Az április utolsó napjaiban kialakult szinte nyárias, napsütéses időjárás jó néhány kórokozó esetében nagymértékben elősegítette azok terjedését. Szántóföldi kultúrák esetében döntően a különféle kalászosokban alakultak ki helyenként már mindenképpen fungicides védekezést igénylő problémák.
Támadásban a lisztharmat
A kalászosokban levő gabonalisztharmat (Blumeria graminis) jelenleg a fogékony őszi árpa és őszi búzafajták lombozatán aktívan terjed. Ez egyes esetekben már olyan mértéket ért el, amelynek kezelésére, a fertőzés visszaszorítására mindenképpen fungicides állomány permetezés szükséges.

A kórokozó biológiai állapota ráadásul rendkívül jó. A lisztharmat telepek hófehérek, fiatalok, rendkívül dúsan sporulálnak. A továbbiakban a lisztharmat további, erőteljes ütemű terjedésére lesz érdemes felkészülni.
A fungicides állományvédelem csak azokban az őszi búza állományokban lesz elkerülhető, amelyek már eléggé közel járnak a kikalászoláshoz. Itt a várhatóan a közeljövőben végrehajtandó, fuzáriózis elleni kezelésektől várhatjuk el a lisztharmat visszaszorítását.
Kalászfuzáriózis: fokozott fertőzési veszély
Az őszi búza esetében az ország délebbi régióiban az állományok egy része már április utolsó napjaira megközelítette a kikalászolás állapotát. Ezek az állományok várhatóan május elején a gabona számára is kedvező időjárás hatására ki fognak kalászolni.

Mivel a mostani időszakban hatalmas a napi hőingadozás, így a hajnali harmatképződés is rendkívül dús és intenzív. A megfertőzhető felület megjelenése és a fertőzés számára kedvező, hosszú nedvesség borítás a kalászokon előre vetíti a kalászfuzáriózis veszélyét.
Ne halogassunk: most kell preventíven beavatkozni!
A fuzáriózis elleni védekezés időzítésének tekintetében több hiedelem is kering a gazdálkodók között. Tény és való, hogy a búzafajok a virágzás időszakában a legfogékonyabbak a fertőzésre, de a fogékonyság a kikalászolástól egészen a tejes érés végéig meglehetősen magas.
Így a védekezés mindenképpen időszerű és javasolható, ha a környezeti feltételek alkalmasak a kalászok fertőzésére. Jelenleg éppen ez a helyzet.
Ha most a kórokozó sikeresen megfertőzi a kalászokat, akkor azokat a virágzás időszakában már a legjobb technológiával kijuttatott leghatékonyabb fungiciddel sem tudjuk megmenteni.
A fuzáriózist okozó gombák eleve nehezebben leküzdhető kórokozók, ezért ellenük mindenképpen a preventív védelem hatékony. Egy több napja kialakult fertőzést kuratív módon a legjobb fungiciddel sem tudjuk leállítani.
Levéltetvek tömeges jelenléte
A kalászos gabonák állományaiban az elmúlt napokban egyre nagyobb számban lehet találkozni a különféle levéltetvek egyre gyorsabban növekvő kolóniáival. Ezt egyébként a különféle ragadozó rovarok, főképp a katicabogarak egyre nagyobb mennyiségben történő megjelenése is jól mutatja.

A levéltetvek jelenléte látványos ugyan, de érzékelhető, számszerűsíthető kárt nem okoznak. A gabonafélék vírusait ugyan most is képesek átvinni egyik növényről a másikra, de a vegetációs időszak hátralevő részében a vírusok a növények termésére értékelhető mértékben már nem képesek hatni.
A levéltetvek ellen védekezni nem kell, azaz nem éri meg. Ha más kártevők, pl. vetésfehérítő bogarak ellen indokolt egy inszekticides kezelés, akkor az a jelen levő levéltetvek populációit is hatékonyan vissza fogja szorítani.
A képek a szerző felvételei.