22℃ 11℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Növényvédelem

Ormányosbogarak a repcében: most lehet védekezni

Agrofórum Online

Tehát az őszi káposztarepce levélnyeleit és szárát támadó különböző ormányosbogarak ellen lehet védekezni. A repce esetében a tavasz legelején kezdődő, folyamatosan változó szereplőkkel meginduló kártevői roham súlyos veszélyeket rejthet a termesztők számára. Az egyes károsítók életmódja, a migráció megindulásához szükséges hőmérsékleti küszöbértékek nem változtak mérhetően az elmúlt 10-20 év során, ugyanakkor a repce növények jellege, illetve sajnálatos módon a tél végi – kora tavaszi időjárás annál inkább.

Akut betelepedési vészhelyzet

A repcében a tavasz folyamán elsőként általában a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) jelenik meg. Hőmérsékleti igénye picivel alacsonyabb, mint a valamivel kisebb testű repce szárormányosé (Ceutorhynchus pallidactylus). Ugyanakkor elméletileg a nagy repceormányos inkább a repce szárába rakja petéit, míg a szárormányos inkább a repce levélnyelét választja utódai bölcsőjéül és táplálkozási helyéül. Az „elméletileg” kitétel azért indokolt, mivel napjaink irtózatosan nagy fiatalkori növekedési erélyű, robusztus repcehibridjei esetében a szár és a nagy levélnyelek mérete, vastagsága között már eltűnt a különbség. Mindkét faj mindkét célfelületbe helyezhet el petét.

A repce ormányosbogarai tavasszal fajtól függően 13-16 oC feletti hőmérsékleten kezdik meg migrációjukat. Ez alatt értelemszerűen árnyékban mért hőmérsékletet kell érteni! Ugyanakkor február első hetében a nappali hőmérsékletek már április közepére emlékeztető tartományba kúsztak fel még árnyékban is. Napsütésben, déli – délkeleti kitettségben ez akár 25 oC-os hőmérsékletet is eredményezhet! Ilyen melegben az ormányosok nagyon szívesen és sokat repülnek, így a hét során vélhetően a két károsító faj populációinak jelentékeny hányada be tudott települni a repceállományokba.

Nagy repceormányos imágója
Nagy repceormányos imágója

A betelepedést természetesen erősen befolyásolta a hét során tapasztalt rendkívüli erősségű szél is. Erős szélben egyik ormányosfaj sem repül. Nem azért, mert nem akar, hanem azért, mert nem tud! Viszont a rendkívül szeles időszakok a hét során gyakorta szinte szélcsendes időszakokkal váltakoztak, így a szélviharos, a migrációt hátráltató időszakok ellenére a migráció kedd és szerda folyamán az ország jelentős hányadán akadálytalanul folytatódhatott.

A betelepedés természetesen még nem jelenti azt, hogy a kártétel már be is következett. A repcébe betelepült bogaraknak először ivari érési táplálkozásra van szükségük, amely jelen körülmények között 2-4 napot vehet igénybe. Ezután történik meg a párosodás, majd a peterakás. Nem vagyunk tehát elkésve a védekezést illetően, hiszen a repce szárát támadó ormányosbogarak esetében a kárt a lárva okozza ugyan, de az imágók ellen lehet eredményesen védekezni. Mivel még igen jó eséllyel sehol sem kezdődhetett el a kártevők peterakása, így egy olyan védekezés, amelyet a hét hátralevő részére időzítettünk, teljes mértékben hatékony és eredményes lehet.

Az ilyen állapotú repcékben már sok ormányosbogár lelhető fel
Az ilyen állapotú repcékben már sok ormányosbogár lelhető fel

Egy kis rovarölőszer-ismeret

A repce állati károsítói ellen elméletileg meglehetősen sok inszekticid használata engedélyezett ugyan, de ezek döntő hányada csak bizonyos korlátozásokkal használható. Jelen időszakban ugyanakkor hatalmas szerencsénk van, mivel a hőmérséklet a napokban nem jelent akadályt egyetlen hatóanyagcsoport alkalmazása esetén sem!

A repce rovarölő szeres kezelésében vannak bizonyos kőbe vésett szabályok, amelyeket mindenképpen be kell tartanunk. Nem csak azért, mert ezt a hatóság is kőkeményen ellenőrzi, hanem a magunk jól felfogott érdekéből is. Nem célszerű pl. szintetikus piretroidokkal a repcefénybogarak ellen védekezni, mivel ezek a károsítók már igen sok területen teljesen rezisztensek ezekre a hatóanyagokra.

Szárormányos a repcenövény belsejében
Szárormányos a repcenövény belsejében

Ugyanakkor a tau fluvalinát hatóanyagú inszekticidek (Klartan 24 EW pl.) használatát pont a virágzás idejére célszerű időzíteni. Ez a hatóanyag ugyanis teljesen hatástalan a háziméhekre, így normál kijuttatási technológiával a méhek veszélyeztetése nélkül is alkalmazható, akár virágzó állományokban is.

A szintetikus piretroid hatóanyagú készítmények használatát a rezisztencia mellett az is korlátozza, hogy hatástartamuk meglehetősen rövid. Hiába „fotostabil” már szinte mindegyik termék, 5-6 napnál hosszabb hatástartamot ne várjunk tőlük!

A meleg az első repcefénybogarakat is előcsalogatta
A meleg az első repcefénybogarakat is előcsalogatta

Vannak olyan készítmények, amelyek nem tartoznak egyik nagyobb hatóanyagcsoportba sem, mint pl. a Sivanto Energy. Ezek kiválóak a rezisztencia megtörésére. Ugyanakkor pont ezt a készítményt a gyártó a szezon első kezelésére ajánlja pontosan azért, mert hatóanyagai még hidegben is hatékonyak. Ezt a készítményt nyilvánvalóan nem lehet virágzásban használni méhekre kifejezetten kockázatos volta miatt, de akár jelenleg, akár később bevethető a vegetációs szezon első károsítói ellen.

Mivel a jelenlegi időszakban a hőmérséklet nem gátolja a hatóanyag és növényvédő szer választást, így rendhagyó módon egy tisztán szintetikus piretroid hatóanyagú készítménnyel is lehet kezdeni a szezont. Az előbb emlegetett készítményt érdemes a rejtett bimbós időszakra tartalékolni, amikor már a piretroidokra rezisztens fénybogarak is tömegesen jelennek meg a repcében. A legfontosabb az, hogy most használjuk ki a jó időjárás adta lehetőséget és a repcékbe már biztosan betelepedett ormányosokat még a peterakás előtt pusztítsuk el!

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Rózsa növényvédelme: most kell megvédeni!

2025. április 29. 08:10

A rózsákra idén is lecsapnak a kártevők és a tintafoltosság – most van itt az ideje a megelőző, növényvédő szeres kezeléseknek.

Akár már drónnal is!

2025. április 28. 16:10

A kukorica mikotoxin-fertőzése csökkenthető a rovarkártevők elleni védekezéssel.

Fertőz a rozsda: kritikus időszak a tüskétlen szedernek

2025. április 28. 08:10

A szeder sárgarozsdája most fertőz a leginkább – időben végzett, felszívódó szeres permetezéssel a termés is megmenthető.

Hatékony kukorica-gyomirtás minden körülmények között

2025. április 27. 13:10

Az elmúlt évek időjárási anomáliái folyamatosan növelik a posztemergens gyomirtási technológiák jelentőségét a kukoricatermesztésben.

Romlanak a búza keresleti kilátásai

2020. június 17. 04:38

A párizsi árutőzsdén kicsit javult a hangulat az előző naphoz képest. A repce és a kukorica drágult, ám a malmi búza és a takarmánybúza kurzusa tovább csökkent.

Az angol búza vetésterülete 28 százalékkal nőtt

2021. augusztus 20. 10:36

A kedvezőbb időjárás lehetővé tette a gazdák számára, hogy ősszel többet vessenek, így visszatérnek a korábban várt szintekre a gabonafélék tekintetében Angliában.

A kivadult GM repce fokozatosan elveszíti módosított génjét

2024. május 29. 15:10

Ugyan az árvakelésű repce nem pusztul ki több generációval később sem, de a mesterséges transzgén – és vele együtt a rezisztencia – eltűnik.

Bővülhet a repce vetésterülete az EU-ban

2022. november 8. 08:03

A repcével bevetett - főként étolaj, állati takarmány és biodízel előállítására használt - terület ebben a szezonban már több mint 10 százalékkal nőtt.