Növényvédelem

Körte: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

Agrofórum Online

Egy, az óbudai régióban elhelyezkedő megfigyelőkert kiváló lehetőséget teremt a növényvédelemtől mentes növényzet kártevőinek, kórokozóinak megfigyelésére. Most egy igen idős körtefára esett a választás, és alatta állva megállapíthattuk, hogy az idei év összes betegségét mutatja a növény.

Az inkább ijesztő hatást keltő, ám kevésbé súlyos az élénk narancssárga levélelváltozást, foltokat okozó, nyár végén sajátos kinövéseket képező körterozsda (Gymnosporangium sabinae). Fő gazdanövénykörét egyes borókafajok képezik és amennyiben ezek a növények (kínai boróka – Juniperus chinensis, a nehézszagú boróka – Juniperus sabina, valamint a terülő boróka – Juniperus media) megközelítőleg 200 méteres körzetben megtalálhatók, úgy várható a kétlaki gomba fertőzésének megjelenése. A kórokozó ellen nyáron védekezhetünk legnagyobb sikerrel.

A körterozsda képletei a levél fonákán képződnek (Fotó: Baklanova Szandra)

A rezes lemosópermetezéssel inkább a körte ventúriás varasodása (Venturia pyri) ellen tehetünk, amely rendkívül súlyos betegsége a növénynek, ellentétben a körterozsdával. Sokkal súlyosabb tünetekkel is találkozhatunk a berepedezett héjú, elkorcsosult gyümölcsökön. A kórokozó a fán, illetve a lehullott leveleken telel át. A rezes lemosásnak így mind ősszel, mint tavasszal nagy jelentősége lehet a megfékezésében.

A körte varasodás a gyümölcsön deformitásokat eredményez (Fotó: Baklanova Szandra)

Másik kárkép is tarkítja a lombkoronát, mégpedig a körte levélatkáé (Epitrimerus pyri syn.: piri). A tüneteket gyakran összetévesztik a varasodáséval. E kártevő ellen már hónapokkal ezelőtt kellett volna védekezni, hiszen a kialakult gubacsokban már hozzáférhetetlenek a növényvédő szerek számára ezek a mikroszkopikus méretű atkák. Amennyiben nagy tömegben jelentek meg a fán, úgy rügypattanáskor olajos készítménnyel, vagy atkaölő szerrel lehet védekezni ellenük.

A körte levélatka (Epitrimerus pyri syn.: piri) kérképe (Fotó: Baklanova Szandra)

Teendő van tehát a körtefán, ismételten javasolt tehát az őszi és tavaszi lemosó permetezés beiktatása, amelyek gyérítik a kórokozók, vagy kártevők állományát.

A tanács Zsigó György növényorvos hozzájárulásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékony megoldás egyszikű gyomnövények ellen kétszikűekben

2025. április 6. 13:10

A termelőknek hatékony növényvédelmi megoldásokra van szükségük, amelyek hatékonyan irtják az egyszikű gyomnövényeket.

Kalászosok állapota április elején: nincs fertőzési nyomás

2025. április 6. 08:10

Gyakorlatilag egyetlen olyan kórokozó sincs most az őszi búzánál, amely ellen a közeljövőben a védekezés szükségessége felmerülhetne.

Zuzmó: barát vagy ellenség? + videó

2025. április 4. 16:40

A fák ágait dús, szürkészöld réteg fedi, és a kertbarátok gyakran tanácstalanok a jelenséggel kapcsolatban.

A virágvédelem a virágzás előtt kezdődik!

2025. április 4. 16:10

A repcében minden permetezés, amit a virágzás előtt hajtunk végre, meghatározza a virágzatot, mellyel terméshozamunkat is determináljuk.

Milyen körtefajták termése tárolható pincében?

2019. november 21. 04:36

J. Barbara kérdése: Kertembe szeretnék körtefát ültetni, ami télire is tárolható. Milyen fajták tárolhatóak és hogyan a pincében?

Milyen tünetei vannak a körte ventúriás varasodásának?

2023. június 12. 04:37

Milyen tünetei vannak a körte varasodásának? Mit csináljak, ha már megjelentek ezek a tünetek?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.