15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Növényvédelem
Fizetett tartalom

RANGO – szuperszelektív egyszikűirtó a KITE Zrt.-től

KITE Zrt.

A 2021-es év az egyik legszárazabb év volt az elmúlt 120 évben. Az ország nagy részében elmaradt a talajok téli nedvességgel történő feltöltődése, ami a repce fejlődését is jelentősen hátráltatta. Emellett egyre nagyobb mértékben jelenik meg a gabona-árvakelés a repcetáblákban. A gyomnövényként viselkedő árvakelés elvonja a vizet a repce által táplálkozásra használt talajrétegekből, ami még jobban súlyosbítja az eddig kedvezőtlenül alakult körülményeket. Ezért kiemelkedő szerepe van a gabona-árvakelés elleni védekezésnek.

Az árvakelésű gabona és az egyéb, repcében megjelenő egynyári és évelő egyszikű gyomnövények, mint a közönséges tarackbúza (Elymus repens), a csillagpázsit (Cynodon dactylon), a parlagi ecsetpázsit (Alopecurus myosuroides), a nagy széltippan (Apera spica-venti) vagy a fenyércirok (Sorghum halepense) hatékony irtására a KITE Zrt. a Rango szelektív egyszikűirtó készítményt ajánlja.

A Rango hatóanyaga a quizalofop-P-tefuril, amely az ariloxi-fenoxi-propionát hatóanyag csoportba tartozik és ACC-áz gátló hatással rendelkezik. Szisztemikus hatású, ennek következtében a tápanyagszállító-szöveteken keresztül mozog a növényben, így nemcsak a növényvédőszerrel érintkező részei pusztulnak el az egyszikű gyomnövénynek, hanem mind a föld feletti és föld alatti részei is. A kezelés hatására a gyomok növekedése 1-2 napon belül leáll. Az első tünetek 7-10 nap után jelentkeznek nekrotikus foltok formájában a tenyészőcsúcson, melyek gyorsan szétterjednek az egész levélfelületen. A gyomnövény teljes pusztulásához megközelítőleg 2-3 hétre van szükség. A Rango szelektív hatással bír a kétszikű növényekkel szemben, mivel azok a quizalofop-P-tefuril hatóanyagot teljes mértékben képesek lebontani, így biztonsággal használhatjuk kétszikű kultúrnövényeink esetében.

Gabona árvakelés ellen a készítményt

  • 1-3 leveles korban 0,6-0,8 l/ha,
  • 3-5 leveles korban 0,8-1,0 l/ha dózisban kell alkalmazni.

Az egynyári egyszikű gyomfajok

  • 1-3 leveles korában 0,8-1,0 l/ha,
  • 3-5 leveles korában 1,0-1,2 l/ha,
  • az 5 levelesnél idősebb gyomnövények esetében 1,2-1,5 l/ha dózisban kell a növényvédő szert kijuttatni.

Az évelő egyszikű gyomok esetében a dózist az adott faj határozza meg:

  • fenyércirok (Sorgum halepense) ellen 1,0-1,5 l/ha,
  • közönséges tarackbúza (Elymus repens) ellen 1,8-2,25 l/ha,
  • csillagpázsit (Cynodon dactylon) ellen 2,0-2,25 l/ha a szükséges szermennyiség.

A készítmény kijuttatása hektáronként 200-300 liter vízzel és finom porlasztással történjen.

A készítmény egy vegetációs időszakban csak egy alkalommal juttatható ki!

Bővebb információkért keresse bizalommal agronómiai szaktanácsadóinkat!

Urbán Kinga Liána

fejlesztőmérnök

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fonnyadó hajtásvégek: veszély a rózsákra és gyümölcsfákra

2025. május 9. 08:10

A hajtáshervasztó darázs és a tűzelhalás is pusztíthatja tavasszal a gyümölcsfák hajtásait – de nem nehéz megkülönböztetni őket.

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

2025. május 7. 16:10

A selyemfényű puszpángmoly növényvédelem nélkül egyszerűen tarra rághatja közkedvelt dísznövényünket, a buxust. Növényvédelmi tippek a növényorvostól!

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Készüljünk az őszi vetésre

2022. szeptember 13. 15:42

Nem tudjuk, hogy mit hoz az ősz az időjárás terén, éppen ezért kiemelten kell figyelnünk a vetésre.

Mikroorganizmusokkal egy fenntarthatóbb jövőért, avagy az Agro-ökológiai Program

2023. február 14. 14:12

A mikroorganizmusok és növények kapcsolata már egy régóta ismert és kutatott jelenség, azonban ezt a kapcsolatot sokan nem tekintik elég jelentősnek.

A kukorica rovarölő szeres védelme a mikotoxint termelő gombák ellen

2022. május 17. 15:26

A növényvédelmi technológiai újítások bevezetésében Magyarországon élen jár a KITE Zrt.

Újdonságok és gépelőrendelés Köckerling gépekre!

2020. november 25. 05:36

Érdemes a gépelőrendelési akció keretében megrendelnie Köckerling munkagépét vagy vetőgépét a KITE Zrt.-től 2020. október 1. és 2020. december 15. közötti időszakban, hiszen az akció keretében kedvezőbb áron vásárolhatja meg 2021-re a kiszemelt eszközét. Íme néhány fontosabb újdonság a Köckerling háza tájáról.