19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Judo – egy régi-új szer levéltetvek ellen

Syngenta Kft.

Az ősz iárpa sikeres termesztésének alapja, hogy megakadályozzuk a vírusok fertőzését az állományban. Az őszi árpa legfontosabb vírusai az árpa sárga törpülés vírus (BYDV) és a búza törpülés vírus (WDV). Közös bennük, hogy vektorok segítségével terjednek, a BYDV vírust a levéltetvek, míg a WDV vírust a kabócák terjesztik.

Mivel a levéltetvek és kabócák a füves területeken, még zöld kukoricán, cirkon jelen vannak, a kelő gabona vonzó tápnövény számukra, betelepülhetnek és hozzák magukkal a vírusokat. Mit lehet tenni, hogy megszakítsuk ezt a folyamatot?

  • Korai vetés kerülése. Ez pont szembe megy a hibridkalászosok termesztéstechnológiai javaslatával. A korán vetett gabona vonzza a levéltetveket, kabócákat. Törekedjünk az optimális időben történő vetésre, korán vetett hibridállománynál a megfelelő védelemre a vírusvektorok ellen. Ha még zöld kukorica vagy zöld gyepes terület mellett lesz a gabonatábla fokozottan figyeljük a levéltetvekre.
  • Ellenálló fajták, hibridek. Az első BYDV ellenálló őszi árpa fajták idén jelentek meg Nyugat-Európában. Ha majd nálunk is elérhetőek lesznek a rezisztens genotípusok, érdemes ezekből választani. Megjegyzendő, hogy ezen őszi árpák csak a BYDW vírus ellen védettek, WDV vírusra nem ellenállók!
  • Növényvédő szeres védekezés. A neonikotinoid típusú csávázószerek nélkül csak a rovarölő szeres permetezés marad, mint a vektorok elleni védekezés. Itt is leszűkült a választék, piretroid típusú készítményeket használnak elsősorban levéltetvek, kabócák ellen.

Mivel az összes piretroid készítmény hatásmechanizmusa azonos, széles körű használatuk aggályos lehet. Érdemes szerkombinációkban gondolkodni, erre egy jó megoldás lehet a Judo. A Judo két hatóanyagú készítmény, a Karate Zeonból ismert lambda cihalotrint és a Pirimor hatóanyagát, a pirimikarbot tartalmazza. A pirimikarb speciális levéltetvek elleni készítmény, a karbamát típusú rovarölő szerek egyetlen még engedélyezett képviselője. Hatásmechanizmusa kolinészteráz-gátló, hasonlóan a már nem engedélyezett foszforsavészterekéhez.

Hogyan tervezzük a levéltetvek elleni védekezést? Mivel a nyár csapadékos volt, jelenleg is sok a levéltetű a kukoricákon, árvakeléseken. Ezek október elején átmehetnek a kelő gabonára. Már 2 leveles gabonán is megjelenhetnek a vektorok. A Judo dózisa 1,25 l/ha, a kezelést a levéltetvek betelepedésekor kell elvégezni. Ha a levéltetvek állományát lecsökkentettük, a további felszaporodásukat a lehűlő időjárás és az ősz végi fagyok gátolhatják, így vírusátvitel veszélye is alacsony lesz.

A Judo-t használva tél végén egészséges, zöld őszi árpa állománnyal találkozhatunk határszemléink során, mely minden kétséget kizáróan nagyobb terméssel honorálja a megfelelően megválasztott őszi védekezésünket!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Együtt fejlődünk, avagy a Syngenta crop-EX bemutatójának terméseredménye 2023-ban – 1. Tőszámkísérlet

2023. november 9. 12:40

A Syngenta 2023-ban indította el az Együtt fejlődünk kampányát, aminek célja a kukoricában is egy olyan szemlélet kialakítása, amiben közösen Önökkel, termelőkkel gondolkodunk, és fejlesztjük szakmai tudásunkat.

Új, kimagasló teljesítménnyel rendelkező kukorica hibriddel bővül a Syngenta FAO 400-as kínálata!

2022. november 9. 15:24

SC4140 (FAO 450-470) hibridünk új genetikaként mutatkozik be 2023-ban a Syngenta kukorica portfóliójában. Érésidő szerint az SY Minerva és SY Carioca közé érkezik, tökéletesítve ezzel az érésidő szerinti lehetőségeinket. Minden tulajdonságával megfelel a modern kukoricatermesztés iránti elvárásoknak!

A megelőzés automatikus termésmentés is!

2018. április 27. 07:16

A kalászos növényvédelmet meghatározza a termesztési cél, az évjárat és a helyi sajátosságok.  A fajta fogékonysága pedig meghatározza a stratégiát.

Kalászos Start csomag – az integrált megoldás

2020. március 13. 13:44

Az idei szezonban ismét a termelők rendelkezésre áll a Syngenta integrált kalászos csomagajánlata Kalászos Start csomag néven. A kiváló ár-érték arányú csomagot elsősorban a búzatermesztő szakemberek figyelmébe ajánljuk. A kedvező hektárköltségű csomagban szinte minden a tavaszi szezonban problémát okozó problémára találunk hatékony megoldást: így a kalászosok gombás eredetű betegségeinek megakadályozására, a nehezen irtható gyomfajok kiiktatására és a rovarkártevők ellen is védelmet biztosíthatunk kalászos tábláinknak.