23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek
Növényvédelem

Utolsó esély – a mezei pocok elleni tavaszi védekezésre

Agrofórum Online

Az idei tél és tavasz meglehetősen kedvezően alakult a szántóföldek növényállományát veszélyeztető mezei rágcsálók számára. Pedig az ősz végi és a téli hónapok egészen február végéig elméletileg apasztaniuk kellett volna ezen kártékony rágcsálók egyedszámát. A folyamatosan nedves, párás környezet ellenére járványos betegségek a rágcsálók állományában most (sem) léptek fel, így március hónapra a mezei rágcsálók populációja meglehetősen magas szintet ért el.

Irtanánk, de mivel?

A területüket ismerő gazdák természetesen tisztában is voltak ezzel a problémával és jelenleg is tisztában vannak a mezei rágcsálók magas egyedszámával. Amelynek döntő hányada a mezei pocok (Microtus arvalis), de több helyütt nagyon gyakori a pirók egér (Apodemus agraricus), illetve az erdősültebb területek környezetében a sárganyakú erdei egér (Apodemus flavicollis) is. További probléma, hogy helyenként már megkezdődött a mezei rágcsálók szaporodása is. Utódok ugyan még nincsenek, de vemhes nőstények már igen.  Ettől az időponttól kezdve a rágcsálók populációja – beavatkozás híján – csak nőni fog!

Téli fagy és pocok együttes kártétele

Az, hogy a mostani időszakra még ekkora rágcsáló létszám él és károsít a szántóföldeken, több előnytelen dolog együttes hatásának tudható be. Az egyik a nagyon csapadékos őszi és téli időjárás, amely nem igazán tette lehetővé a fertőzött területek kezelését.  A nedves körülmények között eleve hatástalanok a fémfoszfid hatóanyagú készítmények, így gyakorlatilag a mezei rágcsálók állományának csökkentésére egyedül a véralvadásgátló, klórfacinon hatóanyagú készítmény, a szükséghelyzeti engedéllyel felhasználható Pocok Tox volt alkalmazható.

A csírázó nöényke a járatban annak lakatlanságát jelzi

Azaz csak lett volna, mivel a hatóanyagához gyakorlatilag világszerte hónapokon át lehetetlen volt hozzájutni. Hatóanyag híján a forgalmazható készítmény elfogyott és sokáig úgy tűnt, hogy nem is lesz már az idei év első felében elérhető. Időközben elmúlt a tél, elmúlt a kora tavasz és a rágcsálók populációi kémiai védelem híján csak a természetes ellenségek tevékenysége folytán csökkentek valamennyire. Messze nem olyan mértékben, amely a gazdálkodókat megnyugvással tölthetné el.

Utolsó lehetőség az állománygyérítésre

Szerencsére a Pocok Tox ellátás terén változás várható. Igen jó eséllyel már ezen a héten elkezdődhet a készítmény gyártása és forgalmazása. A gyártó május végéig kérte és meg is kapta a szükséghelyzeti engedély meghosszabbítását. Lesz tehát nemsokára hatékony rágcsálóirtó készítmény és a szükséghelyzeti engedélyek megszerzése után lesz legális lehetőség is a használatára.

Kócsag vadászik a mezei pockokra

Kérdés: Mire lehet ez elég? Szerencsére az idei március közepe inkább volt télies, mint tavaszias és a szántóföldi kultúrák növekedése, fejlődése megtorpant. Lehetőséget és időt adva ezzel a gazdálkodóknak a gyors cselekvésre. Nyilvánvalóan csak addig van értelme a véralvadásgátló használatának, amíg a repce, árpa, búza állományok nem nőttek meg olyan magasra, hogy elrejtsék az alattuk levő rágcsáló járatokat. Ez még szerencsére jó pár hét, így azok a gazdák, akiknek problémájuk van a rágcsálókkal a földjeiken még kaptak egy lehetőséget a „pocok helyzet” javítására.

Mi a teendő?  Elsőként mindenképpen minél gyorsabban fel kell mérni az egyes táblák mezei rágcsálók által történő fertőzöttségét. Ez a felmérés történhet a járatok betaposása és 1 nappal később újra ellenőrzése útján is, de tapasztalt gazdák a járatok környezetében levő jelekből egy alkalommal is igen nagy biztonsággal meg tudják állapítani a járatok lakott, vagy elhagyott voltát. A felmérés eredményeit a szükséghelyzeti engedély kérelem benyújtásakor jelezni kell a döntést hozó hatóság felé.

Pocokvár 3 lakatlan és 1 lakott járattal

Amennyiben megvan az engedély a véralvadásgátló készítmény használatára, úgy mielőbb gondoskodni kell a beszerzésről, valamint még a felhasználás előtt a szükséges kiértesítések (vadásztársaságok, természetvédelmi hatóság,…) végrehajtásáról. Ez így első olvasásra kicsit hosszú folyamatnak tűnik, de nem egy ördöngősség az elvégzése. Ugyanakkor a rendelkezésre álló idővel versenyt futva most ez az egyetlen legális és hatékony védekezési lehetőség a jelenleg meglehetősen nagy mezei rágcsáló népesség visszaszorítására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Amerikai kukoricabogár: megjelentek az imágók!

2025. július 7. 08:10

Megjelentek az amerikai kukoricabogár imágói – a kártétel főként a csemege- és hibridkukoricásokban lehet gazdaságilag is számottevő.

A kedvező időjárás miatt a mezei pocok folyamatosan szaporodik – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. november 1. 09:40

Október utolsó napjaiban változatos időjárásban volt részünk. Több, délnyugatról északkelet irányába elvonuló időjárási front csapadékkal áztatta a földeket. A bőségesebb eső ismét az elvonuló front mentén esett, az Alföld térségében kevesebb hullott, de az elvetett kalászos gabonák kelésében sokat segített. A hőmérséklet továbbra is a sokéves átlag feletti, éjszakai fagyok a közeljövőben sem várhatók.

Mezei pocok veszély! Hogyan gátolhatjuk a felszaporodásukat?

2023. augusztus 31. 13:10

A mezei pocok a szántóföldek nagy károkozásra képes kártevője, amely néhány évente veszélyesen nagy számban jelenhet meg. Egyes fertőzésével érintett alföldi megyékben mintha ez az év is ilyen lenne, ezért készülnünk kell az ellene történő védekezésre.

Időszerű a rágcsálómentesítés

2020. február 3. 13:33

Az elmúlt időszakban, vélhetően éppen a mezei pocok elleni, nem kellően körültekintő védekezési munkákkal összefüggésben, megemelkedett a ragadozómadár-mérgezések száma.

Itt az ideje az első adag fejtrágya kiszórásának!

2020. február 12. 05:33

A kora tavaszi fejtrágyázás halaszthatatlan megkezdése mellett fel kell hívni a figyelmet a növényvédelmi problémákra is.