Növényvédelem

Senyved a buxus? A puszpángmolyt még elkaphatjuk! + videó

Agrofórum Online

A selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) lárváinak kártétele olyan mértéket ölthet, hogy kérdésessé válik: megmenthetjük-e még buxusunkat. Most még elkaphatjuk a kártevőt, de nem mindegy, hogyan közelítünk a problémához!

A múlt, és helyenként napjaink kedvelt dísznövénye a puszpáng, vagy buxus, ám ennek a dekoratív, dús zöldtömeget adó, a parkokat szimbolizáló növénynek jelentős kártevője a selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis). Ha a kertész idejében nem korlátozza a növényen szaporodó, falánk lepkehernyók állományát, sajnos a növény megmentésére csekély reményünk marad.

A selyemfényű puszpángmoly hernyójának bábozódás előtti lárvastádiuma (Fotó: Dabis Balázs Silvius)
A selyemfényű puszpángmoly hernyójának bábozódás előtti lárvastádiuma (Fotó: Dabis Balázs Silvius)

A puszpángmoly életmenete…

A kicsi, kezdeti fejlődési stádiumban járó L1, L2 lárvák ellen a védekezés megkezdése már indokolt. A kártevő ebben az életszakaszában telel át. A tavaszt már az apró hernyók kártételével indítja, a szövedékkel összeszőtt friss puszpánglevélkék között. A lárvák bábozódás után az időjárási körülményektől függően kelnek, majd újra párosodás, tojásrakás következik és a második nemzedék kelésével tovább sújtja dísznövényünket.

A kártevő molyok kívülről is berepülhetnek, de faiskolai csemetékkel is behurcolhatjuk kertünkbe, a parkokba. Gyakorlatilag folyamatos védekezést igényel a növény, ha emellett a faj mellett döntünk.

Ebben a videónkban a rovar életciklusáról, a kártevő előrejelzésének, a védekezés lehetőségeiről, és alternatív dísznövényekről beszélgetünk Zsigó György növényorvossal, és reméljük, hogy sikerül segítséget nyújtanunk nézőinknek.

Részletek a videóban!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Házikerti növényvédelem májusban

2025. május 7. 15:10

A májusi kertben akad bőven növényvédelmi teendő. A csigák, a levélbetegségek és a talajból fertőző kórokozók egyaránt kihívást jelentenek.

Fukszia fontosabb betegségei: így ismerje fel időben a bajt!

2025. május 7. 11:10

A fukszia gyönyörű, de érzékeny dísznövény – ismerje fel időben a betegségeket, hogy megóvhassa a virágzást és az egészséget!

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

Hogyan lehet védekezni a paradicsombogyót károsító hernyók ellen?

2022. augusztus 29. 04:37

Évek óta sok paradicsombogyót tesznek tönkre a bennük élő hernyók, és a paprikában is gyakoriak. Mikor és hogyan lehet ellenük védekezni? Vegyszermentes megoldások érdekelnek, mivel vegyesen ültettem a zöldségféléket, nem tudom azokat elkülöníteni a kezeléseknél.

Hernyók elleni védelem – természetesen

2022. április 28. 05:38

A hernyóinvázió olyan probléma, amellyel évről évre szembe kell néznünk a kertünkben.

Mi rágja a muskátli bimbóit?

2019. szeptember 13. 06:38

M. Gizella kérdése: Muskátli virágaim bimbóit valami megrágta, befúrta magát a virágba, tönkretette. Mi okozhatta, tudok-e ellene védekezni?

Hogyan védekezhetünk a mocskospajor kártétele ellen?

2019. október 30. 13:05

J. Simon kérdése: Ősszel a veteményes felásásánál szürkés színű, kövér hernyókat találtunk a kihúzott növények tövénél a talaj felszínéhez közel. Mik lehetnek ezek, károsak-e?