Növényvédelem
Fizetett tartalom

Kezdje idén is időben a kalászos gombabetegségek elleni védekezést!

Bayer Crop Science

A 2022-es évben a tavasz a tavalyi évhez hasonló körülmények között indul. Enyhe, száraz időjárás jellemezi eddig a régiónkat. Ez sajnos kedvez a kórokozók áttelelésének, az évszakhoz képest hűvösebb időjárás miatt pedig nehezen indultak fejlődésnek a kalászos gabonaállományok. Ez azt jelenti, hogy idén is különös gonddal szükséges megválasztani a védekezési technológiákat.

A nyereséges kalászos gabonatermesztéshez elengedhetetlen a magas szintű technológia alkalmazása, amelynek fontos része a megfelelő gombaölő szeres kezelés tervezése és kiválasztása. A technológia összeállításakor törekedni kell arra, hogy több hatóanyagot juttassunk ki, így szélesebb hatásspektrum érhető el és a termésképző hatás is fokozottan érvényesül.

A Falcon Pro a Bayer legismertebb kalászos fungicidje. Univerzálisan felhasználható, bármely technológiába hatékonyan beépíthető és eredményesen alkalmazható. A Falcon Pro három egymástól eltérő hatóanyagot tartalmaz, amelyek mindegyike külön-külön is hatékony. A közöttük érvényesülő szinergizmus gyors felszívódást tesz lehetővé, míg a formulációnak köszönhetően egyenletes eloszlást biztosít. A Falcon Pro széles hatásspektrumának köszönhetően védelmet nyújt valamennyi Magyarországon előforduló kórokozó ellen a gabona minden fejlődési stádiumában. Dózisa rugalmasan alkalmazható: levélbetegségek ellen 0,6–0,8 l/ha, kalászfuzáriózis ellen 0,8–1,0 l/ha kijuttatása javasolt. Az 1,0 l/ha dózis nagyobb fuzáriumfertőzési veszély esetén indokolt.

Zászlóslevél védelmére a Bayer két terméket kínál. Az Ascra Xpro rendelkezik portfóliónk legszélesebb hatásspektrumával két SDHI és protiokonazol hatóanyagával. Az Ascra Xpro-ban található bixafén és fluopyram együttes használata rezisztenciatörő hatással rendelkezik szeptória esetében. A bixafén erős juvenilizáló hatást fejt ki a kalászos növényekre, így minőségjavulás érhető el az állományokban. Kísérletek bizonyítják, hogy a bixafénnel kezelt növények anyagcseréje felgyorsul, az asszimiláták szemekbe való beépülése fokozódik, a kezelt növények stressztűrő képessége pedig jelentősen nő. Szintén a zászlóslevél védelmére ajánlott gombaölő szer a Zantara, melyet levél- és kalászbetegségek ellen preventív jelleggel, de legkésőbb az első tünetek megjelenésekor javasolt kijuttatni, csakúgy, mint az Ascra Xpro-t. Mindkét szer kiváló hatékonysággal bír valamennyi jelentős levélbetegség, így a lisztharmat, rozsdák, szeptória és pirenofórás levélfoltosság ellen. A Zantarában található tebukonazol, valamint az Ascra Xpro-ban található protiokonazol a fuzárium ellen is hatékony, így eredményesen járul hozzá a kalászfuzárium elleni védelemhez is.

A Zantara és az Ascra Xpro alkalmazása mindenkinek javasolt, aki nagyobb és jobb minőségű termést kíván betakarítani. A kijuttatásukat a levélbetegségek elleni védekezés idején, a zászlóslevél stádiumban javasoljuk, mindkét készítmény esetében az 1,1-1,2 l/ha dózist alkalmazva, kiegészítve a virágzáskor végzett Falcon Pro, Prosaro vagy Input kezeléssel.

A Prosaro kifejezetten kalászvédelemre ajánlott gombaölő szer. A benne található protiokonazol és tebukonazol együttes kijuttatása a különböző fuzárium fajok ellen is megfelelő védelmet biztosít. A Prosaro bármely betegség ellen és bármely időpontban eredményesen bevethető a kora tavaszi szártőbetegségek elleni védekezéstől a virágzáskori kezelésig. Felhasználása mégis ott javasolt, ahol a Prosaro megelőzi a többi készítményt: a minőségi búzatermesztésben a fuzáriózis elleni célzott, virágzáskori kezelésre. A Prosaro kezelés kiváló kalászfuzáriózis elleni védelmet nyújt, emellett véd a tenyészidő végén támadó levél- és egyéb kalászbetegségek ellen is. Dózisa 0,75 l/ha és 1 l/ha között szabadon megválasztható. A helyes dózis a fertőzési kockázat szintjétől függ: fuzáriumfertőzésre hajlamosító időszakban feltétlenül az 1 l/ha dózist alkalmazzuk, figyelmet fordítva a helyes kijuttatási technikára (megfelelő lémennyiség és fúvókatípus) is.

Az idei évtől elérhető a kalászvédelemre szakosodott új generációs fungicid, az Input. A spiroxamin a levélbetegségek elleni hatékonysága mellett elősegíti a protiokonazol felszívódását, ezáltal fokozott védelmet nyújt a kalászfuzáriózis ellen. Kijuttatása a virágzás kezdetekor ajánlott 1,0-1,25 l/ha dózisban. Magasabb fertőzési nyomás esetén a magasabb dózist javasoljuk.

Bátorítjuk továbbra is a termelőket, hogy alkalmazzák bizalommal gombaölő szeres technológiánkat, amely a kezdeti fejlődési stádiumtól a betakarításig hozzájárul az állományok egészségesen tartásához ezáltal a magasabb profit eléréséhez.

Bayer Crop Science

További információ: agro.bayer.co.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

2025. május 17. 08:10

A kalászosok virágzáskori fertőzése kritikus pont. A fuzáriózis és lisztharmat elleni védekezést időzítsük gazdaságosan és hatékonyan!

Tafrinaveszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Függetlenség, fejlődés, KWS - Partnertalálkozó és díjátadó három helyszínen (+VIDEÓ)

2018. február 23. 11:45

Pallós Mihály ügyvezető arra hívta fel a figyelmet, hogy a KWS továbbra is egy független vállalat, amely a gazdákért dolgozik.

A víz a legfontosabb tápanyag

2020. május 4. 13:43

A növénytermesztés bármely részével – termeléssel, szaktanácsadással – foglalkozók már hetek óta aggodalommal nyitják meg a meteorológiai honlapokat esőfelhők kutatása reményében. A májusi eső valóban aranyat fog érni, mert a gabonák, repcék esetében a szárazság miatt komoly termésveszteségek következhetnek be, az elvetett tavaszi növények pedig a porban várják a kelesztő égi áldást.

Intenzíven kell védekezni repcében

2021. március 9. 09:25

Az elmúlt hét időjárását a nappali és az éjszakai hőmérséklet közötti jelentős különbségek jellemezték. Míg nappal általában a maximumok 8-15 Celsius fok közötti hőmérsékletet mutattak, éjjelre viszont nem volt ritka a -10 fok körüli fagy. Ez a kettősség leginkább a virágzó vagy virágzás előtt álló mandulát és kajszit viseli meg, de nem használ a fejlődés előtt álló repcének, az őszi kalászosoknak és a már elvetett tavaszi árpának, zabnak. Értékelhető mennyiségű csapadék továbbra sem esett. A belvízzel borított területek nagysága emiatt tovább csökkent, de másutt jól jönne egy kiadós meleg eső.

Új, szokatlan növénykórtani tünetek a kalászosokban

2020. június 23. 14:33

Az idei május végi – júniusi szélsőségesen csapadékos időjárás az előzőleg megélt hosszú és intenzív aszály után a kalászos gabonák állományaiban több érdekes, szokatlan, a termelők által félreismerhető növénykórtani tünet kialakulásához vezetett.  Ezek kialakulása döntően a rendkívüli időjárási helyzetnek köszönhető és egy részük mindenképpen veszélyes növénykórtani helyzetek kialakulására utal.