Növényvédelem

Körte: őszi növényvédelmi teendők a fa körül

Agrofórum Online

Egy, az óbudai régióban elhelyezkedő megfigyelőkert kiváló lehetőséget teremt a növényvédelemtől mentes növényzet kártevőinek, kórokozóinak megfigyelésére. Most egy igen idős körtefára esett a választás, és alatta állva megállapíthattuk, hogy az idei év összes betegségét mutatja a növény.

Az inkább ijesztő hatást keltő, ám kevésbé súlyos az élénk narancssárga levélelváltozást, foltokat okozó, nyár végén sajátos kinövéseket képező körterozsda (Gymnosporangium sabinae). Fő gazdanövénykörét egyes borókafajok képezik és amennyiben ezek a növények (kínai boróka – Juniperus chinensis, a nehézszagú boróka – Juniperus sabina, valamint a terülő boróka – Juniperus media) megközelítőleg 200 méteres körzetben megtalálhatók, úgy várható a kétlaki gomba fertőzésének megjelenése. A kórokozó ellen nyáron védekezhetünk legnagyobb sikerrel.

A körterozsda képletei a levél fonákán képződnek (Fotó: Baklanova Szandra)

A rezes lemosópermetezéssel inkább a körte ventúriás varasodása (Venturia pyri) ellen tehetünk, amely rendkívül súlyos betegsége a növénynek, ellentétben a körterozsdával. Sokkal súlyosabb tünetekkel is találkozhatunk a berepedezett héjú, elkorcsosult gyümölcsökön. A kórokozó a fán, illetve a lehullott leveleken telel át. A rezes lemosásnak így mind ősszel, mint tavasszal nagy jelentősége lehet a megfékezésében.

A körte varasodás a gyümölcsön deformitásokat eredményez (Fotó: Baklanova Szandra)

Másik kárkép is tarkítja a lombkoronát, mégpedig a körte levélatkáé (Epitrimerus pyri syn.: piri). A tüneteket gyakran összetévesztik a varasodáséval. E kártevő ellen már hónapokkal ezelőtt kellett volna védekezni, hiszen a kialakult gubacsokban már hozzáférhetetlenek a növényvédő szerek számára ezek a mikroszkopikus méretű atkák. Amennyiben nagy tömegben jelentek meg a fán, úgy rügypattanáskor olajos készítménnyel, vagy atkaölő szerrel lehet védekezni ellenük.

A körte levélatka (Epitrimerus pyri syn.: piri) kérképe (Fotó: Baklanova Szandra)

Teendő van tehát a körtefán, ismételten javasolt tehát az őszi és tavaszi lemosó permetezés beiktatása, amelyek gyérítik a kórokozók, vagy kártevők állományát.

A tanács Zsigó György növényorvos hozzájárulásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Évi mintegy 20-25 ezer tonna körte terem hazánkban

2022. november 25. 14:26

Hazánkban közel 2000 hektáron termelnek körtét, köztük számos tájfajtát.

Hűvös, oxigénszegény környezetben tároljuk a körtét!

2024. október 7. 13:10

A körtéket nem szabad együtt tárolni olyan gyümölcsökkel és zöldségekkel, amelyek etilént termelnek.

Már megjelent az áprilisi Agrofórum!

2019. április 15. 17:04

Vajon mi áll a hazai burgonya termőterület drasztikus csökkenésének hátterében, melyek az ágazat fejlesztési lehetőségei, fellendülhet-e ismét a burgonyatermesztésünk?

Gubacsot okozó atkák a körtén, II. rész

2024. július 26. 14:10

A minden földrészen elterjedt és rendszeresen előforduló körte-gubacsatkáról (Eriophyes pyri) gyűjtöttünk össze ismereteket.