Növényvédelem

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

Agrofórum Online

A szőlő hazánk egyik kiemelten fontos kertészeti kultúrája. A belőle készült, világhírű magyar borok méltán híresek és keresettek. Ugyanakkor ez a növény meglehetősen „beteg” is, mivel több olyan kórokozója is van, amelyek önmagukban is képesek megsemmisíteni a teljes termést.

A szőlőt korábban három olyan kórokozó veszélyeztette, amelyek ellen akár több alkalommal is védekezni kellett. A nedvesebb időjárásban a szőlő peronoszpóra (Plasmopara viticola) fertőzése okozhat súlyos lomb- és termésveszteséget. A már beérett termést sok esetben a szürkerothadás (Botrytis cinerea) tizedelheti meg.

A meleg, száraz időjárási körülmények között viszont a szőlőlisztharmat (Uncinula necator) fertőzése jelenthet komoly veszélyt. E három, önmagában is durva kártételek okozására is képes kórokozó mellé egy évtizede betársult a szőlő fekete rothadása (Guignardia bidwellii) is, amely a peronoszpórához hasonlóan szintén a nedvesebb időjárási körülmények közt képes súlyos károkat előidézni.

A fertőzés biológiája és terjedése

A jelenlegi időjárási körülmények egyértelműen a szőlőlisztharmat terjedését segítik. Ez a kórokozó ivaros termőtestek, kazmotéciumok alakjában telel a szőlő fás részeire lemosódva. Innen kezdi meg a fertőzést aszkospórák kiszóródása útján. A legelső fertőzések még kis leveles korban, a törzs vagy a kordonkarok közvetlen közelében levő kisebb leveleken szoktak megjelenni.

Lisztharmatfertőzés fiatal szőlőfürtön
Lisztharmatfertőzés fiatal szőlőfürtön

Korábban ez a kórokozó döntően a szőlő rügyeiben telelt át micélium alakjában. Ezek a „gyertyás vesszők” a fehér micéliumbevonat miatt könnyedén felismerhetők voltak. A kórokozónak ez az életmód-váltása kb. fél évszázada kezdődött, és napjainkra már a kazmotéciumos áttelelés messze dominánssá vált.

Miért veszélyes különösen virágzáskor?

A szőlőlisztharmat első komoly fertőzési hulláma általában a virágzó állományokat sújtja, amikor komplett fürtkezdeményeket képes napok alatt elpusztítani. Veszélyes időszak még a virágzás vége, amikor is a fejlődésnek induló bogyók levetik magukról a virágzat maradványait. Ezzel az összes, addig oda kijuttatott fungicid hatóanyagtól is sikeresen „megszabadul” a növény. A virágzás végén tehát mindenképpen érdemes valamilyen hatékony fungiciddel közbeavatkozni, akár preventív kezelés formájában is.

Védekezési lehetőségek meleg időjárásban

A jelenlegi időjárás nagyon kedvez a lisztharmatnak. A napközben uralkodó meleg erősen kedvez a kórokozónak, a nagy napi hőingadozás pedig biztosítani tudja számára azt a minimális nedvességet, amelyet igényel. Ráadásul a magas nappali hőmérsékletek miatt néhány hatóanyag nem, vagy csak nagyon körültekintően alkalmazható. Ilyen például a kén, amely a nyári melegben igen könnyen okozhat perzselést.

Tippek a permetezés hatékonyságához

Mivel a jelenlegi időszakban nagyon alkalmasak a környezeti feltételek a lisztharmat járványszerű terjedéséhez, ezért célszerűbb valamilyen felszívódó hatóanyagú készítménnyel védekezni a kórokozó ellen. Mivel igen sok szőlőfajta levele nagyon sima, így a kezelés során minden lehetséges módon igyekezzünk meggátolni a permetlé lefolyását a kezelendő növényi felületekről. Erre a célra a minél apróbb permetlé-cseppméret kialakítása, valamint a tapadásfokozó adalék használata lehet a leginkább előnyös.

A képek a szerző felvételei.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Minőségi kockázat a csőben – célkeresztben a második nemzedék

2025. július 24. 13:10

A második nemzedék már a csövet támadja – mikotoxinveszély és piaci kiesés is lehet a következménye, ha nem időben lépünk.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Mi köze van a rózsának a szőlőlisztharmathoz?

2018. május 29. 08:43

K. Sándorné kérdése: Idén is megjelent rózsáim levelein a lisztharmat. Hogyan védekezhetek ellene?

Van-e most szőlőlisztharmat veszély?

2018. május 24. 09:44

M. István kérdése: Van-e most szőlő lisztharmat veszély?

Folyamatos a keleti gyümölcsmoly rajzása

2021. június 30. 06:55

A vértetvek szaporodása szempontjából kedvező az időjárás, kiskertekben igen jelentős fertőzések alakultak ki.

Így védjük szőlőnket lisztharmat és peronoszpóra ellen - a Bayer növényvédelmi technológiája borszőlőben

2021. június 1. 04:56

A peronoszpóra és lisztharmat a két legfontosabb szőlő kórokozó, melyek minden ültetvényben előfordulnak, ellenük rendszeresen kell védekezni! A klímaváltozásnak köszönhetően az elmúlt évtizedben mindkét gombás betegség gyakran járványos méreteket öltött Magyarországon – akár egy tenyészidőszakon belül is többször –, ami megnehezítette a hatékony védekezést. Mindkét kórokozó már virágzás előtt megjelenthet, készen állva a virágok megfertőzésére, így támadásuk már a tenyészidőszak elején nagy termésveszteségekhez vezethet. A bogyók később is megfertőződhetnek, egészen a zsendülés kezdetéig.