4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Növényvédelem

Ritka kártevő: a málna-viaszos pajzstetű (Atrococcus bejbienkoi)

Agrofórum Online

Magyarország melegebbre és szárazabbra fordult klímája nem kedvez a málnatermesztésnek. Jelentős a munkaerőigénye, amelynek döntő hányada a szedési időszakban jelentkezik. Ezekre a gondokra visszavezethetően a hazai gyümölcs árban nem versenyképes az importból származó termékkel. Ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak a következménye, hogy a málna országos termőterülete folyamatos csökken. 2022-ben Magyarországon az ültetvényben termesztett málna termőterülete csak 101 hektár volt.

A házikerttel rendelkezők körében azonban a málna termesztése továbbra is népszerű és a család friss gyümölccsel történő ellátásában továbbra is fontos szerepe van. 

Egy európai szintű kigyűjtés szerint a málnán élő szervezetek száma kb. 220 faj. A mikroorganizmusok (vírusok, baktériumok, gombák) fajszáma 30 körül van. Az állati kártevők a növény minden részén (gyökér, hajtás/vessző, levél, rügy, virág, termés) előfordulhatnak.

Az egyes fajok gazdasági jelentősége különböző. Vannak a termesztést rendszeresen gazdasági kárral fenyegető kártevők (amelyekre a növényvédelmi technológiát kell alapozni) és alkalomszerűen fellépő károsítók, de vannak olyan fajok is, amelyek adott helyen folyamatosan jelen vannak, de észlelhető kárt nem okoznak, sokszor nem is tudunk a jelenlétükről. 

Ebben a rövid dolgozatban egy ritkán észlelt és alig ismert kártevőt, a málna-viaszos pajzstetűt mutatjuk be.

Röviden a pajzstetvekről: Szívó szájszervvel rendelkeznek, és valamennyi fajuk élő növényeken szívogat. A fajok többsége külsőleg annyira elváltozott, hogy a felületes szemlélő nem is gondolná, hogy rovarral áll szemben. A pajzstetvek váltivarúak, de sok faj képes szűznemzéssel is szaporodni.  Nemzedékszámuk eltérő, számos esetben a hőmérséklettől függően változik. 

Közvetlen kártételük a növények nedveinek szívogatása, amitől azok legyengülhetnek, de el is pusztulhatnak. Közvetett kártételük a vírusterjesztés.

Élettani és morfológiai tulajdonságaik alapján csak lassú terjeszkedésre képesek. Terjedésükben legnagyobb jelentőségű a növényi szaporítóanyagok általi elhurcolás.

Magyarországon 10 családba sorolt 276 pajzstetű fajt ismerünk, ezek közül a málnán 4 faj fordul elő. 

2020. augusztus 27-én Szadáról (Pest vármegye) magánkert tulajdonostól kaptunk értesítést, hogy a letermett és kiöregedett málnatövek kiásása során, a gyökereken és a talajrögök között apró fehéres rovarokat láttak mozogni. Mivel kertjükben új telepítést is terveztek, kérték a rovarok meghatározását.

A kérésnek eleget téve a helyszínen frissen kiásott málnatövek gyökérzetéről készítettünk felvételeket. Egyidejűleg talajt, gyökereket és a rovarok egyedeit is tartalmazó mintákat is gyűjtöttünk a beltéri fényképezéshez és az identifikáláshoz. 

A mintában vizsgált pajzstetveket málna-viaszos pajzstetűnek (Atrococcus bejbienkoi Kozár & Danzig 1976) határoztuk meg, a Szerzők által szerkesztett határozó segítségével. A fajt a Szerzők mint a tudományra nézve új fajt a magyarországi Velencefürdőről 1976-ban írták le.

Jelenleg csak 2 országból, Magyarországról és Oroszországból ismert. 

A fajhoz kapcsolódó hazai irodalmi kutatás csak egy további eredménnyel zárult. A 2001-2002 között Nagyrédén málnaültetvényekben a vesszőpusztulásért felelős kártevők és természetes ellenségeik vizsgálatáról készült dolgozat Szerzői említették, hogy az ott azonosított kártevők közül az Atrococcus bejbienkoi nem járult hozzá jelentős mértékben a vesszőpusztuláshoz. 

A SCALENET (pajzstetű-specialista) internetes adatbázis (elérés: 2023. november 4.) szerint a faj gazdanövénye Magyarországon a málna, Oroszországban (Szibéria) a medveszőlő (Arctostaphylos uva-ursi), a vörös áfonya (Vaccinium vitis-idaea) és a Pedicularis langsdorffii.

Az alábbiakban néhány képet mutatunk a Szadán, 2020. 08. 27-én készült helyszíni és beltéri felvételekből.

1. kép: Kiásott málnatő a tünetekkel, Szada, 2020. 08. 27.

A fertőzött növények gyökérnyakán viaszos bevonatban nőstény egyedek láthatók.

2. kép: A talaj gyökérnyak körüli üregeiben az egyedek nagyobb csoportokban helyezkedtek el
3. kép: A talaj bolygatása során felszínre került egyedek igyekeztek a napsugárzás elől elrejtőzni
4. kép: Egy nőstény dorzális (háti) nézete

A közelképeken a fényképezett egyed elülső testvége (a fej) a bal oldalon helyeződik.

5. kép: Az előző egyed laterális (oldalsó) nézete
6. kép: Az előző egyed ventrális (hasi) nézete

A tojásrakó nőstények rendszerint ovális vagy megnyúlt ovális alakúak, olykor közel párhuzamos oldalakkal. Testhosszuk 2,5-4 mm. A hátoldal általában mérsékelten domború, a hasoldal lapos vagy enyhén homorú. Testük normálisan viaszporból álló váladékkal takart, amelyet mirigyek termelnek. A test szelvényezettsége jól látható.

Testük kültakarója rugalmas. A test fő anatómiai egységei (fej, tor potroh) a 6. képen láthatók legjobban.

A faj biológiájáról keveset tudunk. A gyökérlakó pajzstetvek minden fejlődési alakja a gyökereken él.

Az 1976-os Velencefürdőn történt védekezés óta újabb kártételről és kényszerű védekezésről nem tudunk.

A dolgozat elkészítéséhez felhasznált irodalmak jegyzéke a Szerzőnél elérhetők.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási lehetőségek

2025. február 21. 16:10

Magyarországon a kalászosok, kukorica, napraforgó és repce dominálja a termőterületeket, melyek különösen kitettek a toxinfertőzésnek.

Fókuszban a napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2025. február 21. 09:40

Szántóföldi körülmények között a fehérpenészes szár- és tányérrothadás betegséget minden esetben vizsgálja a Nébih.

A vetésidő hatása a napraforgó betegségeinek megjelenésére

2025. február 20. 16:10

Bizonyos kórokozók nektrotrófok, az öregedő szöveteket támadják meg. Minél idősebb a levél, annál könnyebben jön létre rajtuk a fertőzés.

A Corteva bemutatta 2025-ös portfóliójának új termékeit

2025. február 20. 13:10

A Corteva 2025-ös portfóliójában is magas minőségű vetőmagok, innovatív növényvédelmi és biológiai termékek növekvő választékát kínálja.

Hogyan és mikor metszhetjük meg a letermett málnát?

2024. július 12. 04:36

Kérem tájékoztatásukat arról, hogy a letermett málnabokraimat hogyan és mikor metszhetem meg?

Folyton termő málnán nem érnek be a nyári hajtásokon a bogyók. Mit tegyünk a növényekkel?

2022. május 19. 04:36

Folyton termő málnáim egyik évben sem érnek be a nyári hajtásokon, a bogyók összeszáradnak. Szeretnék már málnát is enni róluk. Mit tegyek a növényekkel?

Mik okozzák a gubacsok kialakulását a málnavesszőkön?

2025. február 13. 04:37

Málnavesszők között egyre több gubacsot találtam metszés közben. Mik okozzák, és hogyan lehet ellenük környezetet kímélően védekezni, minél kevesebb vegyszerrel?

Milyen kártevők élnek a málna vesszőiben?

2020. február 27. 05:38

Gy. Adrienne kérdése: Megmetszettük a málnáinkat. Egyes vesszőkben apró lárvákat találtunk. Milyen rovarkártevői vannak a málnának, amik a málna hajtásaiban élnek?