Ebben a növényvédelmi esettanulmányunkban Verseg és Kartal között vizsgáljuk Hertelendy Péter növényorvossal, hogy mit foghat az év e hideg, korai szakaszában a sárga ragacslap, illetve tálcsapda. Február eleje, zúzmarás a határ, áttelelő repce - érdemes kihelyezni az említett csapdákat annak érdekében, hogy lássuk, milyen kártevők lehetnek a táblán. Videónkban ezt a témát járjuk körbe.
A repce szempontjából két faj lehet veszélyes. A Ceutorhynchus napi, vagyis nagy repceormányos, valamint a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens). Az évente egy nemzedékes fajok imágó alakban telelnek, és 10 oC körüli hőmérsékleten előbújnak rejtekükből. Mivel jól repülnek – a repcetáblába is betelepülnek.
Januári melegrekordok
Január elejére visszaemlékezve, melegebb periódusokon vagyunk túl, pontosabban országos melegrekordon, és február elején is három, országos hőmérsékleti rekordot meghaladó napunk volt. És ilyen, kedvezőbb hőmérsékleti viszonyok hatására bizony az Agrofórum stábja mellett a rovarnép is útra kél. A sárga ragacslapok és sárga tálak segítségével nyomon követhető a kártevők mozgása. Egyes gazdálkodók úgy ítélik, hogy túl korai a megfigyelés elkezdése.
Mégis érdemes csapdázni
Ennek ellenére érdemes lehet kihelyezni a ,,csalétkeket” – mi is meggyőződhettünk róla, hogy a rovarok jelen vannak. Nem mondható el, hogy az éves populáció teljes egyedszáma betelepült, de megközelítőleg 20-25%-a már az állományban készülődik további élete folytatására. A tenyészőcsúcs környékén megtelepedő állat hibernálódik, jelenleg még nem okoz kárt. De jelenléte felkészülésre buzdít. Megfelelő hőmérsékleti viszonyok esetén 4-5 napos érési táplálkozást folytatnak, ezt követi a párosodás.
További részletek a videóban!