttelelő gabonatáblák fejtrágyázását követően a betegségekre siklik a gazda szeme. A különböző levélfoltosságok, a rozsdák várható megjelenésére a csapadékos időjárás miatt is érdemes felkészülni. Milyen hatóanyagokkal tudnak a termelők védekezni ezek ellen? Mit kell megfontolni a megfelelő szer kiválasztásánál?

Mesterséges intelligenciával a fenntartható növényvédelmi megoldásokért

2021. február 6. 08:38

A Syngenta innovatív szemléletű vállalat. Rengeteg briliáns tudóssal közösen azon dolgoznak, hogy a mesterséges intelligenciát a mezőgazdaság szolgálatába állítsák.

Jól szerepelt a tavalyi évjárat a XIX. Országos Syngenta Borversenyen

2020. március 6. 08:02

A szőlészetileg nehéz év ellenére sokan neveztek és kifejezetten jó eredményeket értek el a 2019-es borokkal.

Elérhető-e a 6 t/ha termésátlag üzemi szinten napraforgóban? – újabb termelői szemmel

2022. január 21. 11:16

A Syngenta sokak számára megdöbbentő célt tűzött ki, még hozzá azt, hogy termelőinkkel közösen elérjük a 6 t/ha termésátlagot napraforgóban. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy Magyarország a napraforgó genetikának és a termelők precizitásának, technológiai fegyelmének köszönhetően a napraforgó termesztés élvonalában van. Éppen ezért meggyőződésünk, hogy mivel hibridjeinkben benne van a magas terméspotenciál, a két éve elindított és most kiterjesztett programunkban résztvevő termelőinkkel együtt közösen elérjük célunkat és tovább emeljük az országos napraforgó termésátlagot.