Növényvédelem
Fizetett tartalom

Kezdje idén is időben a kalászos gombabetegségek elleni védekezést!

Bayer Crop Science

A 2022-es évben a tavasz a tavalyi évhez hasonló körülmények között indul. Enyhe, száraz időjárás jellemezi eddig a régiónkat. Ez sajnos kedvez a kórokozók áttelelésének, az évszakhoz képest hűvösebb időjárás miatt pedig nehezen indultak fejlődésnek a kalászos gabonaállományok. Ez azt jelenti, hogy idén is különös gonddal szükséges megválasztani a védekezési technológiákat.

A nyereséges kalászos gabonatermesztéshez elengedhetetlen a magas szintű technológia alkalmazása, amelynek fontos része a megfelelő gombaölő szeres kezelés tervezése és kiválasztása. A technológia összeállításakor törekedni kell arra, hogy több hatóanyagot juttassunk ki, így szélesebb hatásspektrum érhető el és a termésképző hatás is fokozottan érvényesül.

A Falcon Pro a Bayer legismertebb kalászos fungicidje. Univerzálisan felhasználható, bármely technológiába hatékonyan beépíthető és eredményesen alkalmazható. A Falcon Pro három egymástól eltérő hatóanyagot tartalmaz, amelyek mindegyike külön-külön is hatékony. A közöttük érvényesülő szinergizmus gyors felszívódást tesz lehetővé, míg a formulációnak köszönhetően egyenletes eloszlást biztosít. A Falcon Pro széles hatásspektrumának köszönhetően védelmet nyújt valamennyi Magyarországon előforduló kórokozó ellen a gabona minden fejlődési stádiumában. Dózisa rugalmasan alkalmazható: levélbetegségek ellen 0,6–0,8 l/ha, kalászfuzáriózis ellen 0,8–1,0 l/ha kijuttatása javasolt. Az 1,0 l/ha dózis nagyobb fuzáriumfertőzési veszély esetén indokolt.

Zászlóslevél védelmére a Bayer két terméket kínál. Az Ascra Xpro rendelkezik portfóliónk legszélesebb hatásspektrumával két SDHI és protiokonazol hatóanyagával. Az Ascra Xpro-ban található bixafén és fluopyram együttes használata rezisztenciatörő hatással rendelkezik szeptória esetében. A bixafén erős juvenilizáló hatást fejt ki a kalászos növényekre, így minőségjavulás érhető el az állományokban. Kísérletek bizonyítják, hogy a bixafénnel kezelt növények anyagcseréje felgyorsul, az asszimiláták szemekbe való beépülése fokozódik, a kezelt növények stressztűrő képessége pedig jelentősen nő. Szintén a zászlóslevél védelmére ajánlott gombaölő szer a Zantara, melyet levél- és kalászbetegségek ellen preventív jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor javasolt kijuttatni, csakúgy, mint az Ascra Xpro-t. Mindkét szer kiváló hatékonysággal bír valamennyi jelentős levélbetegség, így a lisztharmat, rozsdák, szeptória és pirenofórás levélfoltosság ellen. A Zantarában található tebukonazol, valamint az Ascra Xpro-ban található protiokonazol a fuzárium ellen is hatékony, így eredményesen járul hozzá a kalászfuzárium elleni védelemhez is.

A Zantara és az Ascra Xpro alkalmazása mindenkinek javasolt, aki nagyobb és jobb minőségű termést kíván betakarítani. A kijuttatásukat a levélbetegségek elleni védekezés idején, a zászlóslevél stádiumban javasoljuk, mindkét készítmény esetében az 1,1-1,2 l/ha dózist alkalmazva, kiegészítve a virágzáskor végzett Falcon Pro, Prosaro vagy Input kezeléssel.

A Prosaro kifejezetten kalászvédelemre ajánlott gombaölő szer. A benne található protiokonazol és tebukonazol együttes kijuttatása a különböző fuzárium fajok ellen is megfelelő védelmet biztosít. A Prosaro bármely betegség ellen és bármely időpontban eredményesen bevethető a kora tavaszi szártőbetegségek elleni védekezéstől a virágzáskori kezelésig. Felhasználása mégis ott javasolt, ahol a Prosaro megelőzi a többi készítményt: a minőségi búzatermesztésben a fuzáriózis elleni célzott, virágzáskori kezelésre. A Prosaro kezelés kiváló kalászfuzáriózis elleni védelmet nyújt, emellett véd a tenyészidő végén támadó levél- és egyéb kalászbetegségek ellen is. Dózisa 0,75 l/ha és 1 l/ha között szabadon megválasztható. A helyes dózis a fertőzési kockázat szintjétől függ: fuzáriumfertőzésre hajlamosító időszakban feltétlenül az 1 l/ha dózist alkalmazzuk, figyelmet fordítva a helyes kijuttatási technikára (megfelelő lémennyiség és fúvókatípus) is.

Az idei évtől elérhető a kalászvédelemre szakosodott új generációs fungicid, az Input. A spiroxamin a levélbetegségek elleni hatékonysága mellett elősegíti a protiokonazol felszívódását, ezáltal fokozott védelmet nyújt a kalászfuzáriózis ellen. Kijuttatása a virágzás kezdetekor ajánlott 1,0-1,25 l/ha dózisban. Magasabb fertőzési nyomás esetén a magasabb dózist javasoljuk.

Bátorítjuk továbbra is a termelőket, hogy alkalmazzák bizalommal gombaölő szeres technológiánkat, amely a kezdeti fejlődési stádiumtól a betakarításig hozzájárul az állományok egészségesen tartásához ezáltal a magasabb profit eléréséhez.

Bayer Crop Science

További információ: agro.bayer.co.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Újabb kártevők a virágzó repcében

2025. április 26. 08:10

A virágzó repcét újabb kártevők fenyegetik – a védekezés időzítése és a beporzók védelme kulcs a termés megőrzéséhez.

Támad a monília: veszélyben a meggy

2025. április 25. 08:10

A monília komoly veszélyt jelent a virágzó meggyfákra – most kell permetezni, különben a termés nagy része odaveszhet!

Veszélyben a köszméte

2025. április 24. 08:10

Az egres termését idén is veszélyezteti az amerikai lisztharmat – a védekezés szinte csak növényvédő szerrel lehet sikeres.

A megelőzés automatikus termésmentés is!

2018. április 27. 07:16

A kalászos növényvédelmet meghatározza a termesztési cél, az évjárat és a helyi sajátosságok.  A fajta fogékonysága pedig meghatározza a stratégiát.

A tönköly, a tönke és az alakor – Kalászos kísérletek biogazdálkodóknak

2022. november 23. 18:26

A célirányos nemesítés már évek óta zajlik hazánkban, az új, speciális fajtákra viszont még várni kell.

Minőségi búzatermesztés a Bayer készítményeivel

2019. május 14. 10:34

Az átlagosnál melegebb és aszályosabb április nem kedvezett a kalászosokban előforduló gombabetegségek terjedésének. Ezzel ellentétben a vetésfehérítő bogarak és néhol már a gabona poloskák nem várt korai megjelenése borzolja a termelők idegeit.

Január végi határszemle, mi a helyzet a kalászosokban?

2022. január 31. 11:43

November végén „néztünk szét” utoljára az őszi vetésű gabonákban, talán most, hogy túl vagyunk a tél derekán, érdemes ezt ismét megtennünk. Azóta sok minden történt a vetésekkel, azokat a mi vidékünkön lepte hó és lepte ónos eső, érték erős lehűlések hótakaróval és érték hótakaró nélkül. Mindezek hatása kezd meglátszani az állományokon. Érdemes tehát szétnéznünk a határban, milyen kép fogad minket január végén.