Növényvédelem

Körte: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

Agrofórum Online

Egy, az óbudai régióban elhelyezkedő megfigyelőkert kiváló lehetőséget teremt a növényvédelemtől mentes növényzet kártevőinek, kórokozóinak megfigyelésére. Most egy igen idős körtefára esett a választás, és alatta állva megállapíthattuk, hogy az idei év összes betegségét mutatja a növény.

Az inkább ijesztő hatást keltő, ám kevésbé súlyos az élénk narancssárga levélelváltozást, foltokat okozó, nyár végén sajátos kinövéseket képező körterozsda (Gymnosporangium sabinae). Fő gazdanövénykörét egyes borókafajok képezik és amennyiben ezek a növények (kínai boróka – Juniperus chinensis, a nehézszagú boróka – Juniperus sabina, valamint a terülő boróka – Juniperus media) megközelítőleg 200 méteres körzetben megtalálhatók, úgy várható a kétlaki gomba fertőzésének megjelenése. A kórokozó ellen nyáron védekezhetünk legnagyobb sikerrel.

A körterozsda képletei a levél fonákán képződnek (Fotó: Baklanova Szandra)

A rezes lemosópermetezéssel inkább a körte ventúriás varasodása (Venturia pyri) ellen tehetünk, amely rendkívül súlyos betegsége a növénynek, ellentétben a körterozsdával. Sokkal súlyosabb tünetekkel is találkozhatunk a berepedezett héjú, elkorcsosult gyümölcsökön. A kórokozó a fán, illetve a lehullott leveleken telel át. A rezes lemosásnak így mind ősszel, mint tavasszal nagy jelentősége lehet a megfékezésében.

A körte varasodás a gyümölcsön deformitásokat eredményez (Fotó: Baklanova Szandra)

Másik kárkép is tarkítja a lombkoronát, mégpedig a körte levélatkáé (Epitrimerus pyri syn.: piri). A tüneteket gyakran összetévesztik a varasodáséval. E kártevő ellen már hónapokkal ezelőtt kellett volna védekezni, hiszen a kialakult gubacsokban már hozzáférhetetlenek a növényvédő szerek számára ezek a mikroszkopikus méretű atkák. Amennyiben nagy tömegben jelentek meg a fán, úgy rügypattanáskor olajos készítménnyel, vagy atkaölő szerrel lehet védekezni ellenük.

A körte levélatka (Epitrimerus pyri syn.: piri) kérképe (Fotó: Baklanova Szandra)

Teendő van tehát a körtefán, ismételten javasolt tehát az őszi és tavaszi lemosó permetezés beiktatása, amelyek gyérítik a kórokozók, vagy kártevők állományát.

A tanács Zsigó György növényorvos hozzájárulásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A fahéjbarna levélfoltosság veszélyes betegség + videó

2025. május 18. 14:10

A fahéjbarna levélfoltosság tüneteit találtuk meg egy Tárkány melletti búzaállományban. A kórokozó, Drechslera tritici-repentis kezelés nélkül nagy károkat okoz.

Mit tegyünk a moníliás meggyfákkal?

2025. május 18. 08:10

A moníliás meggyfák megmenthetők, de a permetezés most már nem segít. A metszés és a fertőzött részek eltávolítása az egyetlen megoldás.

Kalászosok veszélyben: melyik gabona mennyire sérülékeny?

2025. május 17. 08:10

A kalászosok virágzáskori fertőzése kritikus pont. A fuzáriózis és lisztharmat elleni védekezést időzítsük gazdaságosan és hatékonyan!

Tafrinaveszély őszibarackon: még májusban is támadhat

2025. május 16. 11:10

A tafrinás levélfodrosodás kórokozója májusban is fertőzhet. A védekezéssel ne késlekedjünk! A tünetmentesség csalóka lehet.

Gyümölcsösültetvény-összeírás: tarolt az alma és a meggy - feljövőben a bodza

2018. május 29. 11:27

A felmérés közel 15 ezer gyümölcstermesztő gazdaság több mint 37 ezer ültetvényére terjedt ki.

Gubacsot okozó atkák a körtén, I. rész

2024. július 12. 09:40

A Gubacsatkák családjából 3 nemzetség fajai fordulnak elő a körtéken, de gubacsokat okozó fajokat csak a Epitrimerus, és az Eriophyes nemekben találunk.

Mitől hervadnak a körtefák?

2019. április 30. 13:19

K. Balázs kérdése: A körtefák hajtásvégei lehajlanak, elhalnak. Mi okozhatja ezt? Tudok-e védekezni ellene?

Alma, körte, birs: természetes növényvédelmi tippek

2021. április 23. 17:37

Főleg házikertben vannak könnyebb lehetőségek az almatermésűek természetes megvédésére. Az évek során sokféle házi praktikát teszteltünk, nem vált be minden, de amivel sikeresen megoldottuk az azévi növényvédelmet, azt szívesen elmeséljük más kertészeknek, hobbikertészeknek. Ma a lisztharmatra, ervíniára, levéltetvekre és az ormányosbogárra hoztam pár gondolatot.