32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Növényvédelem

Levéltetű a bogyósokon: felismerés és védekezés

Agrofórum Online

A tavasz vége, május-június hónapok korábban is a levéltetvek gyakori és erőteljes felszaporodásáról voltak híresek. Ezen nincs is túl sok csodálnivaló, hiszen ezek a roppant szapora szívogató kártevők a testük felépítéséhez szükséges anyagokat legkönnyebben a növények legfiatalabb, még növésben lévő szerveiből tudják beszerezni. Ezek pedig leginkább az intenzív növekedés időszakában, azaz a tavasz végén találhatók meg nagy számban a növények lombozatában.

A levéltetű-kártétel sok esetben azok közvetlen észlelése útján derülhet fény. Azt például, hogy a rózsa levéltetvektől szenved, igen könnyen megtudhatjuk abból a tényből, hogy levéltetveket látunk szívogatni a rózsa bimbóján vagy ahhoz közel a virágzati tengelyen.

Ugyanakkor nem minden esetben „gyönyörködhetünk” a levéltetvekben így, direkt módon. Sok esetben elbújnak, szabad szemmel nem, legfeljebb a kártétel kezdetén vehetők észre. Ilyenkor viszont a növény valamilyen szokatlan tünettel, elváltozással jelzi, hogy hívatlan és kellemetlen vendégek tartózkodnak rajta.

Torzuló hajtásvégek ribiszkén és köszmétén

Egy ilyen, növénytorzulással járó tünetet észlelhetünk most a különféle, Ribes nemzetségbe tartozó bogyós gyümölcsű növényünkön. A levéltorzulással, a hajtásvégeken a levelek közti szártagok letörpülésével, a hajtáscsúcs növekedésének leállásával (és későbbi pusztulásával), a leveleknek a hajtásvégen egymást részben fedő rozettás elrendezésével járó tünetek okozója a hajtászsugorító köszméte levéltetű (Doralis grossulariae), amely hazánkban meglehetősen gyakori.

Levéltetű kártétele miatt torzuló josta hajtásvég
Levéltetű kártétele miatt torzuló josta hajtásvég

Ez a levéltetűfaj valamennyi ilyen bogyós gyümölcsű kultúránkon, így a piros ribiszkén (Ribes rubrum), fekete ribiszkén (Ribes nigrum), köszmétén (Ribes uva-crispa), sőt még a törzses bogyósok alanyául ültetett aranyribiszkén (Ribes aureum) is károsít.

A kártevő a bogyós gyümölcsű növényeken telel át pete alakjában. Tavasszal korán elkezdi szívogatni a frissen kifejlődő hajtásvégeket. Ezek a szívogatás, illetve a levéltetvek nyálának toxikus hatása miatt kezdenek torzulni.

Magukat a kártevőket nem sokáig szemlélhetjük emiatt, mivel a sötétszürke-feketés színű állatok hamar a torzulások, a zöld levelekből összeálló levélrozetta védelmében végzik tovább kitartó kártételüket.

Késői észlelés – súlyosabb következmények

A hajtászsugorító köszméte levéltetű jelenlétének és kártételének alig van direkt hatása a termésre, hiszen nem a virágzatokon károsítanak. Ugyanakkor a lecsökkenő asszimilációs felület miatt a bogyók mérete kisebb lesz, és az érés is később következhet be.

Nagyobb gondot jelent az, hogy a károsodott hajtásvégek elhalhatnak, amely az oldalhajtások számának megnövekedéséhez, ezáltal pedig a bokrok ágrendszerének besűrűsödéséhez vezethet, annak minden előnytelen következményével együtt.

Faiskolákban, ahol az aranyribiszke mint alanyfaj esetében fontos a minél hosszabb, egészséges hajtás (ebből lesz a törzses bogyósok esetében a törzs), a kártevő fellépése nyomán a hosszú törzsek kialakítása ellehetetlenül. Így ott a kártevő gazdasági jelentősége jóval nagyobb lehet, mint például a kiskertekben.

Mikor és hogyan védekezzünk?

A károsítót még a tünetek kialakulásának kezdetén, bármilyen kontakt hatóanyagú inszekticiddel gyorsan elpusztíthatjuk. Amíg még szabad szemmel könnyedén észrevehetők a levéltetvek (amelyeket a hangyák intenzív látogatása alapján is könnyedén megtalálhatunk.

Amennyiben már kialakultak a hajtásvégeken a rozetták, és a levéltetvek ennek védelmében károsítanak, úgy csak felszívódó hatóanyagot tartalmazó inszekticid alkalmazásától várhatunk el kellő hatékonyságot.

Fontos, hogy minél előbb szabaduljunk meg ezektől a kellemetlen károsítóktól, mivel a növény a hajtásvég torzulását általában nem növi ki.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

Mitől száradnak a ribiszke fás részei?

2019. július 2. 04:37

R. Dezsőné kérdése: Ribiszkebokraimon elszáradó fás részeket találtam. A fás részek belsejében pedig barnuló járatok találhatóak. Mi okozza ezt, és mit tehetek ellene?

Egres, köszméte, piszke ültetése az őszi hónapokban

2024. október 17. 16:10

Kiskerti körülmények között, ahol biztosított a folyamatos csapadékellátás és a félárnyék adta lehetőségek, eredményesen termeszthető.

Selyemfényű puszpángmoly: aktívak, idén még két nemzedékre lehet számítani

2019. március 20. 04:36

Néhány korai virágzású gyümölcsféle, így a mandula és a korai kajszi fajták már virulnak, de néhány kertészeti károsító is előjött telelőhelyéről.

A hazai köszmétetermesztés helyzete és kilátásai

2019. május 25. 08:12

A bogyós gyümölcsök között talán a legkisebb szegmens Magyarországon a köszméte. Már alig találunk ültetvényeket az országban, szinte csak a Hajdúságra korlátozódik a termesztése, gyakorlatilag szervezett felvásárlás sem működik sehol. Hajdúhadház térségében még jónéhány termelő érez kedvet, elhivatottságot és kitartást ezen gyümölcs termesztéséhez.