Növényvédelem

Mi lesz itt? Egy csapadékos őszön az őszi árpát aligha lehet fungicides állománykezelés nélkül megvédeni

Agrofórum Online

A kalászos gabonák betakarítása után megjelenő tarlók és a rajtuk kifejlődő kalászos árvakelések növényvédelmi veszélyeiről az Agrofórum oldalain már több alkalommal megemlékeztünk. Ugyanakkor sokan gondolhatják azt, hogy az idei, szélsőségesen forró júliusi időjárás csökkentheti, vagy akár meg is szüntetheti ezt a problémát. Mi hát a jelenlegi helyzet, mire számítsanak ősszel pl. az őszi árpát termesztő gazdák?

Nincs baj a forrósággal

Napjainkban, körülnézve a kalászosok tarlóin, igen sok helyen találkozhatunk különböző fejlettségi állapotú árvakelésekkel, döntően a learatott őszi árpa táblák tarlóin. Ezek az árvakelések szinte sehol sem mutatják az aszály tüneteit.

Nem nagyon találkozni fonnyadó, hervadó növényekkel, legfeljebb a víz hiánya miatt csökkent mértékű növekedés az, amely jelzi, hogy nem mindig fenékig tejfel az árvakeléseken felnövekvő árpanövények élete.

Miért pont az árpatarlók zöldültek ki? A magyarázat roppant egyszerű. Az őszi árpát nagyon korán, néhol már június elején elkezdték aratni, és ekkor még volt idő és kapacitás a tarlóhántások elvégzésére is. Ráadásul a június hónap kellően csapadékos is volt, így a talajba került szemek csírázásához minden külső feltétel adott volt.

Enyhén kizöldült őszi árpa tarló
Enyhén kizöldült őszi árpa tarló

Ennek a csapadéknak még júliusban, a nagy hőség időszakában is döntő szerepe volt abban, hogy az árpaföldek árvakelései nemcsak életben maradtak, hanem sok helyen meglehetősen dúsan zöldellnek. Hiába van rendkívül meleg, az árpa bírja a hőséget. Főképp úgy, hogy a talajban még talál vizet a túléléshez.

Növénykórtani helyzet

Az őszi árpa árvakeléseken a jelenlegi időszakban nagyon sok helyen elképesztő mértékű levélfertőzöttségek alakultak ki, amelyekben általában egyetlen betegség, a hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) a domináns.

Elszabadult hálózatos levélfoltosság-fertőzés az árvakelésen
Elszabadult hálózatos levélfoltosság-fertőzés az árvakelésen

A betegségért felelős kórokozó hírhedten nedvesség- és melegkedvelő faj. Korábban, június hónap vége felé mind a nedvesség, mind pedig a magas hőmérséklet iránti igénye messzemenően ki volt elégítve.

Mivel nekrotróf életvitelű kórokozóról van szó, így a tarlók elhalt növényi maradványai kiváló fertőzési forrásként szolgáltak ahhoz, hogy az árvakeléseken erős, olykor szélsőséges mértékű fertőzések alakulhassanak ki.

Jelenleg a nedvesség iránti igénye már nem kerül kielégítésre, így konídiumok útján történő terjedése ideiglenesen leállt. Ugyanakkor a megfertőzött levelek szöveteiben a kórokozó micéliumai változatlan sebességgel terjednek, pusztítva ezzel a lombozatot és elősegítve későbbiekben a még nagyobb inokulum-mennyiség termelését.

Miért szinte csak ez az egy kórokozó van most jelen? Döntően a környezeti igény és a kórokozó életmódja miatt. Mivel az ősziárpa-állományok az aratás idejére szinte teljesen leszáradtak, nem volt felsarjadás, így a fővetés és az árvakelések megjelenése közt nem alakult ki egyfajta „zöld futószalag”, amely a biotróf kórokozók, mint pl. a szintén melegkedvelő törpe rozsda (Puccinia hordei), vagy a lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) elszaporodását az árvakeléseken lehetővé tehette volna.

Az őszi árpa esetében a nekrotróf életvitelű kórokozók sora igen hosszú, de a környezeti feltételek csak a hálózatos levélfoltosság kórokozójának voltak a leginkább megfelelőek. Az általában nagyon gyakori barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) pl. kevésbé szereti a meleget.

A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) viszont olyan szélsőségesen nedvességkedvelő, amelyet a júniusi időjárás sem tudott megfelelően biztosítani.

Távolabbi kilátások

Az, hogy az árvakelések lombozatán pont az árpa egyik legveszélyesebb, legnagyobb pusztító erővel rendelkező kórokozója szaporodott el, nem sok jóval kecsegtet. Amennyiben nedves, csapadékos őszi időjárás lesz az uralkodó, akkor igencsak nagy fertőzési nyomásra lehet számítani a hálózatos levélfoltosság kórokozójának részéről.

Szerencsétlen esetben (árvakelés közvetlen szomszédsága, fogékony fajta, kedvezőtlen kitettség, mély fekvés stb.) akár két őszi fungicides védekezés is szükséges lehet ahhoz, hogy az őszi vetésű árpaállományokat megvédhessük a kórokozótól.

A fertőzött árvakelések sekély művelése is jó megoldás, mivel a fertőzött növények elpusztítása és talajba juttatása nagymértékben csökkentheti a fertőzési nyomást. Ugyanakkor azok a növényi maradványok, amelyek nem kerülnek talajba, továbbra is fertőzési forrásként fognak szolgálni, így önmagában az árvakelések mechanikai elpusztítása csak részleges hatást biztosít. Csapadékban dús őszi időjárás esetén nagy valószínűséggel nem lehet majd az ősziárpa-állományokat fungicides állománykezelés nélkül megvédeni.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Remek hírek érkeznek a szántóföldekről, az árpától a kukoricáig biztatóak az állományok

2024. június 24. 13:10

A mostani időjárás kedvez az aratásnak, gyorsítja a munkát az is, hogy nincs reggel harmat, korán indulhatnak a gépek.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: attól, hogy nem látni rovarkártevőket, még nem tűntek el

2023. február 28. 08:51

A február végi tavaszt idéző napok után március első hetére visszatért a tél végi időjárás.

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

2018. október 24. 08:45

A mezei pocok felszaporodása mellett igen jelentős a kabócák, a levéltetvek és a gabonafutrinka fertőzöttség az őszi vetésekben. Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre.

Aratnak Békésben, a repcével gond van, az árpával viszont elégedettek

2024. június 20. 08:40

Jelenleg Békésben az őszi árpa az aratás végéhez közelítve hektáronként 5–7 tonnás termésmennyiségekkel örvendezteti meg a gazdákat.