Növényvédelem

Lehet jó oldala is az inváziós fajok megtelepedésének

Agrofórum Online

Az Egyesült Államokban található Smithsonian Környezetkutató Központban már három évtizede folynak klímaváltozással kapcsolatos vizsgálatok.

Legfrissebb tanulmányukban arra hívják fel a figyelmet, hogy bizonyos inváziós növények a „kék szén” megkötésével enyhíthetik a klímaváltozás negatív hatásait. A „kék szén” kifejezés arra a szénmennyiségre utal, amelyet a világ óceánjai és a partmenti életközösségekben található növények kötnek meg csökkentve ezzel az üvegházhatás kialakulását, mérsékelve a globális felmelegedés folyamatát.

A korábbi szénmegkötésssel és -raktározással kapcsolatos kutatások a szárazföldi ökoszisztémákra összpontosítottak, főként az erdők voltak a fókuszban. Tudni kell viszont, hogy a mocsári növények és mangrovék szénmegkötése becslések szerint 40-szer gyorsabban megy végbe az erdei fákhoz képest. A felmérések ugyanakkor azt mutatják, hogy az elmúlt száz év során világszinten eltűnt ezeknek az élőhelyeknek a bő negyede, de akár a fele is. A folyamat nem állt meg, jelenleg is évente 8000 km2 ilyen jellegű terület tűnik el.

A Smithsonian Környezetkutató Központ által koordinált vizsgálatokban ezeket a „kék szén” élőhelyeket mérték fel. Két típusukat hasonlították össze: azokat, amelyekben megjelentek inváziós fajok, valamint azokat, amelyekben a behurcolt növények nem fordultak elő.

Azt tapasztalták, hogy az invazív fajok szénmegkötés szempontjából különbözőek voltak. Határozottan el lehetett különíteni közülük egy olyan csoportot, amely biomassza-termelése kiemelkedő volt. Ezeket „ökoszisztéma motoroknak” nevezték el. Az okokat keresve arra a megállapításra jutottak a kutatók, hogy a legtöbb esetben ezek a növények számos tekintetben nagy hasonlóságot mutattak azokkal a fajokkal, amelyek élőhelyét elfoglalták. Példaként említették a Phragmites fajok megjelenését a szikes mocsaras területeken és a mangrove erdőben egy új mangrove faj megtelepedését. Mivel ezek az inváziós fajok gyorsabban és nagyobb méretűre nőnek, mint az őshonosak, így a teljes ökoszisztéma több szén megkötésére vált alkalmassá.

Ugyanakkor azt is megfigyelték, hogy amennyiben a behurcolt faj nagy mértékben különbözik az ott élőtől – például, amikor algák foglalták el a tengeri fű élőhelyét – a biomassza-termelés több mint harmadával csökkent. Ehhez hasonló változásokat okoznak az inváziós állatok is a növények elfogyasztásával, taposásával.

A szikes mocsarak inváziós növényei közül legtöbb az „ökoszisztéma motor” kategóriába tartozik, ezért megjelenésükkel átlagosan 91%-kal nő ezen területek biomassza-termelése.

A szerzők ugyanakkor arra is felhívják a figyelmet, hogy az inváziós fajok megjelenésének hatása sokrétű, vannak pozitív és negatív oldalai is. A szénmegkötés mellett mérlegelni kell a biológiai sokféleséget csökkentő, az élőhelyek elszegényedését okozó hatásukat is. A feladat a helyes környezetgazdálkodás gyakorlatának kialakítása annak mérlegelésével, hogy milyen haszonnal jár, illetve milyen költségvonzattal rendelkezik a behurcolt faj adott területről történő kipusztítása.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Napraforgó-kórképek nyáron – ezek a betegségek viszik a termést

2025. július 16. 08:10

Nyáron sem pihen a kórokozók hada – a napraforgó számos betegségnek van kitéve, köztük nehezen kezelhető, talajból támadóknak is.

Szükséghelyzeti engedélyt kapott négy növényvédő szer a sáskák elleni védekezéshez

2025. július 15. 05:40

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal legújabb közleményében adta ki a tájékoztatást arról, hogy négy növényvédő szer felhasználására adott ki szükséghelyzeti engedélyt a hatóság sáskafajok elleni védekezésre.

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Inváziós kártevők: Földközi-tengeri gyümölcslégy

2019. szeptember 12. 13:26

A földközi-tengeri gyümölcslégy 1928 óta kisebb-nagyobb szünetekkel került be ismételten Magyarországra elsősorban citrusfélék szállítmányaival. 2010 decemberében először budapesti lakás ablakán tűnt fel egy nőstény példánya.

Laposféreg a szobanövényeken: új invazív faj a kertészetekben

2025. február 19. 07:10

A húsevő laposféreg az elmúlt időszakban terjedni kezdett és most már komoly veszélyt jelent a talaj egészségére.

Milyen poloskák másznak a házfalon, az ablaküvegen? Károsak lehetnek?

2023. január 10. 04:37

Újra előjöttek olyan poloskák, amikkel a korábbi években nem találkoztam. Az elmúlt hónapokban időnként a ház körül előfordultak a falon, az ablakok üvegén. Milyen poloskáról van szó, károsak egyáltalán? Egyébként kifejezetten szép rovarról van szó.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.