Növényvédelmi előrejelzés

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai október második hetében

Agrofórum Online

Az alábbi táblázatokban, valamint grafikonokon a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő országos előrejelző csapdahálózatok adatait láthatják, melyek segítségével az ország több pontján is nyomon követhetők a legjelentősebb gyümölcskártevők.

Az előrejelzési eszközök leolvasását hetente végzik, a fogási számok jól mutatják a kártevő molyok és legyek megjelenését, valamint felszaporodásukat.

A mérési adatok és a megfigyelések alapján növényvédelmi felhívások is napvilágot látnak, melyben az aktuális növényvédelmi teendőkről és a védekezések lehetőségeiről kaphatnak tájékoztatást.

Ezekben csak III. kategóriás, mindenki által megvásárolható növényvédő szereket ajánl Zsigó György növényorvos.

A legpontosabban a saját kertjükben kifüggesztett feromon és színcsapdák használatával dönthetnek a növényvédelmi teendőkről.

A rajzási tendenciák nyomon követhetősége érdekében a 2023-as év első félévének adatait tartalmazó táblázatokat is közzé tesszük, melyeket itt találhatnak.

A gyümölcskártevők országos csapdahálózatának fogási adatai (2023 második félév)

Jelölések:  ki – kihelyezve, + kapszulák cseréje,   N – nem lehetett leolvasni (a következő adat halmozott érték), M – megsemmisült

(A csapdákat Reider Imréné, Csillag Anita, Pipei György, Mészáros László, Csordás Csaba, Bodó János és Gálóczhi-Tömösváry Róbert kezelik. Az adatok összesítését Hári Katalin, a MATE Növényvédelmi Intézetének tanára végzi. Az előrejelző hálózatban REGRON és Csalomon típusú csapdákat használnak, a táblázatokat pedig Zsigó György növényorvos engedélyével tettük közzé.)

Gyümölcsmolyok napi csapdázási adatai webkamerás csapdával

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

A Belchim, az FMC és a Rovensa is támogatja az easyconnect zárt áttöltő rendszert

2021. július 5. 08:36

Az easyconnect rendszert folyékony növényvédő szerekhez fejlesztették ki, és két részből áll: az egyedi – tartályra szerelt – csavarkupakból, valamint a csatlakozóból, amelyek együtt alkotják a zárt áttöltő rendszert.

Miért száradnak el a díszfák levelei nyáron?

2018. augusztus 28. 06:50

Sz. Zsófia kérdése: Házunk előtt a vadgesztenyefák lombja leszáradt, mintha leforrázták volna. Az utcánkban sajnos a többi fa is ilyen. Más faféléknél is száradnak a levelek. Tehetünk valamit értük?

Drónos növényvédelem – a jövő, vagy forrófejűek szakmaiatlan technikai sportja? – Kérdések és válaszok a dróntechnológiával kapcsolatban

2019. január 7. 08:11

Az elmúlt időszakban rengeteg kétség és kérdés merül fel a dróntechnológiával kapcsolatban, mind szakmai, mind gazdálkodói oldalról. Morva Tamás az Agrárközösség növényorvosa és növényvédelmi üzletág vezetője az alábbi írásban összegezte a leggyakoribb kérdéseket és a válaszokat.

Megjelent és ingyenesen letölthető a Nufarmer Magazin őszi száma (pdf)

2019. szeptember 10. 16:34

A tarlókezeléstől a csávázáson, majd a vetésen át egészen a téli nyugalmi állapotig lépésről lépésre foglalkozunk az aktuális teendőkkel, kollégáinkon kívül gyakorló szakemberek is megosztják tapasztalataikat, javaslataikat.