21℃ 15℃
július 10. Amália, Melina Engelbert, Ulrika
Növényvédelem

Utolsó esély – a mezei pocok elleni tavaszi védekezésre

Agrofórum Online

Az idei tél és tavasz meglehetősen kedvezően alakult a szántóföldek növényállományát veszélyeztető mezei rágcsálók számára. Pedig az ősz végi és a téli hónapok egészen február végéig elméletileg apasztaniuk kellett volna ezen kártékony rágcsálók egyedszámát. A folyamatosan nedves, párás környezet ellenére járványos betegségek a rágcsálók állományában most (sem) léptek fel, így március hónapra a mezei rágcsálók populációja meglehetősen magas szintet ért el.

Irtanánk, de mivel?

A területüket ismerő gazdák természetesen tisztában is voltak ezzel a problémával és jelenleg is tisztában vannak a mezei rágcsálók magas egyedszámával. Amelynek döntő hányada a mezei pocok (Microtus arvalis), de több helyütt nagyon gyakori a pirók egér (Apodemus agraricus), illetve az erdősültebb területek környezetében a sárganyakú erdei egér (Apodemus flavicollis) is. További probléma, hogy helyenként már megkezdődött a mezei rágcsálók szaporodása is. Utódok ugyan még nincsenek, de vemhes nőstények már igen.  Ettől az időponttól kezdve a rágcsálók populációja – beavatkozás híján – csak nőni fog!

Téli fagy és pocok együttes kártétele

Az, hogy a mostani időszakra még ekkora rágcsáló létszám él és károsít a szántóföldeken, több előnytelen dolog együttes hatásának tudható be. Az egyik a nagyon csapadékos őszi és téli időjárás, amely nem igazán tette lehetővé a fertőzött területek kezelését.  A nedves körülmények között eleve hatástalanok a fémfoszfid hatóanyagú készítmények, így gyakorlatilag a mezei rágcsálók állományának csökkentésére egyedül a véralvadásgátló, klórfacinon hatóanyagú készítmény, a szükséghelyzeti engedéllyel felhasználható Pocok Tox volt alkalmazható.

A csírázó nöényke a járatban annak lakatlanságát jelzi

Azaz csak lett volna, mivel a hatóanyagához gyakorlatilag világszerte hónapokon át lehetetlen volt hozzájutni. Hatóanyag híján a forgalmazható készítmény elfogyott és sokáig úgy tűnt, hogy nem is lesz már az idei év első felében elérhető. Időközben elmúlt a tél, elmúlt a kora tavasz és a rágcsálók populációi kémiai védelem híján csak a természetes ellenségek tevékenysége folytán csökkentek valamennyire. Messze nem olyan mértékben, amely a gazdálkodókat megnyugvással tölthetné el.

Utolsó lehetőség az állománygyérítésre

Szerencsére a Pocok Tox ellátás terén változás várható. Igen jó eséllyel már ezen a héten elkezdődhet a készítmény gyártása és forgalmazása. A gyártó május végéig kérte és meg is kapta a szükséghelyzeti engedély meghosszabbítását. Lesz tehát nemsokára hatékony rágcsálóirtó készítmény és a szükséghelyzeti engedélyek megszerzése után lesz legális lehetőség is a használatára.

Kócsag vadászik a mezei pockokra

Kérdés: Mire lehet ez elég? Szerencsére az idei március közepe inkább volt télies, mint tavaszias és a szántóföldi kultúrák növekedése, fejlődése megtorpant. Lehetőséget és időt adva ezzel a gazdálkodóknak a gyors cselekvésre. Nyilvánvalóan csak addig van értelme a véralvadásgátló használatának, amíg a repce, árpa, búza állományok nem nőttek meg olyan magasra, hogy elrejtsék az alattuk levő rágcsáló járatokat. Ez még szerencsére jó pár hét, így azok a gazdák, akiknek problémájuk van a rágcsálókkal a földjeiken még kaptak egy lehetőséget a „pocok helyzet” javítására.

Mi a teendő?  Elsőként mindenképpen minél gyorsabban fel kell mérni az egyes táblák mezei rágcsálók által történő fertőzöttségét. Ez a felmérés történhet a járatok betaposása és 1 nappal később újra ellenőrzése útján is, de tapasztalt gazdák a járatok környezetében levő jelekből egy alkalommal is igen nagy biztonsággal meg tudják állapítani a járatok lakott, vagy elhagyott voltát. A felmérés eredményeit a szükséghelyzeti engedély kérelem benyújtásakor jelezni kell a döntést hozó hatóság felé.

Pocokvár 3 lakatlan és 1 lakott járattal

Amennyiben megvan az engedély a véralvadásgátló készítmény használatára, úgy mielőbb gondoskodni kell a beszerzésről, valamint még a felhasználás előtt a szükséges kiértesítések (vadásztársaságok, természetvédelmi hatóság,…) végrehajtásáról. Ez így első olvasásra kicsit hosszú folyamatnak tűnik, de nem egy ördöngősség az elvégzése. Ugyanakkor a rendelkezésre álló idővel versenyt futva most ez az egyetlen legális és hatékony védekezési lehetőség a jelenleg meglehetősen nagy mezei rágcsáló népesség visszaszorítására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Amerikai kukoricabogár: megjelentek az imágók!

2025. július 7. 08:10

Megjelentek az amerikai kukoricabogár imágói – a kártétel főként a csemege- és hibridkukoricásokban lehet gazdaságilag is számottevő.

Zengőlegyek rajzása: így segíthetjük a kert barátait

2025. július 4. 13:10

A zengőlegyek nemcsak látványosak, hanem hasznos segítők is a levéltetvek ellen – de a nyári hőség komoly veszélyt jelent rájuk.

Tömeges őzelhullástól tartanak a vadászok a rágcsálóirtó szer engedélyezése miatt

2018. október 26. 10:36

A rágcsálóirtó szer leginkább az őzre és a mezei nyúlra jelent veszélyt ezen fajok táplálkozásbiológiája miatt.

Még mindig tömeges a repcebolha populáció a vetéseken. Védekezzünk ellenük!

2019. október 8. 08:34

A korábban kikelt álhernyókkal együtt igen nagy fertőzési nyomás nehezedik a repcére, amit csak folyamatos védekezéssel lehet feloldani.

Fenyegetik kártevők vagy betegségek a frissen kikelt búzát és árpát? – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 15. 17:10

A korábbi esőzések következtében az őszi árpa és a búza vetése most érte el csúcspontját. Jelenleg még a kikelt vetések csupán 1-2 leveles fejlettségűek.

Továbbra is védekezzünk a mezei pockok ellen!

2020. február 26. 10:17

Változatlanul igen aktív a mezei pocok. A bőven rendelkezésre álló zöld táplálék és a száraz idő elősegíti szaporodását, így az eddigi kolóniák mellett friss fertőzések is láthatók repcében, kalászosokban, pillangós területeken és gyümölcsösökben.