34℃ 21℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Növényvédelmi előrejelzés

A kedvező időjárás miatt a mezei pocok folyamatosan szaporodik – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Október utolsó napjaiban változatos időjárásban volt részünk. Több, délnyugatról északkelet irányába elvonuló időjárási front csapadékkal áztatta a földeket. A bőségesebb eső ismét az elvonuló front mentén esett, az Alföld térségében kevesebb hullott, de az elvetett kalászos gabonák kelésében sokat segített. A hőmérséklet továbbra is a sokéves átlag feletti, éjszakai fagyok a közeljövőben sem várhatók.

Az őszi káposztarepce vetések fejlettségbeni különbsége kezd kiegyenlítődni, de ha továbbra is átlag feletti hőmérséklettel kell számolni, akkor elmaradhatatlanná válik az ismételt regulátoros kezelés a korábban vetett táblákon, ellenkező esetben keményebb téli fagyok károsíthatják a növényeket. Csak ilyen módon lassítható a növények földfeletti részének a fejlődése, inkább a gyökérzet és a gyökérnyaki rész fejlődjön az előbbi rovására.

Kis káposztalégy nyüvek a repcén

Kártevő fronton a korábban végrehajtott védekezések hatására csupán gyenge káposztalégy lárvafertőzés figyelhető meg, de nagysága külön beavatkozást nem igényel, az imágók már nem rajzanak, így friss kártételekkel már nem kell számolni.

A mezei pocok aktivitása továbbra sem csökken. A gradáció az egész országra kiterjedően veszélyeztet minden repcetáblát. A legnagyobb fokú kártételekkel a Dunától keletre kell számolni, de a nyugati tájegységekben is messze a veszélyességi küszöbérték feletti a lakott járatok száma.

Mezei pocok kolónia repcében

A kedvező időjárási körülmények miatt a mezei pocok folyamatosan szaporodik, csak igen intenzív védekezéssel állítható meg a további terjedés.

Az őszi búza vetése is a végéhez közelít. A friss keléseken néhány levélfoltosság tüneten és a levéltetű kolóniákon túlmenően egyelőre nincs más fertőzés. A fejlettebb árpa állományokon viszont, „hála” a szomszédos gabona árvakeléseknek, egyre több vörösrozsda és törperozsda tünet figyelhető meg. Ha az időjárás jellege nem vált hűvösebbre, akkor a fertőzés erősödésével és újabb gabona betegségek megjelenésével kell számolni.

Sárga törpülés vírus tünete árpán

A gabonalevéltetű továbbra is fertőz, újabb kolóniák alakulnak ki, miközben a szárnyas alakok is intenzíven repkednek. A védekezési küszöbérték alapján akkor indokolt a védekezés a levéltetvek ellen, amikor a fertőzött növények aránya meghaladja a 10%-ot. A fő probléma nem a szívogatás okozta kár, hanem a vírusfertőzés terjesztése, ugyanis a levéltetvek és a kabócák a terjesztői a gabonavírusoknak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: ismerje fel a jeleket időben!

2025. július 21. 14:10

Megérkezett az eső, de vele együtt a kártevők is: a szőlő és gyümölcsösök most különösen érzékenyek a fertőzésekre, figyeljünk a védekezésre!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: újabb kihívások

2025. július 19. 13:10

Az esők után fellélegeztek a szántóföldi kultúrák, ám a betegségek és kártevők terjedése új kihívások elé állítja a gazdákat.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: júliusi riadó!

2025. július 14. 08:10

A zivatarokkal tarkított július kedvez a gombabetegségeknek és kártevőknek – fokozott figyelem kell minden kertészeti kultúrában!

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: mit hozott az eső?

2025. július 12. 08:10

A csapadék után fellélegeztek a növények – de a kórokozók és kártevők is újra támadásba lendültek a földeken.

Veszélyes mértékű a takácsatkák száma, sok a gyapottok bagolylepke

2020. augusztus 4. 09:27

Az elmúlt időszakban jelentősen csökkent a csapadékhajlam a Kárpát-medence időjárásában, viszont a 25-30 Celsius fok körüli időjárás tartósan megmaradt. Augusztus első napjaiban, ha nem is hosszú időre, de eső áztatta a földeket. A korábban learatott területeken az elszóródott magok intenzíven kelnek, ismét kizöldült a határ. Az árvakeléseken, főként a repce után tömegesen táplálkoznak a keresztesvirágú kártevők. Kalászosok után még kevesebb ugyan a károsító a kikelt növényeken, de csak idő kérdése, hogy azokon is megjelenjenek. Az utolsó csapadékhullám után ismét elő kell venni a talajápoló eszközöket és a talajlazítókat a tarló területek „feketén” tartásához.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: tovább fog terjedni a szklerotínia

2023. augusztus 2. 09:10

Az elmúlt héten folytatódott a nyárias, kissé változékony időjárás. Több alkalommal hullott eső, szeszélyes eloszlásban és mennyiségben. Több helyen extrém mennyiségű jég is esett, jelentős károkat okozva.

Most a mandula, a kajszi és az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat

2020. március 9. 12:30

Most a csonthéjasok moníliás virág- és hajtásfertőzésének a megakadályozása kell, hogy legyen a fő csapásirány a gyümölcsösök növényvédelmében.

Országszerte erős az aranka fertőzés

2019. június 12. 08:07

A meleg idő előcsalogatta a gabonaszipolyokat. Jelenlétük idáig nem volt feltűnő, de a kifejlődött kalászokon már jól megfigyelhetők.