Növényvédelem

Megjelent az árpa ramuláriás levélfoltossága

Agrofórum Online

Az őszi és tavaszi árpa közismerten az egyik „legbetegebb” kalászos kultúránk. Különösen a levélfoltosságokat okozó, nekrotróf életmódú kórokozók által előidézett betegségekkel van „jól ellátva”.

Ezek közül a kórokozók közül a barna levélfoltossággal (Bipolaris sorokiniana), illetve a hálózatos levélfoltossággal (Drechslera teres) szinte minden évben tömegesen találkozhatunk. Vannak ugyanakkor olyan levélfoltosságokat előidéző kórokozók is, amelyek jóval ritkábbak. Ugyanakkor lehetnek veszélyesek is!

Leopárdmintás foltok az árpa levelein

Az idei év májusának közepén több termőhelyen is érdekes tünetek jelentkeztek néhány őszi árpa állomány lombozatán. Az alsóbb levélszinteken a leveleken barna–sárga foltos mintázat alakult ki, a levelek néhol szinte leopárdmintázatot vettek fel.

A barna foltokat övező sárga udvarok ráadásul teljesen véletlenszerűen helyezkedtek el a leveleken, amely már első ránézésre kizárta az élettani eredetű levélfoltosságok lehetőségét.

A kórokozó azonosítása és jellemzése

A fentebb említett levéltünetekért az árpa ramuláriás levélfoltosságát előidéző Ramularia collo-cygni nevű kórokozó a felelős. Ez a kórokozó sajnálatos módon a vetőmagot is képes megfertőzni, azzal terjedni is képes még a csávázás ellenére is.

Bár alapvetően az árpa (Hordeum) fajokat támadja, de képes megfertőzni a gyakori gyomnövényként ismert tarackbúzát (Agropyron repens) is.

A fertőzés időzítése és felismerésének nehézségei

Ez a nekrotróf kórokozó kimondottan kedveli a már idősebb, öregedő lombozatot, így általában csak a kalászolás és a virágzás idején, vagy utána szokott olyan mértékben megjelenni az árpa legidősebb, alsó levelein, amely már felkeltheti a gazdák figyelmét is. Mivel a kórokozó által előidézett foltok mérete, a klorotikus udvar nagysága nagyban függ a kórokozó patotípusától, a termesztett fajta fogékonyságától és a környezeti tényezőktől is, így felismerése eléggé nehéz.

Ramuláriás levélfoltosság őszi árpán
Ramuláriás levélfoltosság őszi árpán

Sok esetben összekeverik a hálózatos levélfoltossággal, vagy az árpán meglehetősen gyakori élettani eredetű levélfoltosságokkal is. Pedig ez a kórokozó sem leküzdhetetlen, csak időben fel kell ismerni a jelenlétét.

Mikor indokolt a védekezés?

Az árpa ramuláriás levélfoltossága ugyan meglehetősen későn jelenik meg általában a lombozaton olyan mértékben, amely már problematikus lehet. Általában ekkor már nem nagyon alkalmaznak a gazdálkodók fungicides állományvédelmet, pedig ez a kórokozó az árpa növény életének utolsó heteiben képes elszabadulni és a felső levelekre átterjedve súlyos mértékű termésveszteséget okozni.

Védekezési javaslatok

Amennyiben biztos, hogy ez a ritka, de nagy pusztító erővel rendelkező kórokozó jelenik meg az árpaállományban, akkor a virágzás utáni időszakban indokolt a fungicides állományvédelem. Nem csak növénykórtani, hanem gazdaságossági szempontból is.

Jóval nagyobb értéket semmisíthet meg ez a kórokozó, mint amennyibe az ellene irányzott, amúgy késeinek számító védekezés kerül. Bár az árpa esetében alapvetően a korai, a szárba indulás kezdetére tervezett fungicides kezelés a célszerű, de ez a „gerontofil” kórokozó kivételt képez.

Szerhasználat és időzítés

A Ramularia collo-cygni ráadásul elég „kemény” ellenfél, így azon fungicidek esetében, ahol több dózis alkalmazása is engedélyezett, minden esetben a legmagasabb engedélyezett dózist kell alkalmazni. Arra azonban ügyeljünk, hogy a kezelés időzítése és a szer választás során mindenképpen tartsuk be a készítmény élelmezés-egészségügyi várakozási idejét.

Az őszi árpa már országszerte a tejes érés állapotában van, így már „látótávolságon belül van” a betakarítás. Túlságosan hosszú élelmezés-egészségügyi várakozási idejű készítmény választása, illetve a védekezés halogatása most nem igazán javasolható.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kajszibarack: új kártevő és súlyos lombhullás fenyeget

2025. május 22. 11:10

Fagy, monília és új kártevő: idén különösen sok veszély fenyegeti a kajszibarackot – a védekezés most kulcsfontosságú.

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

2025. május 20. 15:10

A május is számos teendőt hoz a házikerti növényvédelem terén. Zsigó György növényorvossal ezeket járjuk körbe cikkünkben.

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

2025. május 20. 11:10

Nemcsak a cseresznyelégy fenyeget: a cserebogár és az aknázómoly is súlyos kárt tehet a meggy- és cseresznyefákban.

Rekord búzatermés a Brexit árnyékában

2019. október 20. 06:47

Becslések szerint az idei brit búzatermés 16,19 millió tonnára növekszik az előző szezon 13,56 millió tonnájával szemben.

4,7 millió tonna lehet az idei búzatermés

2020. augusztus 7. 10:33

Az őszi káposztarepce és árpa aratása befejeződött: 311 ezer hektáron vetettek repcét, amely jelentősen megszenvedte az időjárást, így az össztermés mintegy 781 ezer tonna.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: fertőző gombabetegségek jelenléte a gabonán

2023. április 11. 09:38

Az elmúlt hetek szélsőségesen változékony időjárása igencsak próbára tette az élőlények tűrőképességét.

Nitrogén fejtrágyát a búzának és árpának… de mennyit?

2019. március 1. 11:49

Tavasszal az egyik legelső és legfontosabb szántóföldi munka a gabonák első fejtrágyázása, amit minél előbb célszerű elvégezni, amint az időjárás és a hatályos rendelkezések megengedik, valamint rá lehet menni a talajra jelentős taposási kár nélkül.