Egy ősziárpa-állományban jártunk Hertelendy Péter növényorvossal, aki különleges tünetre hívta fel a figyelmet az alapvetően jó kondíciójú állományban. Egy-egy törpülő, sárguló növény jelzi, hogy valami nincsen rendben. A szárfejlődés sem maradéktalan, a növény magasságáról már ne is beszéljünk...
A ,,tettes” az árpa sárga törpülés vírus (Barley Yellow Dwarf Virus). Mostanság, a szárba indulás elején találkozhattunk vele. Sajnálatos módon ilyenkor már nem tehetünk semmit sem a kórokozó ellen. A vírus folyamatosan fertőz, vektorai, vagyis közvetítői elsősorban a levéltetvek, amelyek szívogatásuk nyomán, növényről növényre szállva transzportálják a kórokozót.

Idén tünet már nem lesz
Idén már látható tüneteket nem fog okozni, terméskiesést minimális mértékben. A gondot ősszel okozza, amikor behatol a növénybe. A párleveles növényeken megjelenő levéltetvek átviszik a vírust, amely a tél folyamán együtt él, és szaporodik a növénnyel. Direkt kártétele: a növény nem szökken szárba, esetleg később el is pusztul. És, bár a gabona képes kompenzálni, de sajnos nagy mértékben nem… A hiányzó szálak, kalászok a termésen meg fognak mutatkozni. Sajnos gyakran előfordul a túl korai őszi vetés, és ezzel mesterségesen megnyújtják a gazdálkodók azt az időszakot, amely a vektorszervezetek, rovarok rendelkezésére áll. Eleve gyengébbek a teleink: az őszi vektoraktivitási időszakot a természet megnyújtja, és a kártevő rovarok nem tétováznak élni a lehetőséggel, ami a szívogatást, vírusterjesztést illeti.
Növényvédelmi ajánlások a szakértőtől – részletek a videóban!